Dimetil Eterin Yeraltı Tankında Depolanması

Fırat Öztürk

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba,
Çalıştığımız bir firmadan 35m3 kapasiteli yer altı tankında sıvılaştırılmış dimetil eter depolanmaktadır.
Bu tankın binaya uzaklığı hesaplanırken neye göre baz almak gerekir?
Dimetil eter LPG sınıfına girer mi?
Yönetmeliklerde tam olarak bulamadım, bununla ilgili yönetmelik nedir?
Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar dilerim.

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba öncelikle depolanan dimetil eter'in CAS numarasını ve MSDS formunu tedarik ediniz. Benim bulduğum ve baktığım MSDS formuna (linki ekledim) Dimetil Eter MSDS göre aşırı yanıcı parlayıcı olan bu gaz ile ilgili dikkat edilmesi gereken çok fazla unsur var.

-Binaya uzaklığından önce tankın sızdırmazlığı kontrol edilmelidir. Tank kesinlikle sızdırmaz olmalıdır.
-Tesiste patlamadan korunma dokümanı hazırlanmalıdır, böylece zone tanımları yapılabilir ve binalara, diğer kullanım alanlarına uzaklıklar hesaplanabilir. Mevzuatta bununla ilgili bir bilgi bulamazsınız. Patlamadan korunma dokümanı uzman ve bünyesinde mutlaka kimya mühendisi olan bir firma tarafından hazırlanmalıdır. (kesinlikle osgb veya merdiven altı firmalar değil)
-Dimetil eter LPG sınıfına girmez alakası bile yoktur. Sadece yanıcı parlayıcılık etkisi (H220) aynı kategoridedir. Yönetmelik olarak kılavuzunuz ''ÇALIŞANLARIN PATLAYICI ORTAMLARIN TEHLİKELERİNDEN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK''tir. Zaten buna göre de Patlamadan korunma dokümanı hazırlamanız gerekir. Dimetil Eter tedarikçinizden mutlaka CLP formatında MSDS (malzeme güvenlik bilgi formu isteyin)

Fırat Öztürk

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Merhaba öncelikle depolanan dimetil eter'in CAS numarasını ve MSDS formunu tedarik ediniz. Benim bulduğum ve baktığım MSDS formuna (linki ekledim) Dimetil Eter MSDS göre aşırı yanıcı parlayıcı olan bu gaz ile ilgili dikkat edilmesi gereken çok fazla unsur var.

-Binaya uzaklığından önce tankın sızdırmazlığı kontrol edilmelidir. Tank kesinlikle sızdırmaz olmalıdır.
-Tesiste patlamadan korunma dokümanı hazırlanmalıdır, böylece zone tanımları yapılabilir ve binalara, diğer kullanım alanlarına uzaklıklar hesaplanabilir. Mevzuatta bununla ilgili bir bilgi bulamazsınız. Patlamadan korunma dokümanı uzman ve bünyesinde mutlaka kimya mühendisi olan bir firma tarafından hazırlanmalıdır. (kesinlikle osgb veya merdiven altı firmalar değil)
-Dimetil eter LPG sınıfına girmez alakası bile yoktur. Sadece yanıcı parlayıcılık etkisi (H220) aynı kategoridedir. Yönetmelik olarak kılavuzunuz ''ÇALIŞANLARIN PATLAYICI ORTAMLARIN TEHLİKELERİNDEN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK''tir. Zaten buna göre de Patlamadan korunma dokümanı hazırlamanız gerekir. Dimetil Eter tedarikçinizden mutlaka CLP formatında MSDS (malzeme güvenlik bilgi formu isteyin)
Merhaba, öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim.
Tank sızdırmazlığı kontrol ettirdik.
PKD için bir firma ile görüşme sağladık.
LPG sınıfına girmemesi çok güzel bir bilgi oldu. Tekrar teşekkür ederim.
Yönetmeliği inceleyip kendimize rehber edineceğiz.
İyi çalışmalar dilerim, Saygılar sevgiler.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.