Soru Eczanede Yapılmış Risk Analizi

Konu, 'Ecza Sektöründe İSG Uygulamaları' kısmında aysnr tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Esin Kaban

  Esin Kaban TÜİSAG Üyesi  eczacılar odası zaten bir form yayınladı.Eczacıları bilgilendirdi.10 kişiden az çalışanı olan yerlerde işverenler bu formları dolduruyor zaten.


   
 2. unforgiven2

  unforgiven2 TÜİSAG Üyesi

  nasıl bir formmuş o..bizde görseydik

   
 3. Esin Kaban

  Esin Kaban TÜİSAG Üyesi

  Eczacılar odasının sitesinde var.Ama kayıtlı eczacılar kendileri görüp dolduruyor formu.Üzgünüm sizin görmenizi isteseler de kamuya açık alanda yayınlarlardı.

     

   
 4. DRHK

  DRHK TÜİSAG Üyesi

  ,çok güzel bir çalışma olmuş..tebrik ederim..fakat ilaçların kötüye kullanımı belirtilmemiş ve ya ben göremedim.. özellikle yeşil ve kırmızı reçeteli ilaçlar... reçetesiz ilaç verilmesi de eklenebilir. saygılarımla..

   
  . SOZDUR bu yazıya teşekkür etti.
 5. err

  err TÜİSAG Üyesi

  Paylaşım için teşekkürler +Ecznade açık unutlan bir semaver su kaynatıcıları vs gibi cihazlar içersinde su kalmayınca rezistansın ısınması sonucu yangın çıkması ki yaşanmış kazalar var.

  + Aydınlatma da önemli bir rol oynuyor yine nöbetçi eczaneler de fazla veya yetersiz aydınlatma göz yorulması, dikkat kaybı , ilac üzerine yanlış bilgi yazımı günde kaç kere kullanılması gerekli olduğu örnek şekil a
  Babam için doktor tarafından reçete yazıldı.Eczaneye gittik ve ilaçları aldık.Eczanede çalışan kişi ilaçların her gün nasıl alınacağını ilacın üzerine yazdı.Babam da buna uygun olarak ilaçları aldı.Bir süre sonra doktora kontrole gittik.Doktor ilacın henüz bittiğini öğrenince şaşırdı.Günde 1defa alınması gereken ilaç için bize eczaneden hatalı bilgi verildiğini söyledi.Babam bu ilacı günde 3 defa kullandı şu an ciddi hasta .........     

   
 6. err

  err TÜİSAG Üyesi

  KONU İLE İLGİLİ KANUN,YÖNETMELİK VE TÜZÜKLER

  ECZACILAR ve ECZANELER HAKKINDA KANUN
  MADDE ;25
  Eczanelerde hazırlanan reçetelerin ilaçlarında görülecek hata vesaireden doğrudan doğruya eczanenin mes'ul müdürü sorumludur.
  Eczacılar muhteviyatında yanlışlık olduğundan şüphe ettikleri reçetelerle kodekste yazılı miktardan fazla eczayı ihtiva edip ayrıca altı iki çizgiyle çizilerek ayrıca imza edilmiş olmayan reçeteleri müdavi tabip ile temas etmeden imal edemezler.

  Madde 27- Tabip veya veteriner hekimin adres ve diploma numarasını açık olarak göstermeyen, resmi veya hususi hastane, sağlık merkezi, dispanser ve poliklinik yapan benzeri müesseselerin başlık ve poliklinik numarasını taşımayan, okunması güç, şifreli yahut kodekste yazılı dillerden başka dille yazılmış reçeteler imal ve ihzar olunamaz.

  TÜRK ECZACILARI BİRLİĞİ DEONTOLOJİ TÜZÜĞÜ
  Madde 5- Eczacı, hekimin iznini almadan yazılan ilaçtan başkasını veremez ve hekimin isteği dışında hastaya veya hastanın yakınlarına tavsiyede bulunamaz.

  ECZANELER ve ECZANE HİZMETLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK

  Madde 30 - Eczanelerde çalışan personel, eczane mes'ul müdürünün sorumluluğu altında çalışırlar. Çalışanların personel defterine kaydı mecburidir.

   
  S.O.45 bu yazıya teşekkür etti.
 7. eczozay

  eczozay TÜİSAG Üyesi

  eczanelerde enjeksiyon yapılması yasaktır.
   
  Alper AKAR bu yazıya teşekkür etti.
 8. Alper AKAR

  Alper AKAR TÜİSAG Üyesi


  Daha önce ilaç sektöründe çalıştığım için şunu söyleyebilirm.
  evet bu riskler mevcut ancak geçen yıl yapılan düzenleme ile Eczanelerde Enjeksiyon yasaklandı! Bilginize   
 9. Murat Kulaklı

  Murat Kulaklı TÜİSAG Üyesi

  Eczanelerde enjeksiyon yapılması yasaktır. Yapanlar olabilir, kanunu çiğniyorlar. Risk değerlendirmesine bu unsuru bahsettiğiniz şekilde risk faktörü olarak yazmak yerine, ilgili eczacıyı eczanede enjeksiyon yapmaması konusunda uyarmanız daha doğru olur. İş yerinde sigortasız işçi çalıştırmaktan farkı yoktur.

     

   
 10. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  Fakat siz bunu eczacıya anlatamazsınız. O müşteri eczacının sürekli müşterisi. Ayşe teyze biz artık enjekte. Yapmıyoruz diyemez. Çünkü onun 500 tl ilk ilacını vermektedir. Ayşe teyze mahalledeki başka eczaneye dönüverir.

  Başka bir çözüm bulmak lazım   
  Murat Kulaklı bu yazıya teşekkür etti.
 11. Murat Kulaklı

  Murat Kulaklı TÜİSAG Üyesi

  Tespitiniz doğru, katılıyorum. Benzer sıkıntılar, yani işverene anlatması zor konular hemen her sektörde söz konusu. Bu konu da eczacılık sektörüne özgü olanlardan sadece bir tanesi elbette. Bu gibi yanlışların işverenlerce doğru ya da mubah kabul edilmesine sebebiyet veren ortam ve süreçlerin irdelenip düzeltilmesi asıl önemli olandır. Burada da görev kanun koyucuya öncelikle düşmekle beraber, hiç kolay olmamakla birlikte, İSG uzmanlarına da pay düşüyor diye düşünüyorum.   
 12. Murat KOÇAK

  Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle bu konudaki tartışmaya katılan arkadaşlara saygılarından ve kalitelerinden dolayı teşekkür etmem gerek

  Diğer konuya gelirsek enjektabl ilaç yazıldığında hastaya bir reçete verilemkte ve gittiği yerde bu reçeteyi göstererek enj. yapılmaktadır. Yapılan ilaçlar genelde antibiyotik ağrı kesici ve kortizon olmaktadır. Bunlarında akut olarak bir yan etkisi yoktur. Ve/veya doktor bu riski hastayı muayene ederken elemiştir. ( ilaca reaksiyon,alerji, vb...)
  Fakat novalgin, diazem, atropin gibi ilaçların enj. Nunu zatenhiç. Bir eczane yapmaz, yapamaz.

  Sonuç olarak bu konuda eczacıları nasıl yönlendirmemiz gerektiği önemli

  Murat bey hangi yönetmeliğe göre enj. yasak olduğunu paylaşırsa seviniriz.

   
 13. gökhan Timur

  gökhan Timur TÜİSAG Üyesi

  hocam eczanelerde enjeksiyon yapılması yasaktır.Sadece tansiyon ölçümü yapılır
   
 14. Murat Kulaklı

  Murat Kulaklı TÜİSAG Üyesi

  Eczanelerde ya da hastane vb. sağlık ünitelerinde yapılmakta olan enjektabl ilaçlar ağırlıklı olarak bahsettiğiniz gibidir, doğru. Akut yan etki konusunda ise size katılamıyorum.
  İlaca reaksiyon noktasında antibiyotikler, özellikle penisilin grubu beta laktamlar oldukça sabıkalıdırlar. Doktorun yaptığı alerji testleri (göze damlatarak veya deri altına küçük enjeksiyon yaparak) ise gerçek bir hassasiyet testi değildir, olamaz. Sadece olası aşırı hassasiyet sonucu anaflaksi durumuna karşı kendini korumak amacıyla yapılan uygulamalardır. Gerçek hassasiyet tespiti için daha kapsamlı testlerin uygulanması gereklidir. Bu imkan da değil aile sağlık merkezleri, her hastanede bile olmayan bir durumdur maalesef.
  Kaldı ki tek risk, aşırı duyarlılık reaksiyonları da değildir. Ehil olmayan kişinin uygulama bölgesindeki herhangi bir damar veya sinir dokuyu isabet ettirmesi durumunda felçten ölüme kadar seyredebilen sonuçlar ortaya çıkabilir. Ehil olmayan derken eczacıları kastetmiyorum. Bu konuda pek çok doktor ya da diğer sağlık personelinden daha ehil eczacılarımız da olabilir. Eczanede enjeksiyonların çoğunlukla eczacı tarafından değil, eczane personeli tarafından yapıldığını, konuyla ilgili olan herkes bilir.
  Eczacının ehliyeti ile ilgili hükmü kanun koyucu vermiş. 1219 sayılı yasada; enjeksiyon ve pansuman yapmak, acil müdahale hizmetleriyle ilgili uygulamaları yapmak konuları sağlık memuru, ebe ve hemşirelerin görevleri arasında sayılmıştır. Ayrıca 6197 sayılı yasanın herhangi bir yerinde de eczacılara ait enjeksiyon gibi bir yetkiden de bahsedilmemektedir. Eczanede enjeksiyon uygulandığının tespiti halinde, uygulamayı yapan kişinin eczacı ya da eczane çalışanı olmasına bakılmaksızın eczacıya yönelik olarak 1219 sayılı kanun hükümlerine muhalefetten ceza davası açılır. Burada muallak olan hüküm eczane çalışanı eğer 1219 sayılı yasaya göre yetkiye sahip mesleklerden birine mensup ise ne olacağıdır. Bu konuda örnek bir dava ya da içtihat görmüş ya da okumuş olmadığım için bir şey söyleyemiyorum.

   
  Murat KOÇAK bu yazıya teşekkür etti.
 15. nurdanözdarçın

  nurdanözdarçın TÜİSAG Üyesi

  ben bu sayfayı açamıyorum??   
 16. Bekir AVCI

  Bekir AVCI TÜİSAG Üyesi

  Risk yok (RY) diye bir derecelendirme yapılmış.Sıfır risk olabilirmi? Bunun yerine çok düşük risk gibi bi tanım daha uygun olmazmıydı?

   
 17. gülşah can

  gülşah can TÜİSAG Üyesi

  Peki bu atık pilve ilaç için nasıl bir önlem alınmalı ilgili yönetmeliği mevcut mu

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica