Çekiç Patlaması-Kırılması Sonucu Yaşanan İş Kazası

Konu, 'Başınıza gelen iş kazaları ve ucuz atlatmalar' kısmında Erol tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Erol

  Erol TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar merhaba,
  çalıştığım firmada, tehlike ve risk analizinde aklıma gelmeyecek bir iş kazası meydana geldi sizinle paylaşmak istedim yorumlarınızı bekliyorum;
  Çelik konstrüksiyon firmasında çelik malzemenin üstüne markalama yapılırken, çekiç ile markaya vurma sırasında çekicin patlaması-kırılması sonucu kopan parça çalışanın gözüne isabet etmiştir. Çalışmada gözlük kullanılması gerekliydi ama böyle bir olayın oluşacağı aklımıza gelmemiş ve gözlük kullanmasına gerek duymamıştık. Çok şükür çalışanın gözü kurtarıldı.DSCN5295.jpg


   
  arzu_91, olgun34, vildandogan ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. Uzman Ahmet

  Uzman Ahmet TÜİSAG Üyesi  Geçmiş olsun gerçekten dikkat çekici bir kaza.Önlemlerimizi alalım bende hemen pay çıkardım olaydan.Teşekkürler
  Geçmiş olsun gerçekten dikkat çekici bir kaza.Önlemlerimizi alalım bende hemen pay çıkardım olaydan.Teşekkürler

   
 3. eniyiisg

  eniyiisg TÜİSAG Üyesi

  eğer çapaklanma varsa, taşlanması gerekirdi, (bu şekilde bir iş kazasına da ben şahit oldum, fırlayan küçük parça işçinin koluna mermi gibi saplandı)
  eğer çapaklanma yokken bu olmuşsa malzeme kötüymüş (iş ekipmanı işe uygun değil), döküm değilde dövme (daha sağlam daha mukavemetli işe uygun ) iş ekipmanı kullanılmalı,

     

   
  palemo, Cem BAYDAR ve Erol bu yazıya teşekkür etti.
 4. Tolga_34

  Tolga_34 TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle geçmiş olsun.

  Ancak, resimden de çok net görüldüğü üzere öncelikle kullanılan el aleti standartlar dışında. Dikkat ederseniz, sap ile başlık birbirine kaynatılmış. Sizlerin de bildiği gibi standart kuvvet uygulanmadığı takdirde, zaman içinde bu kaynakta çatlamalarda meydana gelip, çekiç başı kopabilir. O yüzden size tavsiyem, -bir çelik montajcı olarak- kullanılan tüm el aletlerini, ama elektrikli ama manuel, ve kama, mapa, havuç ;) diye kullanılan malzemeleri dahi tek tek kontrol etmeniz. Size emin gelmeyen tüm malzemeyi saha dışına atın.

  Gelelim çekiç patlama konusuna.Sanırım yapılan işin biraz basit olduğu düşünülmüş. Peki bir soru, çekiç neden patlamış?
  Türkiye'de bu sistem yok, halen daha harcı alem satınalma mantığı ile el aletleri alıyor ve kullanıyoruz. Ancak hand held tools dediğimiz manuel el aletlerinin hepsinin üzerinde, üretici firma damgası olması lazım. Bu damga ne işe yarar? Bu damga da kullanılan aletin metal aksamının kullanım süresi (validation date) yazar. Tamam, çekiç başı çelikten yapılmış ancak, sürekli olarak darbe gücü olarak çeşitli materyaller üzerinde kullanıldığından dolayı, (Metalürji Mühendisi arkadaşlarımız daha iyi bilirler) zaman içinde yapısal malzeme yorgunluğu meydana gelir. Ki, resimden de gördüğümüz kadarı ile kenar çidarlarından atmış.

  Kişisel Koruyucu Donanım kullanılmamasının tercih edilmemesi yine sanırım yapılan markalama işleminin siz risk analizini yaparken "Şef, basit bir iş canım, ne olacak ki, sadece marka çakılacak" gibi bir ifade sonucunda dikkatinizden kaçmış olduğunu düşünüyorum. Hiç çeliğe marka çaktınız mı? Ne kadar güç sarf edildiğini dikkate alırsanız, neticede kaza oluşturabilecek dört tehlike mevcut : 1) Çelik Çekiç, 2) Marka Keskisi 3) Markalanacak çelik 4) Çalışan. Bu markalama işinde marka keskisi de kırılabilir idi, keski elinden kaçabilir idi, ya da tam çekiç ve başlığı denk getirmediğinde ise marka keskisi uçabilir idi.Her şey olabilir. Çelik, insanı kandırır ;)

  Size tavsiyem, Temel Kişisel Koruyucu Ekipmanlar ister ahçı olsun, ister çelik montajcı olsun, ister kaynakçı olsun. İmza karşılığı verin, ama kesinlikle taviz vermeyin.

  risk analizi konusunda bir şey söylemek istemiyorum. Çünkü benim geldiğim İş Güvenliği disiplinleri biraz farklı. Ama bu konuda da size tavsiyem, Genel risk analizi (General Risk Assesment) ile İş Tehlike Analizi (Job Hazard Analyz) olayını birbirine karıştırmayın.

  Tekrardan geçmiş olsun, iyi çalışmalar dilerim

   
 5. Uzman Ahmet

  Uzman Ahmet TÜİSAG Üyesi

  Tolga Bey,çok güzel açıklamışsınız olayı sizin açıklamalarınızı okuduktan sonra aklıma gelen ilk şey işletme körlüğü oldu.Yıllarca sektörde çalıştıktan sonra birden İSG uzmanı olmak (kendi adıma konuşuyorum) bazı olaylarda işletme körlüğüne neden olabiliyor.Daha önce normal bakılan bir durumu,anormal olarak görmek biraz zaman alıyor.

     

   
  Tolga_34 bu yazıya teşekkür etti.
 6. SADIK ALEMDAR

  SADIK ALEMDAR TÜİSAG Üyesi

  Tolga bey mevzu konuşalı bayağı olmuş ama ; Genel risk analizi (General Risk Assesment) ile İş Tehlike Analizi (Job Hazard Analyz) olayını birbirine karıştırmayın demişsiniz biraz açabilir miyiz bu iki analizi

   
 7. BESTAMİ TAŞAR

  BESTAMİ TAŞAR TÜİSAG Üyesi

  öncelikle geçmiş olsun sonuşta hepimiz insanız bu tip riskler aklımıza gelmeye bilir siznde bildiniz gibi iş güvenliğinde inşallah maşallh olmuyo önemli olan bundan sonra böyle olsaılığı düşük şiddeti büyük kazaların bidaha yaşanmamsına gayret göstermek herkeze kazasız günler dilerim
   
 8. palemo

  palemo TÜİSAG Üyesi

  Çelik döküm malzemeden çekiç yapılması hiç mantıklı değil. Dövme çelik veya hadde mamülleri kullanılması daya uygun ve hatta az maliyetli olabilir.   
 9. burhanadıgüzel

  burhanadıgüzel TÜİSAG Üyesi

  bu çekiç çok orijinalmiş. resimde kırılan yere baktığımızda döküm gibi görünüyor. Ama sapı kaynatılmış döküm ise kaynak tutmaz.. bilmece gibi bir durum..

     

   
  arzu_91 ve msfırat metalürji bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica