eğer yeni isg kanunun çıkarsa 3 yıl beklemeden c sınıfı uzmanlık belgeleri b sınıfı olabilir

yeni kanunla her kes c den b b ye hemen geçebilirmi


  • Kullanılan toplam oy
    30

KVY MÜHENDİSLİK LTD. ŞTİ.

Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
30 Ocak 2012
Mesajlar
5
Tepki puanı
1
merhaba arkadaşlar. şimdi c den b sınıfı uzmanlık sertifikası programına katılmak üzere bildiğiniz gibi 3 bekleme şartı var. ancak danıştayın yürütmeyi durudurms hamlesi ve bunun sıonucunda 2006 döneminde verilşen c sınıfı sertifikalar şu anda geçerisiz kılınmakta ve iş görememektedir.
sö konusu eski belgelerin geçerli olması için yeni hazırlanan isg kanununda bu belgelerin yenileri ile değiştirileceği belirtilmektedir.
eğer bu belgeler 2012 yılında kanunun çıkmasıyla değiştirilirse ve bu arkadaşlar b sınıfı uzmanlık belgesi programlarına yeniden 3 yıl beklemeden girerlerse o zaman 2011 den itibaren c sınıfı belgesi almış tüm arkadaşlarda b sınıfı iş güvenliği uzmanlığı programlarına katılabilir. zira c den b ye geçiş için istenen 3 yıllık çalışma süresi eski c belgelilere yeni belge verildiğinde ihlal edilmiş oluyor ve malum eşitlik ilkesi gereği bu durumdan her kesin faydalanması gerekmektedir.
 

ozdemir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
27 Ara 2011
Mesajlar
43
Tepki puanı
44
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
hiç tahmin etmiyorum.zira tutarlı değil bu söyledikleriniz. bizler c yı alabilmek için kaç yıldır süründüryorlar bide c den hemen sonra b mı vericekler diyorsunuz. hadi diyelim ki B sınıfını aldık. eminim danıştay yürütmeyi durdurma vericektir.
 

KVY MÜHENDİSLİK LTD. ŞTİ.

Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
30 Ocak 2012
Mesajlar
5
Tepki puanı
1
benim burda anlatmak istediğim. malum bakanlık 2006 daki vediği belgeleri geçerli kılmaya çalışıyor. onları geçerli kılarda b için başvurularını da kabul ederse eğer o zaman şu anki c lerde b için başvuru hakkı iteyebilir yada bunun için danıştaya başvurabilir. çünkü bakanlık eski belgeleri kabul edip yenisini 2012 de veriyor ve 3 yıılık süre dolmadan b için yapılan başvuruyu kabul ediyor ise anayasaki eşitlik ilkesi gereği yeni c lerde bundan istifade eder
 

mohican

Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
30 Ocak 2012
Mesajlar
9
Tepki puanı
17
merhaba,isterseniz birde şu yönden inceleyelim.Eşim,2004 yılında daha bu konu yeni iken,bu alanda 3-4 sene çalıştıktan sonra bakanlıgın ilk verdigi kursa o zamanın ücreti ile 1100 TL ödeyip + evden ayrı 15 gün ankara'ya gidip emek verip gece gündüz tüzük ,kurs ders çalışıp Türkiye'de C sınıfı belgeli ilk uzmanlardan biri (ÇASGEM tarafından kurs alıp,bakanlıkça belge verilen) olduktan sonra yıllarca bu alanda iş yapıp ve tecrübesini geliştirdi.Yıllar sonra verilen sertifikası (bu konuda o belgeyi ona veren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlıgından bu ülkede bu konuda daha yetkili neresi olurdu bilmem,onca emek ve para verdimdik) belge iptal olduktan sonra.Şimdi bana hak,hukuk vb lütfen bahsetmeyin.Bu belge şu an geçersiz kabul ediliyor.Fakat sadece geçerli oldugu yılları saysanız zaten o 3 yıl çoktan dolar.Lütfen zaten magduriyet yaşayan bizleri birde siz üzmeyin arkadaşlar.Haksızlık varsa önce bu durumu yaşamış ve elinde ÇASGEM'e kursa gidip ,emek ve para verip 84 ile sınavı kazanıp,yıllarca bu alanda çalışan ve şu an elindeki belgesi kagıt olmuş insanları üzmeyelim. lütfen.
 

isg27

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
30 Ocak 2012
Mesajlar
68
Tepki puanı
106
Arkadaşlar yeni kanun taslağına bakarsanız zaten uzman sıkıntısı sebebiyle 3-4 yıl gibi süreyle c sınıfı b'ye, b sınıfı da a'ya bakabilecek.zaten o zamana kadar bu sene sınavı kazanacaklar bile b'ye yükselebilecek önümüzde 3-4 yıl bi avantaj olacak çünkü...
 

isg

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
2 Şub 2012
Mesajlar
3
Tepki puanı
0
aranızda tekstil boyahane fabrikasında çalışan var mı?
Tekstil Boyahanelerindeki Boya kazanlarının(HT-JET) Basınçlı kaplar kapsamında yılda bir periyodik kontrolü yapılmalımıdır?
 
Üst