Soru : E.coli Bakterisi Tespiti

ONUR SEVİŞ

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
İş sağlığı ve güvenliği uzmanlığını yaptığım firmanın kullanma suyunda E. coli olduğu bilgisini aldım. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Mehmet Gençoğlu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Numuneyi kim alıyor Onur Bey nasıl alıyorlar?
Numuneler su bir süre yüksek hızda aktırılıp daha sonra musluk ucu yakılıp dezenfekte edildikten sonra alınmalıdır. Büyük ihtimalle küçük bir pislik bulaşmştır su numunesine. Yeniden bir numune alıp teste gönderin düzelmez ise suya bir karışma var mı yok mu ya da su tesisatında bir paslanma var mı yok mu onu kontrol ettirin...

ONUR SEVİŞ

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Evet dediğiniz gibi numune almadan kaynaklanan bir sorun değil gibi. Analiz sonucunda aldığım bilgiye göre çok yüksek oranda E. coli tespit edilmiş. Kullanılan su kuyu suyu tabi haliyle bakterinin olmasına şaşırmadım. Tespiti yapıldı benim sıkıntım bu sonucun iş sağlığı yönünde. Arıtma cihazı veya klor dozajlama sistemi kurulmalı mı. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Bunu işverene nasıl bildirmeliyim. Onaylı deftere yazmam yeterli mi bilmiyorum.

Fulya 89

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
onur bey kesinlikle klorlama ve ozonlama sistemi kurulması gerekli,şebeke suyunun bile arıtılması gerekli,firma ne firması gıda firmasıysa bastırın,içme suyuları sebilden mi yoksa damacanalı sebilden mi

C!N

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Özenli bir şekilde aldığınız su numunesini Halk Sağlığı Laboratuvarlarına gönderip analiz yapılmasını isteyebilirsiniz. Orada çıkacaktır suda ne olup ne olmadığı.

ONUR SEVİŞ

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Arıtma sistemi kurulmalı, su dezenfekte edilmeli vs. çözüm belli ancak ben bunu işverene nasıl yaptırtabilirim. Ciddi bir sorun var ortada. Bu sorundan kaynaklanacak sonuçlar beni yasal olarak zora sokmamalı. Ne yapmalıyım

okhan

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İş sağlığı ve güvenliği uzmanlığını yaptığım firmanın kullanma suyunda E. coli olduğu bilgisini aldım. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Suyu ne amaçla kullanıyorsunuz? Bırakın içme suyunu kullanma suyu bile olmaz. UV filtreli arıtma sistemleri mevcut, içme suyu olarak kullanacaksanız kesin çözüm olur. Ancak yine de risk var.
Belediyenin suyuna dönün uğraşmayın.

M.BAYKAL

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
E.coli bulaşma kaynağını araştırın.Kuyu suyu kullanılıyor ise klor dozajlama sisteminin kurulması gerekecektir.Klorlama yapıldıktan belli bir süre sonra dezenfekte edilmiş su numune kabına steril bir şekilde numunenin alınmasını sağlayın.Buda tabiki bulunduğunuz yerdeki sağlık birimleri tarafından alınır.sonra halk sağlığı labaratuvarına mikrobiyolojik analizini yaptırın.Gıda firması ise ve imkan var ise mikrobiyolojik analiz için orada da bakılabilir.(öngörü için)
Şunuda unutmamak lazımki bir gıda üretim yeri ise ürünlere bulaşma olasılığını indirgemek için bütün sistem dezenfekte edilmelidir.

mekabe

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İşyeri Hekimi

Verilen cevapların tamamına katılıyorum. Echerichia Coli bir enterik (barsak) bakterisidir, yani suya gaita (lağım) karışmıştır. Bir tane görülse bile patolojik bir durum olarak değerlendirilir. Kullanımı derhal engellenmelidir. Coli basili barsak enfeksiyonları yapar. Ekteki linkte gerekli bilgiler var, kolay gelsin.. http://enfeksiyonhastaliklari.com/koli-basili/

sercan akan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
ilk önce suyunuzu nerden temin ediyorsunuz eğer şebeke suyu ise bunu ilgili kurumu dsi veya su ve kanalizasyon idaresine bildirin.kuyu suyu ise de yine bu kurumlardan veya özel çevre labaratuvarlarından bilgi edinerek ne dozajda klorlama - dezenfeksiyon çalışması yapmanız size söylenir.

mawitech

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
bu İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili bir sorunda olsa bunu iş yeri hekimi halletmeli ... eğer suda bakteri varsa bunu temizlemenin tek yolu yani bizler şöyle yapıyoruz ...

önce iş yeri hekimi öneri ve tespit defterine yazısını yazıyor ve klorlama yapılması gerektiğini yazıyor
sonra klorlama yapan bir kimya ve su şirketinden biri çağrılıyor ve işletmenin iç hatlarının 1000/1 veya 1000/3 hangi oranda klorlama yapıldıysa bununla ilgili yazımızı alıp dosyalarımıza koyuyoruz sonra klorlama bittikten sonra tekrar su numunesi alıp analize gönderiyoruz ama su numunesi alırken aynı kaynaktan iki kere alın ve kaynak isimleri A ve B noktaları şeklinde yapın ki suyu analiz eden şirketten kaynaklanan bir hatada olabilir bunu öğrenmiş olursunuz?

ikinci su analiz raporu geldiğin temiz değil coli bakterisi var ile halen klorlama yapan şirketle konuşun ... eğer temiz ise sıkıntı yok ... A noktası temiz, B noktasında kirlilik varsa ise lab. arayın ve durumunu izah edin ...

bu süre zarfında İSG uzmanı olarak kullanma suyu uygun değildir diye işletmenin çeşitli yerlerine duyuru astırmanız da lazım ...

iyi çalışmalar .

BySmtnc

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
bağlı olduğunuz yerdeki toplum sağlığı merkezine bir dilekçe ile başvurup su numunesi aldırmak istediğinize dair dilekçeyle başvurun.su numune ücretini yatırıp dekontu teslim edin.görevli arkadaşlar su numunesinin analizini halk sağlığı laboratuarında yaptırıp sonucunu size bildirir. sudaki e-coli, koliform gibi bakterilerin en etkin çözümü klorlama ile halledilir.mutlaka otomatik damlalıklı klor sistemini kurun.ancak sudaki bakiye klor miktarının düzenli olarak(günde 3 kez olabilir) ölçülmesini sağlayın.komparatör cihazıdır adı.sudaki bakiye klor miktarı 0,3-0,5 ppm aralığında olmalıdır.bazı klor firmaları cihazı takıp gidiyorlar dozajını mutlaka ayarlatın ve öğrenin. aşırı klor basımında e-colinin yaratacağı risklerden daha fazla risklerle karşılaşabilirsiniz.

• Like
Tepkiler: C!N
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.