Diğer Sağlık Personeli Olarak Çalışan Amb.acil Bakım Teknikeri(acil Tıp Teknikeri-paramedik)

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında paramedik tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. paramedik

  paramedik TÜİSAG Üyesi  Sayın İş sağlığı Güvenliği Çalışanları;
  Çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı İş Sağlığı güvenliği genel müdürlüğü web sayfasında(http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal) yer alan” Sosyal taraflara gönderilen yeni yönetmelikler “ içerisinde mevcut İşyeri Hekimi ve Diğer Sağlık Personelinin Görev Yetki Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik Taslağının 4.madde b bendinde” Diğer sağlık personeli: İş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinde görevlendirilmek üzere Bakanlıkça belgelendirilmiş hemşire, sağlık memuru, acil tıp teknisyeni veya çevre sağlığı teknisyenini, şeklinde bir tanımlama yapılmıştır.
  Ayrıca aynı taslak yönetmeliğin 5.madde a bendinde “Çalışanları arasından dördüncü maddenin birinci fıkrasının (b) ve (g) bentlerindeki niteliklere sahip çalışanı, işyerinin tehlike sınıfı ve çalışan sayısını dikkate alarak diğer sağlık personeli ve işyeri hekimi olarak görevlendirir.”ifadesi yer almaktadır.
  Dolayısıyla hali hazırda bu hizmetlerin yürütülmesinde görev alan, Meslek Yüksekokullarının Sağlık teknikerliği Ambulans Acil Bakım Teknikeri (Acil Tıp Teknikeri – Paramedik ) ünvanına sahip olan çalışanlar ne yazıkki göz ardı edilmiştir. Sağlık bakanlığı tarafından 26/03/2009 / 27181 tebliğ görev ve yetkileri belirlenen Ambulans Acil Bakım Teknikeri (Acil Tıp Teknikeri-Paramedik), Acil Tıp Teknisyenliğinden görev ve yetki bakımından daha kapsamlı olmasına rağmen taslak yönetmelikte Acil Tıp Teknisyenlerine diğer sağlık personeli ünvanına sahip olma hakkı verilirken,Ambulans Acil Bakım Teknikerlerinin (Acil Tıp Teknikeri-Paramedik)diğer sağlık personeli olabilme ihtimali bulunmamaktadır.Bir mesleğin lise düzeyinde olan kısmına sertifika hakkı tanırken yüksekokul düzeyinde olan kısmına tanımamış olmaktadır.Yıllardır işyerlerinde çalışan yardımcı sağlık personeli Acil Tıp Teknikerleri göz ardı edilmiştir. Böylece anayasal haklar ihlal edilmektedir.
  Bu bağlamda tanımlama kapsamının genişletilerek Ambulans Acil BakımTeknikeri (Acil Tıp Teknikeri-Paramedik) personelininde diğer sağlık personeli tanımlaması dahil edilmesi konusunu saygılarımla desteklerinizi beklemektedirler.


   
  Ali KÖKSAL bu yazıya teşekkür etti.
 2. sevgay

  sevgay TÜİSAG Üyesi

  kesinlikle sizinle aynı kanıdayım...umarım yakın bir zamanda bu düzenlemeyi yaparlar. Şu anda işyeri sağlık personeli bulmak çok zor. bu yüzden de kapsamı genişletmeleri gerekiyor.

   
  alix bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. ilk acil yardim diger saglik personeli olabilir mi

  ,
 2. paramedik saglik ocağın da calisabilir mi

Yandex.Metrica