Soru : Çevre Mühendisliği Uygulamalarında İş Sağlığı Ve Güvenliği

Hakan YILMAZ

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Merhabalar, çevre mühendisliği son sınıf öğrencisiyim ve bitirme projem çevre mühendisliği uygulamalarında iş sağlığı ve güvenliği. Bu konuda çok fazla araştırma yapmama rağmen elle tutulur bir veri elde edemedim ve siz büyüklerimden yardım istemeye karar verdim. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. İyi çalışmalar.

çağatayözcan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Gündemi takip ediyorsanız biliyorsunuzdur ,daha geçenlerde Muğla'da bir arıtma tesisinde metan gazından dolayı 7 kişi hayatını kaybetti.Bu metan gazlarının oluşumu,zararları bu tip tankların temizliğinde alınması gereken önlemleri,biyolojik risk faktörleri gibi bir sürü şeylerden bahsedebilirsiniz.

tuana34

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Gündemi takip ediyorsanız biliyorsunuzdur ,daha geçenlerde Muğla'da bir arıtma tesisinde metan gazından dolayı 7 kişi hayatını kaybetti.Bu metan gazlarının oluşumu,zararları bu tip tankların temizliğinde alınması gereken önlemleri,biyolojik risk faktörleri gibi bir sürü şeylerden bahsedebilirsiniz.

Çağatay bey,bende arıtma tesisi yapı işi yapan bir firmaya risk analizi yapıcam ve açıkcası daha önce bu konuyla ilgili bir çalışmam olmadığı için nelere dikkat etmeliyim bilmiyorum.Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Şimdiden teşekkür ederim.

Elif Tavzar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Çağatay bey,bende arıtma tesisi yapı işi yapan bir firmaya risk analizi yapıcam ve açıkcası daha önce bu konuyla ilgili bir çalışmam olmadığı için nelere dikkat etmeliyim bilmiyorum.Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Şimdiden teşekkür ederim.
arıtma tesisi yapı işi derken kast ettiğiniz proje yapım işi mi yoksa inşaatını da yapıyorlar mı?
Eğer sadece proje yapım işi yapıyorlarsa konu ile ilgili ofis çalışmaları mevcuttur. Ama inşaatını da yapıyorlarsa o zaman havuz vb inşaatlarda olusabilecek tehlike ve riskleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Bunun dışında bir de arıtma tesislerinin işletmesi var. O da ayrı bir konu. Arıtma tesisinin işletmesinde kullanılabilecek kimyasallar işletme sırasında oluşabilecek metan sülfür vb gazlar da zehirleyici olabilir.

tuana34

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arıtma tesisi yapı işi derken kast ettiğiniz proje yapım işi mi yoksa inşaatını da yapıyorlar mı?
Eğer sadece proje yapım işi yapıyorlarsa konu ile ilgili ofis çalışmaları mevcuttur. Ama inşaatını da yapıyorlarsa o zaman havuz vb inşaatlarda olusabilecek tehlike ve riskleri göz önünde bulundurmanız gerekir. Bunun dışında bir de arıtma tesislerinin işletmesi var. O da ayrı bir konu. Arıtma tesisinin işletmesinde kullanılabilecek kimyasallar işletme sırasında oluşabilecek metan sülfür vb gazlar da zehirleyici olabilir.

Mühendislik firması,ofisleri mevcut fakat sahada da çalışmaları varmış,daha görme şansım olmadı.Ben gitmeden araştırma yapmak istedim.İnternet sitelerinde Arıtma tesisleri ve arıtma işlemleri yazıyor.
Bir de şunlar yazılı :
Kaynağından alınıp havalandırılan ve ozonların su,içmesuyu haline getirilmek üzere arıtma tesislerine giriş yapar.Arıtma tesislerinde ilk iş olarak kimyasal madde ilavesi yapılır.Koagulant olarak da adlandırılan kimyasallar suya ilave edilir.Bu kimyasallar (alüminyumsülfat,demirüçklorür,polielektrolit) suya bulanılıklık veren ve serbestçe çökelemeyen askıda kalmış katı maddelerin,kolloidlerin birbirlerine yapışarak yumaklar oluşturmalarını sağlar.

tuana34

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Klorlama üniteleri,Çamursuzlaştırma,Temiz su terfi merkezleri,Kimyasallar üniteler

Elif Tavzar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Burada yazılı olan içme suyu arıtma tesisi için yazılmış. Firma sadece içme suyu ile ilgili mi çalışıyor yoksa atıksu arıtma tesisleri de yapıyor mu? Atıksu arıtma tesislerinin işletilmesi içme suyuna göre daha fazla risk barındırır diye düşünüyorum. Ama dediğim gibi bunlar işletme ile ilgili inşaası sırasında inşaatla ilgili olan riskleri göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

tuana34

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Burada yazılı olan içme suyu arıtma tesisi için yazılmış. Firma sadece içme suyu ile ilgili mi çalışıyor yoksa atıksu arıtma tesisleri de yapıyor mu? Atıksu arıtma tesislerinin işletilmesi içme suyuna göre daha fazla risk barındırır diye düşünüyorum. Ama dediğim gibi bunlar işletme ile ilgili inşaası sırasında inşaatla ilgili olan riskleri göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.
Peki işletme ile ilgili ne gibi riskler mevcuttur sizce?

Elif Tavzar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
İşletme ile ilgili bir sürü risk olabilir. Arıtmada kullanılan kimyasal maddelerin MSDS'leri incelenebilir. Full otomasyon ile çalışan bir tesiste bile arıza oluştuğunda müdahele edilmesi gerektiğinde riskler oluşur. Örneğin büyük havuzlar varsa bunların yanında üzerinde yürüme kısmı için ayrılmış merdivenler olur. (büyük kastım derin) Temizlik bakım müdahele gibi konular önemlidir. Arıtma ünitelerinin (bahsettiğiniz yukardaki klorlama, çamur susuzlaştırma, kimyasal üniteler, temiz su terfi merkezleri) içlerinde pompa karıştırıcı gibi ekipmanlar olabilir. Bunlara dikkat edilebilir çünkü benim staj yaptığım yerlerin birinde çalışanlardan biri havuza düşmüş. Ayrıca hijyen ile ilgili konulara dikkat edilebilir atıksu nihayetinde. Bunun dışında endüstriyel atıksu arıtımında oluşan çamur tehlikeli atık olabilir. Analiz yapılmalı ona göre bertaraf,depolama vb yöntemleri seçilmelidir.
Genel olarak ilk başta aklıma gelenler bunlar ama spesifik bir arıtma tesisi akım şemasından bahsederseniz daha detaylı yardımcı olabilirim.

tuana34

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
İşletme ile ilgili bir sürü risk olabilir. Arıtmada kullanılan kimyasal maddelerin MSDS'leri incelenebilir. Full otomasyon ile çalışan bir tesiste bile arıza oluştuğunda müdahele edilmesi gerektiğinde riskler oluşur. Örneğin büyük havuzlar varsa bunların yanında üzerinde yürüme kısmı için ayrılmış merdivenler olur. (büyük kastım derin) Temizlik bakım müdahele gibi konular önemlidir. Arıtma ünitelerinin (bahsettiğiniz yukardaki klorlama, çamur susuzlaştırma, kimyasal üniteler, temiz su terfi merkezleri) içlerinde pompa karıştırıcı gibi ekipmanlar olabilir. Bunlara dikkat edilebilir çünkü benim staj yaptığım yerlerin birinde çalışanlardan biri havuza düşmüş. Ayrıca hijyen ile ilgili konulara dikkat edilebilir atıksu nihayetinde. Bunun dışında endüstriyel atıksu arıtımında oluşan çamur tehlikeli atık olabilir. Analiz yapılmalı ona göre bertaraf,depolama vb yöntemleri seçilmelidir.
Genel olarak ilk başta aklıma gelenler bunlar ama spesifik bir arıtma tesisi akım şemasından bahsederseniz daha detaylı yardımcı olabilirim.
Çok teşekkür ederim Elif hanım,sayenizde kafamda bişeyler canlandı.Daha tesisi görmedim,görür görmez sizinle paylaşırım.İyi çalışmalar :)

tuana34

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba Elif hanım,dün tesisi görmeye gittim.İnşaat kısmını yapıp bırakıyorlarmış.Çokta küçük bir alandı,2tane havuz mevcut,havuzun derinliği 3.92m olucakmış.10 günlük bir işleri kalmış işin kabası bitmişti.Ben şimdi değerlendirmeye alırken nasıl almalıyım sizce?

Elif Tavzar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba Elif hanım,dün tesisi görmeye gittim.İnşaat kısmını yapıp bırakıyorlarmış.Çokta küçük bir alandı,2tane havuz mevcut,havuzun derinliği 3.92m olucakmış.10 günlük bir işleri kalmış işin kabası bitmişti.Ben şimdi değerlendirmeye alırken nasıl almalıyım sizce?
İnşaatlarla ilgili yapılmış risk değerlendirmelerini inceleyebilirsiniz. Bir de tesisat döşenecektir. Bu ikisi ile ilgili risk değerlendirme formları size yol gösterecektir.

crano06

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Çok küçükmüş neresi için yapılıyor bu arıtma? şehir için mi diyecem ama gözümde canlandıramadım 2 havuzlu bir arıtma tesisini.

FATMA ÇEPNİ

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhabalar arkadaşlar, Çevre mühendisiyim ve Çevre Mühendisliğinde Tezli Yüksek Lisans yapıyorum. Aynı zamanda C sınıfı iş güvenliği uzmanıyım, Tez konumu seçmeye çalışıyorum. Danışman hocamın çalışmaları genellikle toprakla ilgili bu alanda ilerlersem, benim için daha verimli olacağı kanaatindeyim. Fakat seçeceğim konunun beni İSG ' de de geliştirmesini istiyorum. Tecrübeli arkadaşlardan, konu belirlememde yardımcı olabilecek olanlara şimdiden teşekkürler...

crano06

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhabalar arkadaşlar, Çevre mühendisiyim ve Çevre Mühendisliğinde Tezli Yüksek Lisans yapıyorum. Aynı zamanda C sınıfı iş güvenliği uzmanıyım, Tez konumu seçmeye çalışıyorum. Danışman hocamın çalışmaları genellikle toprakla ilgili bu alanda ilerlersem, benim için daha verimli olacağı kanaatindeyim. Fakat seçeceğim konunun beni İSG ' de de geliştirmesini istiyorum. Tecrübeli arkadaşlardan, konu belirlememde yardımcı olabilecek olanlara şimdiden teşekkürler...
Fatma Hanım,
Öncelikle yüksek lisansınızda başarılar dilerim. Çevre mühendisliğinin isg konularıyla paralel olarak bir iş kolu olarak görmekteyim.Yapacağınız tez çalışmasının isg konusunda da size birşeyler katmasını istiyorsanız benim size tavsiyem hava kirliliği kontrolü olacaktır. Üretim yapan endüstrilerin çoğunluğu ortam havasının kalitesinden şikayetçi ve çevre mühendisi olarakta bizim amacımız baca gazlarının kontrolü. Eğer baca gazlarına bir çözüm üretebiliyorsanız iç ortam havası içinde pratik fikirler sunmaya başlayabilirsiniz.Ayrıca patlayıcı ortamla ilgili hesaplamalar ve uygulamalarda konuya daha geniş bakma fırsatı sunacağını düşünüyorum

Elif Tavzar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
toprakla ilgili derken toprakla ne tür çalışmaları kastediyorsunuz? Biraz açıklayabilir misiniz?

alix

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Çevre boyut analizleri, arındırma işlemleri, Toprak kirliği ve agır metal konsantrasyonları, Kimyasalların canlılar ilgili etkileşimleri.. radyoaktiflik gibi cogaltılabilir.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.