Duyuru - E-reçete Uygulaması Hakkında Değişiklik | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Duyuru E-reçete Uygulaması Hakkında Değişiklik

Konu, 'İşyeri Hekimliği Hakkında Bilgiler ve Duyurular' kısmında Sinan Cüce tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Sinan Cüce

  Sinan Cüce TÜİSAG Üyesi  15 Mayıs 2018 tarihinde e-reçete uygulamasının kullanıldığı yazılımlar açısından radikal bir değişiklik yapılmıştır. Bu değişikşiğe göre yazılımların 15 Haziran'a kadar e-reçete kesebilmeye devam edebilmeleri için kendilerini bu değişikliğe göre konumlandırmaları gerekmektedir.

  T.C.
  SAĞLIK BAKANLIĞI
  Türkiye ilaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu

  Sayı:88866997-505.99 15/05/2018
  Konu: E-reçete uygulaması

  GENELGE
  2018/2


  İlgi: a) 05/03/2018 tarih ve E.671 sayılı Bakan Oluru
  b) 14/03/2017 tarih ve E.966 (2017/1) sayılı Genelge
  c) 28/11/2017 tarih ve E.4437 (2017/4) sayılı Genelge
  d) 05/03/2018 tarih ve E.672 (2018/2) sayılı Genelge

  Bilindiği üzere Ulusal Uyuşturucu ile Mücadele Eylem Planı "Uyuşturucuya Ulaşılabilirliğin Önlenmesi" başlıklı 1. bileşenin 5. alt bileşeni mucibince "Elektronik Renkli Reçete Sistemi" kurulmuş ve ilgi (b) Genelge ile kırmızı ve yeşil reçeteli ilaçlar elektronik reçete kapsamına alınmıştır. Projenin devamında ilgi (c) Genelge ile mor ve turuncu reçeteli ilaçlar, ilgi (d) Genelge ile de normal reçete ile verilmesi gereken izlemeye tâbi ilaçları içerecek şekilde kapsam genişletilmiştir.

  İlgi (a) Bakan Oluru ile tüm ilaçların renkli reçete sistemine dahil edilerek kamu ve özel tüm sağlık hizmet sunucularında Bakanlığımızın kontrolünde ortak bir e-reçete uygulamasına geçilmesi talimatlandırılmıştır. 15/06/2018 tarihinden itibaren hekimlerin tüm ilaçları Renkli Reçete Sistemi üzerinden yazmaları gerekmektedir.

  Bu kapsamda;

  1. Sağlık Bakanlığı e-reçete sistemine https://renklirecete.saglik.gov.tr adresi üzerinden ulaşılacaktır.

  2. Renkli Reçete sisteminde, hekimler oluşturdukları reçeteleri 5070 sayılı elektronik imza Kanunu ile yapılan düzenleme kapsamında ıslak imzaya eşdeğer hukuki geçerliliği olan e-imza prosedürü ile imzalayacaklardır.

  3. Entegrasyon işlemlerine dair dokümanlar Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü tarafından ilan edilecektir.

  4. Hekimler kırmızı, yeşil, turuncu, mor ve normal reçete ile verilmesi gereken izlemeye tâbi ilaçlar ile beraber reçete etmek istedikleri tüm ilaçları tek bir e-reçetede yazabileceklerdir. Renkli reçeteye tabi ilaçlar ile diğer ilaçların ayrı ayrı reçete edilmesine gerek yoktur.

  5. Hastane eczaneleri ve serbest eczaneler kırmızı, yeşil, turuncu, mor ve normal reçete ile verilmesi gereken izlemeye tâbi ilaçları içermeyen -yani kapsama bu genelge ile alınan normal reçeteler- için ilgili sistem üzerinden ikinci bir duyuruya kadar herhangi bir işlem yapmayacaklardır.

  6. İlgi (b, c, d) genel gel erdeki teknik açıklamalara dair hükümler geçerliliğini korumaktadır.

  Bilgilerinizi ve konunun iliniz dahilindeki tüm özel ve kamu sağlık hizmet sunucularına, (serbest hekim, veteriner hekim, diş hekimleri dâhil) duyurulmasını önemle rica ederim.

  Prof. Dr. Eyüp GÜMÜŞ
  Bakan a.
  Müsteşar   
  Last edited by a moderator: 4 Haziran 2018
  MUSA KAMİL EKİN ve Levent ACAR bu yazıya teşekkür etti.
 2. cgultekin65

  cgultekin65 TÜİSAG Üyesi

  Anlayan varsa özetleyebilir mi?

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica