Toolbox Doğru Koruyucu Iş Ayakkabisi Hakkında Iş Başı Konuşması

Konu, 'Kişisel Koruyucu Ekipmanlar' kısmında Xzenon tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Xzenon

  Xzenon TÜİSAG Üyesi  DOĞRU KORUYUCU İŞ AYAKKABISI
  Bütün botlar aynı mıdır? İnşaat sektöründe güvenli çalışabilmek için önce doğru bota sahip olmalısınız. Demir işlerindeki çalışmalar bundan da fazlasını gerektirir.

  BİRÇOK İŞ İÇİN ÇELİK BURUNLU BOTLAR

  Çoğu işler için çelik burunlu botlar giyilmelidir. Bunlar sadece ayağı korumakla kalmaz aynı zamanda da kuru tutar. Botlarınız keskin/sivri uçlu nesnelerin yol açtığı delinme ve kesilmeye dirençli bir tabana sahip olmalıdır. Çivi batmasına karşı özel güvenlik tabanlıkları giyilebilir. Çok uzun bağcıklar size çelme takabilir. Ya bağcıkları kesin ya da uzun kısmını botlarınızın üzerine sıkıştırın.

  GİYMEDEN KORUNAMAZSINIZ

  Güvenlik botlarını giyen hemen herkes botlarının birden fazla kere kendisini ciddi yaralanmalardan koruduğunu söyleyebilir. Hatırlanması gereken şey ise: Güvenlik botları ancak onları giydiğiniz zaman sizi koruyacaktır.

  SUDA YAPILAN ÇALIŞMALAR

  Hey, hop, yaşasın !!! Bu ayak boyunu geçen suyun içinde çalışan kişilerin çizmeler ile ilgili hissettikleridir. Bu çizmeler çalışanların ayaklarını kuru tutarlar.

  Bu aynı zamanda beton dökenlerin bot üstü galoşlar için hissettikleri ile aynıdır. Sadece betonu dışarıda tutmakla kalmaz aynı zamanda da rahatlık sağlarlar. Bot üstü galoşlar ayak bileğini sağlam tutabilmek için kopçalıdır. Üstten sarkan veya takılabilecek herhangi bir şey yoktur. Elbette betonun içine bir ayak boyunu geçecek kadar girerseniz ayak parmaklarınız ve botlarınız arasında hiç de hoş olmayan beton hissi tecrübesini yaşarsınız. Aynı zamanda tahriş ve enfeksiyon betonun yol açabileceği zararlardır.

  Çamurlu alanlarda giyilen korumalar iş ayakkabılarının üzerine giyilenlerdir. Mühendis ayakkabısı da denilen bu korumalar galoş kadar rahat değildir. Yürüyüşünüz boyunca bükülme düşmeye eğilimi vardır.

  PAYLAŞIYORSAN DİKKATLİ OL

  Koruyucu iş ayakkabısının paylaşımı her zaman tehlikelidir. Eğer bu kişide bir enfeksiyon varsa sizde er ya da geç bu enfeksiyona yakalanırsınız.


  THE RIGHT BOOT
  Are all boots the same? In construction, you've got to have the right boot for the job; iron work requires a different type than does dirt work.

  STEEL-TOED BOOTS FOR MOST WORK

  Steel-toed boots should be worn for most work. They not only protect your feet, but keep them dry. Your boots should have good soles to resist punctures or cuts from pointed or sharp objects. Safety insoles can be worn as an extra precaution against nail punctures. Laces that are too long could trip you up. Either cut them off or tuck the excess length in the top of your boots.

  NO USE UNLESS YOU WEAR THEM

  Probably everyone who wears safety boots can tell you of more than once when their boots prevented a serious injury. One important thing to remember, though: Safety boots will only protect you when you wear them.

  WORKING IN WATER

  Hip, hip, hooray! That's how many persons who work in water over a foot deep feel about hip boots. They keep their feet dry.

  It's also the way many persons pouring concrete feel about overshoes. They not only keep the concrete out, but they're comfortable. Overshoes have buckles that hold them tight to the ankle for more support, and there's nothing flopping or hanging from the top. Of course, if you get into concrete over a foot deep, you'll have the unpleasant experience of feeling the concrete seep into the boots and between your toes. You also may experience skin irritation or infection, which concrete can cause.

  A form of protection worn in muddy areas is the over-the-shoe boot. Called the engineer's boot by some, it isn't as snug as the overshoe and has a tendency to bend or flop as you walk along.

  TAKE CARE IF YOU SHARE

  There's always a danger in sharing protective footwear, like hip boots, with someone else. If that person has a foot infection, you'll soon inherit it.


  KAYNAK:http://www.toolboxtopics.com/Audio%20Topics/Vol%201%20disk%202/19%20What%20Safety%20Means.htm
  Bu metin Risk Yönetimi Yahoo Grubu’nun İşbaşı Konuşmaları Topluma Hizmet Projesi çerçevesinde paylaşılmıştır.http://groups.yahoo.com/group/riskyonetimi/


   
  selcan_1986 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica