Danışmanlık Ile Osgb Hizmeti Arasındaki Fark Nedir ? | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Danışmanlık Ile Osgb Hizmeti Arasındaki Fark Nedir ?

Konu, 'Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri (OSGB) Hakkında' kısmında Musa Kıransoy tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Musa Kıransoy

  Musa Kıransoy TÜİSAG Üyesi  Bazıları OSGB hizmeti degil sadece danışmanlık hizmeti veriyoruz demekle ne kastediliyor. Bu durum hakkında bir açıklama yapabilirmsiniz?


   
  m mır bu yazıya teşekkür etti.
 2. murkiv5555

  murkiv5555 TÜİSAG Üyesi

  musa bey OSGB hizmeti işyeri hekimi ile beraber iş güvenliği uzmanı tedarik eder işletmelere danışmanlık hizmetinde ise sadece işyeri hekimi danışmanlığını yapıyorsa kişi işyeri hekimliğini üstlenir,iş güvenliği uzmanlığı danışmanlığını yapıyorsa kişi iş güvenliğini üstlenir...

   
  Musa Kıransoy bu yazıya teşekkür etti.
 3. Musa Kıransoy

  Musa Kıransoy TÜİSAG Üyesi

  Sözleşmelerde fark var mı peki Murat Bey?

     

   
 4. okko

  okko TÜİSAG Üyesi

  Bildiğim kadarıyla danışmanlıkta sözleşme durumu direk OSGB dekiler kjadar ciddi olmuyor .

   
 5. murkiv5555

  murkiv5555 TÜİSAG Üyesi

  evet okkoya katılıyorum birde OSGB ile çalışan uzmanlar arasında sözleşme yapılıyor ve OSGB ile işveren arasında ayrı bir sözleşme yapılıyor danışmanlık firmalarında ise direk işveren ile sözleşme yapılıyor...

     

   
  m mır bu yazıya teşekkür etti.
 6. akyol muhammet

  akyol muhammet TÜİSAG Üyesi

  Danışmanıkta uzmanların riski yok
  Hiçbirşeye imza atmıyorlar sadece görüş bildiriyorlar

   
 7. Musa Kıransoy

  Musa Kıransoy TÜİSAG Üyesi

  Sadece görüş bildirip maaş almak nasıl oluyo. Var mı öyle çalışan arkadaş. Sözleşme olmuyor mu aralarında?
   
 8. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  örnekle durumu açıklayayım;

  misal

  benim ankara da fabrikam var ve her hafta bir iş kazası oluyor ve her ayda bir yangın başlangıcı, bıktım artık, öğrendim ki tüm iş kazaları önlenebilirmiş. bende tanıdığım bir iş güvenliği uzmanını firmaya çağırdım ...TL karşılığı bana "FİKİR VERMESİ" için anlaştık. Buna göre ayda ... gün gelecek ve bana tavsiyelerde bulunacak.

  faturayıda hizmet alım faturası olarak uzmanın danışmanlık firmasına kestim. (burada ki fatura normal bir fatura ürün almak gibi)
  özetle; burada ki uzman bilgisini satarak iş yapıyor.


  DAHA SONRA DA

  bir OSGB ile anlaştım, buna göre; bakanlığa bir sözleşme örneği göndermemiz gerekiyormuş, ve uzmanın iş yerine gelme saati anlaşmamıza değil çalışan sayımıza ve tehlike sınıfımıza bağlıymış. buna göre uzman ayda 42 saat gelecekmiş, gerekli raporları tutup noter onaylı defteri yazıp, kurul toplantısı yapacakmış. ayrıca yapmadığım düzenlemelerde bana daha çok baskı kuruyor, çünkü kendisinin de sorumluluğu varmış.

  kısaca anlatmak istediğim danışmanlık ayrı OSGB ayrı olaylar, danışman olan sadece bilgisini satar, sorumluluğu yok, kaza durumunda hesap sorulmaz, faturası sadece hizmet alımıdır. yasal şartı yok.

  ancak uzman olarak çalışıldığı zaman, elini taşın altına sokar, sorumluluk var, sözleşmesi farklı. yasal olarak bulunması şart

  danışman (genelde) fikrini söyleyip giderken, uzman çözümleri söylediği gibi işi de kendi yapmak zorundadır (genelde), örneğin danışman "bu iş yapılırken çelik eldiven giyilmeli" diyip giderken, OSGB çalışanı (danışman değilde uzman olarak) eldiveni tedarik eder, dağıtır, giyilmesini kontrol eder.

  not1: bu yazdıklarım ne uzmanı ne danışmanı yermek ya da övmek için değildir. çünkü bir kişi bir yerde danışmanlık yaparken diğer yerde uzman olabilir. sadece farklı kavramlar olduğunu belirttim. danışmanlık-uzmanlık iyidir-kötüdür ayrı tartışılır.
  not2: bu iki kavramı genel hatları ile çizdim, uygulamaya, sözleşmeye göre şartlar elbet değişir, sadece genel çerçeve bu şekildedir. değişmeyen tek şey ise; uzman sorumlu, danışman sorumlu değil.   
  e-mine, Hakan Alboğa, ayşegül d. ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 9. akyol muhammet

  akyol muhammet TÜİSAG Üyesi

  Sözleşme var ama danışmanlık yazıyor uzmanlık değil

  Örneğin avukatlar huku danışmanlığı adı altında sözleşme yapıp her ay maaş aldığı gibii dava çıkarsa ayrıca dava parası da alıyorla
  Etrafımda danışmanlık adı alrtında sözleşme yapıp da denetlemelerde sürüyle açığı çıkan firmalar oldu. Sonradan uzmanlık alanında sözleşmeye mahkum oldular

     

   
 10. akyol muhammet

  akyol muhammet TÜİSAG Üyesi

  En etkin nedeni de uzmanlık maaşıyla danışmanlık ücreti arasındaki fark.   
 11. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  yönetmelik iptalleri ile birçok tecrübeli uzmanların sertifikaları iptal edildi ve uzun süre sertifika alamadılar, hatta bir kısmının hala sertifikası yok.
  bu zor süreci nasıl atlattılar?

  danışman olarak tabi.   
 12. akyol muhammet

  akyol muhammet TÜİSAG Üyesi

  Danışmanlık ta saat kavramı yok 100 şirkete bile danışmanlık hizmeti verilebiliyordu.

   
  esat1903 bu yazıya teşekkür etti.
 13. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  danışmanlık hizmeti ile yasal sorumluluk yerine getilirmez onun için uzman bulundurman gerekir.

  ancak şöyle bir nokta var; bazı firmalar bünyelerinde uzman mevcut olduğu halde dışardan danışmanlık hizmeti de alıyorlar, bunun amacı daha profosyonel olmak ve danışmanlık aldığı noktada örneğin kimyasalların yerleşiminde özel bilgiler almak. veya acil durum tatbikatlarını yaptırmak gibi
   
 14. Musa Kıransoy

  Musa Kıransoy TÜİSAG Üyesi

  Örneğin ben ferdi çalışıyorum. firmaya eğitim vereceğim. O zamanda fatura kesmem gerekecek. Bu durum danışmanlık olarak yaptıgım zaman nasıl olacak.?

   
 15. isg barış

  isg barış TÜİSAG Üyesi

  13 mayısta sınav sonucuna göre C sınıfı uzmanlık belgesini aldıktan sonra bize OSGB ye bağlı çalışmayı mı yoksa danışmanlık yapmayı mı tavsiye edersiniz OSGB lerde sözleşme yaparsak hangi maaş limitlerinde çalışmamızı tavsiye edersiniz ve bir sorum daha var eğitim vermek istiyoruz eğiticilerin eğitimini çasgemden almak zorunda mıyız veya ne için gereklidir eğiticilerin eğitimi sertifikası teşekkür ederim...   
 16. akyol muhammet

  akyol muhammet TÜİSAG Üyesi

  yanlış bilmiyorsam yeni yasa da eğer sürekli bir şirkette uzman olmayacaksan ferdi çalışılmayacak

   
 17. şükrü karaca

  şükrü karaca TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bireysel olarak (herhengi bir OSGB ye bağlı olmadan) iş güvenliği uzmanlığı yapan var mı? bakanlık bireysel olarak çalışan iş güvenliği uzmanlarının sözleşmesini kabul ediyormu?

   
  Yusuf Burak Sanar bu yazıya teşekkür etti.
 18. brktbk

  brktbk TÜİSAG Üyesi

  danışmanlık bana mantıklı geliyor.tabi yeni yasada iptal olmazsa.olursa da fabrikalara kkd satarım..

   
 19. Esat ÜN

  Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

  çok bilmiyorum ama o kısmı bizimle yani uzmanlıkla ya da bakanlıkla alakalı değil. yani demek istediğim şu;

  olayı daha iyi anlatabilmem için sorunu şöyle değiştirip sana sorayım. ben tencere tava satıyorum, bir firmayla anlaştım 7 tane tencere satacam tanesi 10 tl'den. toplam 70 tl yapar. bunun faturasını nasıl keserim?

  danışman olarak eğitim vereceksen aynı mantık, faturayı bakanlığa göndermek, OSGB kurmak vb işlemler yok.
  aynı şekilde tüm danışmanlık işlemlerinde de aynı şey geçerli. fatura kesilir ancak ne bakanlığa gönderilir ne yasal zorunluluğu kaldırır. tencere satmak gibi düşünün.

  bir de şu var, bağımsız çalışırken illa fatura kesmek de değil gidersin firma ile elden anlaşırsın, ücreti falan konuşursun, eğitimini verirsin, hizmetini yaparsın parayıda elden alırsın. ancak bu durum vergi kaçırmaya girer mi bilmem, daha kötüsü firma vaad ettiği ücreti ödemezse elinde kanıtda olmaz.

  tencere tava örneğini konu anlaşılsın diye verdim, yoksa eğitim vermekle tencere satmak arasında manevi olarak büyük fark var :)

   
 20. murkiv5555

  murkiv5555 TÜİSAG Üyesi

  İkinci fıkraya göre belirlenecek çalışma sürelerinin işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının tam süreli görevlendirilmesini gerektirdiği durumlarda; işveren, işyeri sağlık ve güvenlik birimi kurmakla yükümlüdür. İşyeri sağlık ve güvenlik birimi kurma yükümlülüğü bulunmayan işyerlerinde işveren, işyeri hekimi ve işgüvenliği uzmanının çalışmalarına imkân verecek gerekli bütün ihtiyaçlarıkarşılamakla yükümlüdür. Tam sürenin hesabında çalışanların tabi olduğu kanun hükümleri saklı kalmak kaydıyla, İş Kanunu’na göre belirlenen haftalık çalışma süresi dikkate alınır.
  tasarının bu maddesi ne anlama geliyo tam olarak benim anladıgım isgb tam sureli uzman ve hekim gorev aldıgı zaman kurulacak isgb kurma yukumlulugu olmayan işyerlerinde uzman hekim çalıstırılacak herhalde isgb kurma yükümlülüğü olmayan yerler yönetmelikte belirtilecek

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşÜyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

 1. danışmanlık hizmeti nedir

Yandex.Metrica