Danışmanlık Ve Fatura Olayı

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Efdal Duruktuna tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Efdal Duruktuna

  Efdal Duruktuna TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar selam bir türlü tam olarak cevabını öğrenemediğim bir konu hakkında bilgilerinize ihtiyaç duymaktayım. Danışman olarak ; örneğin bir apartmana veya bir restauranta risk analizi yapsak ; Bunun sonucunda fatura kesmemize ; sözleşme yapmamıza ; bakanlığa haber vermemize gerek varmıdır? Eğer böyle bir durum varsa yani belgemizi kullanmadan sadece danışmalık yaparak risk analizi yaparsak ; bu sefer işverenin yasal zorunluluğunu nasıl resmilendiririz ??


   
 2. papillon

  papillon TÜİSAG Üyesi

  evet bende merak ediyorum ama tatmin edici bilgilere ulaşamadım.bireysel olarak risk değerlendirmesi yapan arkadaşlar muhakkak vardır.bana gelen ciddi teklifler var ama nasıl faturalandıracağımı bilemediğimden elimden gidiyor işler.lütfen birileri yardımcı olsun.

   
 3. brktbk

  brktbk TÜİSAG Üyesi

  Danışmanlık için fatura kesmeniz gerekmektedir. Bende yeni başladım ilk defa bir fabrikanın risk değerlendirmesini hazırlıyorum şuanda. Muhasebecim mühendislik şirketimden fatura kesebileceğimi söyledi. Fakat şirketin faaliyet alanı içinde İş Sağlığı Güvenliği Danışmanlık ibaresi geçmesi gerekiyor. Eğer şirketiniz yoksa serbest meslek makbuzu keserek de yapabilirsiniz. Bunun içinde serbest meslek mükellefi olmanız gereklidir.

  Ben yapacağım risk değerlendirmesi için bakanlığa yada herhangi bir yere bildirimde bulunmadım ve sözleşmede imzalamadım. Fakat yaptığım işi faturalandırıyorum. Sadece fabrikaya gidip incelemelerde bulundum. Fabrikadaki eksiklikleri not aldım ve risk değerlendirmesine eksiklikleri, yapılması gereken şeyleri ve ekstradan olabilecek bütün iş kazalarını raporuma dahil ediyorum.

  Aklıma gelen bütün ihtimalleri raporuma dahil ediyorum. Ben önerimi yaparım fabrikanızda şu şu eksiklikler var acilen giderilmesi gerek diye raporuma ekler ve imzalatırım. Eksiklikleri gidermek yada gidermemek işverene kalmış birşey.

     

   
  alperen ve Efdal Duruktuna bu yazıya teşekkür etti.
 4. papillon

  papillon TÜİSAG Üyesi

  peki serbest meslek mükellefi mi olmak mantıklı yoksa danışmanlık firması açmak mı mantıklı benim için.

   
 5. Efdal Duruktuna

  Efdal Duruktuna TÜİSAG Üyesi

  papillon arkadaşım serbest meslek daha mantıklı gözüküyor gibi. o zaman gidicez iş yerine risk analizini yapıcaz , imzamızı atacaz , faturalandıracaz , bakanlığa bildirim yapmayacağız. sözleşme yapıp onay da beklemeyeceğiz. peki risk analizi yapma sınırımız var mı istediğimiz kadar risk analizi yapabilirmiyiz

     

   
 6. brktbk

  brktbk TÜİSAG Üyesi

  Eğer danışmanlık dışında başka bir meslekle meşgul değilseniz serbest meslek mükellefi olmak sizin için daha mantıklı. Ben ayrıca mühendislik faaliyetlerinde bulunduğum için ordan faturalandırıyorum.

   
 7. brktbk

  brktbk TÜİSAG Üyesi

  Bu konuda bir sınırlama olduğunu düşünmüyorum. Sonuçta danışmanlık yapıyorsunuz. Fakat ne kadar çok iş alırsanız üstlendiğiniz sorumluluk ve risk artacaktır.
   
 8. ibrahimsenol

  ibrahimsenol TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar, iş yerine atama yaptırmadan uzman imzanız altında risk analizi hazırlayamazsınız. Atama zorunluluğu olmayan işveren ne yapacak derseniz, gidip osgblere hazırlatacak. Bu olay bu kadar net.   
 9. Mehmet ÖZKAN

  Mehmet ÖZKAN TÜİSAG Üyesi

  İş yerine atama da ne demek ben anlamadım

     

   
 10. ibrahimsenol

  ibrahimsenol TÜİSAG Üyesi

  katip üzerinden sözleşme yani   
 11. papillon

  papillon TÜİSAG Üyesi

  böyle yanıltmayın milleti lütfen.şu anda uzman istihdam etmek zorunda olmayan işletmeler için risk değerlendirmesi yapamayacağımız nerde yazıyormuş ki.risk değerlendirmelerini işveren kendi bile yaparken ben nasıl yapamıyorum.yasal dayanağı varsa amenna.böyle bir durum varsa neden olduğunuda yazarak bizleride uyarın ki kimse ilerde sorun yaşamasın.   
  öftmz, Cihangir, sakcev_com ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 12. jeo20

  jeo20 TÜİSAG Üyesi


  arkadaşım senin bu dediğin atama olayı,uzman çalıştırma zorunluluğu olan firmalar için geçerlidir.

  risk analizi için herhangi bir atama gerekmez.faturalandırma kısmında ise serbest meslek makbuzu yeterli olur.maliyeden önce kayıt almanız gerekir bunun için.bir vergi numaranız olması gereklidir.
  Ayrıca 10 un üzerinde çalışanı olan işyerlerine yaptığınız analizlerde mutlaka belge no ve tarih yazılı olması gereklidir,aksi halde yapılan analizler kabul görmüyor.bknz(risk değerlendirme yönetmeliği)

   
  öftmz, mmakyol, a_uymaz ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 13. halilurkut

  halilurkut TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bn bi danışmanlık firmasında iş güvenliği uzmanı olarak çalışmaya başladım. Risk analizini yaptıgmz firmalar uzman çalıstırma mecburiyeti olmayan firmalar risk analizi eğitim işlerini bn yapıyorum makbuz da kesiliyor. Ben bu hazırladıgım risk analizine iş güvenliği uzmanı olarak mı imza atmalıyım yoksa danışman olarak mı. Sonuçta bu işyerleri normalde kendileri de risk analizini yapabilirler
   
 14. jeo20

  jeo20 TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar risk değerlendirme yönetmeliği taslak halindeyken 10 çalışanının altında az tehlikeli sınıftaki işyerleri için işveren kendisi yapabilir gibi bir ibare vardı.Ancak yönetmelik çıkınca bu kaldırılıp yapar veya yaptırır ibaresi konulmuş.

  Şimdi uzmanların yapacakları risk analizlerine imza atıp atmama konusuna gelecek olursak eğer,unutmayın ki siz o analizlere imza atmak için para alıyosunuz yine risk değerlendirme yönetmeliğinde tarih ve belge no mutlaka olması gerektiği yazıyor.Yaptığınız risk analizleri kabul görmezse eğer çalıştığınız firmaların adı lekelenir eğer kendiniz yapıyosanız sizin saygınlığınız azalır.

   
  halilurkut bu yazıya teşekkür etti.
 15. ibrahimsenol

  ibrahimsenol TÜİSAG Üyesi

  Bir işyerine atanmıyorsunuz ve işyeri ile ilgili risk değerlendirmesi hazırlayıp iş güvenliği uzmanı olarak imza atıyorsunuz..
  Bu şekilde yapılan analizler kabul görüyormu ??   
 16. jeo20

  jeo20 TÜİSAG Üyesi

  Yönetmeliklere uygun,kaliteli ve olması gereken şekilde yapılırsa kabul edilmemesi için hiç bir sebeb yok

   
 17. Ahmet mehmet devam

  Ahmet mehmet devam TÜİSAG Üyesi

  Konuyu güncel tutalım. Bakanlıktan bu konuda bilgi alan arkadaşlar varsa lütfen yazsın.

   
 18. icould1907

  icould1907 TÜİSAG Üyesi

  Belge numarası ne oluyor?

   
 19. jeo20

  jeo20 TÜİSAG Üyesi

  igu sertifika belge no

   
 20. gülçin.t

  gülçin.t TÜİSAG Üyesi

  bir şey sormak istiyorum, 15 kişilik bir firmaya risk analizi yapıyorum, imzamı atıyorum ve sertifika no mu yazıyorum, ama fatura kesmiyorum. ilerde bir sorun olur mu????

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica