Risk Değerlendirmesi Çig Köfteci İşyerleri İçin Risk Analiz Örneği

tolgamuh

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
elinde örneği olup paylaşabılecek arkadaslar varsa cok sevınırım.

nneslihank

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
banada lazm ben çalışmasını yapıyorum

nneslihank

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
umarım olmuştur

chemistanbul

Banned
son derece basit hazırlanmış.topraklama ölçümleri, iç ortam hava kalitesi, titreşim, aydınlatma...........vb. ölçümlerin yapılmamasına bağlı tehlikeler. çalışanların elleriyle ürün hazırlamasına bağlı tehlikeler.yangına karşı ne kadar önlem alınmış.bence çok basit.risk değerlendirme ekibi???idirgenmiş risk faktörleri.................

nneslihank

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
zaten çok küçük bir iş yeri kişisel koruryucular ile ilgili bilgi verdim fabrika değil burası 10 m2 lik bir yer yangına karşı yangın tüpü var iyi incelerseniz görürsünüz

Leyla Gölcü

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
çiğ köfteci risk analizi
nneslihank,
İncelediğim kadarıyla tehlike, tehlikeli durum, olayın şiddeti ve risk terminolojisi birbirine karışmış halde. Örnekle açıklamak gerekirse;
teklikelerden biri için, "spot lambaları ve dış aydınlatma kablolarının açıkta kalması, sabitlenmemesi, şase yapma sonucu yangın " demişsiniz. Bu cümle içersinde tehlike var, olay var, tehlikeli durum da var. Burada tehlike; elektrik kablolarının açıkta olması, tehlikeli durum; sabitlenmemesi, -ek olarak- tehlikeli davranış; bu alanda çalışılması, tehlikeli durum ile tehlikeli davranışın birleşiminden meydana gelen olay ise yangın. Risk bölümünde belirttiğiniz gibi "yaralanma, ölüm, maddi hasar" durumları olayın şiddetini belirtir. Risk ise kısa devre olması, elektirik çarpması vs olarak yazılabilir, tabi burada öngörülen olay yangın olduğu için kısa devre yapması yazmak daha doğru bence.

nneslihank

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
nneslihank,
İncelediğim kadarıyla tehlike, tehlikeli durum, olayın şiddeti ve risk terminolojisi birbirine karışmış halde. Örnekle açıklamak gerekirse;
teklikelerden biri için, "spot lambaları ve dış aydınlatma kablolarının açıkta kalması, sabitlenmemesi, şase yapma sonucu yangın " demişsiniz. Bu cümle içersinde tehlike var, olay var, tehlikeli durum da var. Burada tehlike; elektrik kablolarının açıkta olması, tehlikeli durum; sabitlenmemesi, -ek olarak- tehlikeli davranış; bu alanda çalışılması, tehlikeli durum ile tehlikeli davranışın birleşiminden meydana gelen olay ise yangın. Risk bölümünde belirttiğiniz gibi "yaralanma, ölüm, maddi hasar" durumları olayın şiddetini belirtir. Risk ise kısa devre olması, elektirik çarpması vs olarak yazılabilir, tabi burada öngörülen olay yangın olduğu için kısa devre yapması yazmak daha doğru bence.
Bende sizin gibi düşünüyorumdum ama tanıştığım bir a sınıfı uzman bu şekilde olması gerektiğini söyledi bende onun doğrultusunda bu şekil hazırladım

Leyla Gölcü

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Bende sizin gibi düşünüyorumdum ama tanıştığım bir a sınıfı uzman bu şekilde olması gerektiğini söyledi bende onun doğrultusunda bu şekil hazırladım

Ben şuan eğitime devam ediyorum bize de daha dün bu mesajı yazmadan önceki dersimizde hocamız, kavramları karıştırdığımızı anlattı ve açıklamak için de bu dağınık kablo örneğini gösterdi. Hatta A sınıfı emekli bir iş müfettişinin hazırlamış olduğu sunumda da yine tehlike ile risklerin ve olayın şiddetinin karışmış olduğunu gösterdi, bu da gösteriyor ki A sınıfı uzmanlar da bizden daha az da olsa hata yapabilir.. Bir kaç örnek sonra kafamızda şekillenmiş oldu. Yani elma elmadır, armut armuttur, sonuçta hepsinin tek bir anlamı var ki belgelerimizde kavram kargaşası olmasın. Siz de bu konuda gerekli tanımları tekrar okuduktan sonra size mantıklı geleni yaparsınız mutlaka.

İyi çalışmalar

Fatih ÖZTÜRK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Ben şuan eğitime devam ediyorum bize de daha dün bu mesajı yazmadan önceki dersimizde hocamız, kavramları karıştırdığımızı anlattı ve açıklamak için de bu dağınık kablo örneğini gösterdi. Hatta A sınıfı emekli bir iş müfettişinin hazırlamış olduğu sunumda da yine tehlike ile risklerin ve olayın şiddetinin karışmış olduğunu gösterdi, bu da gösteriyor ki A sınıfı uzmanlar da bizden daha az da olsa hata yapabilir.. Bir kaç örnek sonra kafamızda şekillenmiş oldu. Yani elma elmadır, armut armuttur, sonuçta hepsinin tek bir anlamı var ki belgelerimizde kavram kargaşası olmasın. Siz de bu konuda gerekli tanımları tekrar okuduktan sonra size mantıklı geleni yaparsınız mutlaka.

İyi çalışmalar
a sınıfı olmaları onların işinin gereklerini tam olarak yerine getirmesi anlamına gelmemekte,bilgi eksikligi a sınıfında olanlardada bulunmakta.ve gözlemlerime görede bazı c belgeli arkadaşlarım a belgelilerden de bilgi olarak üstün olduklarını düşünüyorum.

Q

Q7SERDARBJK_D SINIFI UZM

Guest
çiğ köftecilerin tehlike sınıfı ne?

sevgay

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bahsedilen çiğ köfte, kokoreççi gibi yerler bildiğiniz gibi 30m2 alan içinde 1 veya 2 çalışanlı alanlar. Topraklama ölçümü ve elektrik tesisatı kontrolleri konusunda katılıyorum. Bunun yanısıra ecza dolabı, yangın söndürücü, zemin kayganlık/prüz durumu gibi olgularıda kaçırmamak lazım bence...Bende bir kokoreççi için yapmıştım. Belki fikir oluşturabilir.

Ayrıca şunu söylemek sormak isterim az tehlikeli geçen 1-2 çalışanlı küçük bir iş yerinde titreşim, aydınlatma ne derece gereklidir. Ayrıca risk değerlendirme ekibi derken ne kastedilmiştir anlayamadım. işletme sahibi artı 1 çalışan...

Ekli dosyalar

• RİSK DEĞERLENDİRİLMESİ.xlsx
    4.5 MB · Görüntüleme: 378
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.