Soru Çevre Mühendisliği Uygulamalarında İş Sağlığı Ve Güvenliği

Konu, 'Çevre, Su ve Atık Sektöründe İSG Uygulamaları' kısmında Hakan YILMAZ tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Hakan YILMAZ

  Hakan YILMAZ TÜİSAG Üyesi  Merhabalar, çevre mühendisliği son sınıf öğrencisiyim ve bitirme projem çevre mühendisliği uygulamalarında iş sağlığı ve güvenliği. Bu konuda çok fazla araştırma yapmama rağmen elle tutulur bir veri elde edemedim ve siz büyüklerimden yardım istemeye karar verdim. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. İyi çalışmalar.


   
 2. çağatayözcan

  çağatayözcan TÜİSAG Üyesi

  Gündemi takip ediyorsanız biliyorsunuzdur ,daha geçenlerde Muğla'da bir arıtma tesisinde metan gazından dolayı 7 kişi hayatını kaybetti.Bu metan gazlarının oluşumu,zararları bu tip tankların temizliğinde alınması gereken önlemleri,biyolojik risk faktörleri gibi bir sürü şeylerden bahsedebilirsiniz.

   
  tuana34 bu yazıya teşekkür etti.
 3. tuana34

  tuana34 TÜİSAG Üyesi

  Çağatay bey,bende arıtma tesisi yapı işi yapan bir firmaya risk analizi yapıcam ve açıkcası daha önce bu konuyla ilgili bir çalışmam olmadığı için nelere dikkat etmeliyim bilmiyorum.Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Şimdiden teşekkür ederim.

     

   
 4. Elif Tavzar

  Elif Tavzar TÜİSAG Üyesi

  arıtma tesisi yapı işi derken kast ettiğiniz proje yapım işi mi yoksa inşaatını da yapıyorlar mı?
  Eğer sadece proje yapım işi yapıyorlarsa konu ile ilgili ofis çalışmaları mevcuttur. Ama inşaatını da yapıyorlarsa o zaman havuz vb inşaatlarda olusabilecek tehlike ve riskleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Bunun dışında bir de arıtma tesislerinin işletmesi var. O da ayrı bir konu. Arıtma tesisinin işletmesinde kullanılabilecek kimyasallar işletme sırasında oluşabilecek metan sülfür vb gazlar da zehirleyici olabilir.

   
  tuana34 bu yazıya teşekkür etti.
 5. tuana34

  tuana34 TÜİSAG Üyesi

  Mühendislik firması,ofisleri mevcut fakat sahada da çalışmaları varmış,daha görme şansım olmadı.Ben gitmeden araştırma yapmak istedim.İnternet sitelerinde Arıtma tesisleri ve arıtma işlemleri yazıyor.
  Bir de şunlar yazılı :
  Kaynağından alınıp havalandırılan ve ozonların su,içmesuyu haline getirilmek üzere arıtma tesislerine giriş yapar.Arıtma tesislerinde ilk iş olarak kimyasal madde ilavesi yapılır.Koagulant olarak da adlandırılan kimyasallar suya ilave edilir.Bu kimyasallar (alüminyumsülfat,demirüçklorür,polielektrolit) suya bulanılıklık veren ve serbestçe çökelemeyen askıda kalmış katı maddelerin,kolloidlerin birbirlerine yapışarak yumaklar oluşturmalarını sağlar.

     

   
 6. tuana34

  tuana34 TÜİSAG Üyesi

  Klorlama üniteleri,Çamursuzlaştırma,Temiz su terfi merkezleri,Kimyasallar üniteler

   
 7. Elif Tavzar

  Elif Tavzar TÜİSAG Üyesi

  Burada yazılı olan içme suyu arıtma tesisi için yazılmış. Firma sadece içme suyu ile ilgili mi çalışıyor yoksa atıksu arıtma tesisleri de yapıyor mu? Atıksu arıtma tesislerinin işletilmesi içme suyuna göre daha fazla risk barındırır diye düşünüyorum. Ama dediğim gibi bunlar işletme ile ilgili inşaası sırasında inşaatla ilgili olan riskleri göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.
   
 8. tuana34

  tuana34 TÜİSAG Üyesi

  Peki işletme ile ilgili ne gibi riskler mevcuttur sizce?   
 9. Elif Tavzar

  Elif Tavzar TÜİSAG Üyesi

  İşletme ile ilgili bir sürü risk olabilir. Arıtmada kullanılan kimyasal maddelerin MSDS'leri incelenebilir. Full otomasyon ile çalışan bir tesiste bile arıza oluştuğunda müdahele edilmesi gerektiğinde riskler oluşur. Örneğin büyük havuzlar varsa bunların yanında üzerinde yürüme kısmı için ayrılmış merdivenler olur. (büyük kastım derin) Temizlik bakım müdahele gibi konular önemlidir. Arıtma ünitelerinin (bahsettiğiniz yukardaki klorlama, çamur susuzlaştırma, kimyasal üniteler, temiz su terfi merkezleri) içlerinde pompa karıştırıcı gibi ekipmanlar olabilir. Bunlara dikkat edilebilir çünkü benim staj yaptığım yerlerin birinde çalışanlardan biri havuza düşmüş. Ayrıca hijyen ile ilgili konulara dikkat edilebilir atıksu nihayetinde. Bunun dışında endüstriyel atıksu arıtımında oluşan çamur tehlikeli atık olabilir. Analiz yapılmalı ona göre bertaraf,depolama vb yöntemleri seçilmelidir.
  Genel olarak ilk başta aklıma gelenler bunlar ama spesifik bir arıtma tesisi akım şemasından bahsederseniz daha detaylı yardımcı olabilirim.

     

   
  tuana34 bu yazıya teşekkür etti.
 10. tuana34

  tuana34 TÜİSAG Üyesi

  Çok teşekkür ederim Elif hanım,sayenizde kafamda bişeyler canlandı.Daha tesisi görmedim,görür görmez sizinle paylaşırım.İyi çalışmalar :)   
 11. tuana34

  tuana34 TÜİSAG Üyesi

  Merhaba Elif hanım,dün tesisi görmeye gittim.İnşaat kısmını yapıp bırakıyorlarmış.Çokta küçük bir alandı,2tane havuz mevcut,havuzun derinliği 3.92m olucakmış.10 günlük bir işleri kalmış işin kabası bitmişti.Ben şimdi değerlendirmeye alırken nasıl almalıyım sizce?   
 12. Elif Tavzar

  Elif Tavzar TÜİSAG Üyesi

  İnşaatlarla ilgili yapılmış risk değerlendirmelerini inceleyebilirsiniz. Bir de tesisat döşenecektir. Bu ikisi ile ilgili risk değerlendirme formları size yol gösterecektir.

   
  tuana34 bu yazıya teşekkür etti.
 13. crano06

  crano06 TÜİSAG Üyesi

  Çok küçükmüş neresi için yapılıyor bu arıtma? şehir için mi diyecem ama gözümde canlandıramadım 2 havuzlu bir arıtma tesisini.
   
 14. FATMA ÇEPNİ

  FATMA ÇEPNİ TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar arkadaşlar, Çevre mühendisiyim ve Çevre Mühendisliğinde Tezli Yüksek Lisans yapıyorum. Aynı zamanda C sınıfı iş güvenliği uzmanıyım, Tez konumu seçmeye çalışıyorum. Danışman hocamın çalışmaları genellikle toprakla ilgili bu alanda ilerlersem, benim için daha verimli olacağı kanaatindeyim. Fakat seçeceğim konunun beni İSG ' de de geliştirmesini istiyorum. Tecrübeli arkadaşlardan, konu belirlememde yardımcı olabilecek olanlara şimdiden teşekkürler...

   
 15. crano06

  crano06 TÜİSAG Üyesi

  Fatma Hanım,
  Öncelikle yüksek lisansınızda başarılar dilerim. Çevre mühendisliğinin isg konularıyla paralel olarak bir iş kolu olarak görmekteyim.Yapacağınız tez çalışmasının isg konusunda da size birşeyler katmasını istiyorsanız benim size tavsiyem hava kirliliği kontrolü olacaktır. Üretim yapan endüstrilerin çoğunluğu ortam havasının kalitesinden şikayetçi ve çevre mühendisi olarakta bizim amacımız baca gazlarının kontrolü. Eğer baca gazlarına bir çözüm üretebiliyorsanız iç ortam havası içinde pratik fikirler sunmaya başlayabilirsiniz.Ayrıca patlayıcı ortamla ilgili hesaplamalar ve uygulamalarda konuya daha geniş bakma fırsatı sunacağını düşünüyorum   
  FATMA ÇEPNİ bu yazıya teşekkür etti.
 16. Elif Tavzar

  Elif Tavzar TÜİSAG Üyesi

  toprakla ilgili derken toprakla ne tür çalışmaları kastediyorsunuz? Biraz açıklayabilir misiniz?

   
 17. FATMA ÇEPNİ

  FATMA ÇEPNİ TÜİSAG Üyesi

  Mesela topraktan DDT gibi zararlı maddelerin temizlenmesi gibi ..

   
  alix bu yazıya teşekkür etti.
 18. alix

  alix TÜİSAG Üyesi

  Çevre boyut analizleri, arındırma işlemleri, Toprak kirliği ve agır metal konsantrasyonları, Kimyasalların canlılar ilgili etkileşimleri.. radyoaktiflik gibi cogaltılabilir.

   
  FATMA ÇEPNİ bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica