Tartışma : Çalışanların İş Sağlığı Ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul Ve Esasları Hakkında Yönetmelik Taslağı

barbarosbingol

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Yönetmelik taslaklarının yayınlandığı ortamın adresi nedir acaba?
İyi Çalışmalar

bahar kurt

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Taslak hala yayınlanmadı ama benim anlamadığım "İşin devamı süresince düzenli aralıklarla tekrarlanan eğitimler yukarıda yer alan sürelerin en az yarısı olacak şekilde verilir.” bu kısmı için net bir yorum yapabilen arkadaşlar var mı? düzenli aralıklar yasala olan aralıklar mı?

Moderatör tarafında düzenlendi:

mutlu durmaz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Taslak hala yayınlanmadı ama benim anlamadığım "İşin devamı süresince düzenli aralıklarla tekrarlanan eğitimler yukarıda yer alan sürelerin en az yarısı olacak şekilde verilir.” bu kısmı için net bir yorum yapabilen arkadaşlar var mı? düzenli aralıklar yasala olan aralıklar mı?
Periyotlarda herhangi bir değişiklik olmayacak tehlike sınıfına göre 1 2 3 yılda bir yenilenecek. Değişen şey ise eğitimler mevcut yönetmeliğe göre 4 saatten az olamazdı.Taslakta ise ilk eğitim toplam eğitim süresinin en az yarısı kadar olacak kalan süreleri istediğin gibi dağıtabilirisin. Örnekleyecek olursak mesela çok tehlikeli sınıfta işe giriş yapacak personele ilk eğitimi en az 8 saat vereceğiz ondan sonra kalan 8 saati 1 yıl içerisinde istediğimiz sürelerde tamamlayacağız. Naçizane anladığım budur.

bahar kurt

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Periyotlarda herhangi bir değişiklik olmayacak tehlike sınıfına göre 1 2 3 yılda bir yenilenecek. Değişen şey ise eğitimler mevcut yönetmeliğe göre 4 saatten az olamazdı.Taslakta ise ilk eğitim toplam eğitim süresinin en az yarısı kadar olacak kalan süreleri istediğin gibi dağıtabilirisin. Örnekleyecek olursak mesela çok tehlikeli sınıfta işe giriş yapacak personele ilk eğitimi en az 8 saat vereceğiz ondan sonra kalan 8 saati 1 yıl içerisinde istediğimiz sürelerde tamamlayacağız. Naçizane anladığım budur.
yani gerçekten yoruma açık yönetmelik nasıl üretiyorlar anlayamıyorum.

ATURAN

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)

15 Mayıs 2013 ÇARŞAMBA Resmî Gazete Sayı : 28648

ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK

Eğitim süreleri ve konuları

MADDE 11 –(1) Çalışanlara verilecek eğitimler, çalışanların işe girişlerinde ve işin devamı süresince belirlenen periyotlar içinde;

a) Az tehlikeli işyerleri için en az sekiz saat,
b) Tehlikeli işyerleri için en az on iki saat,
c) Çok tehlikeli işyerleri için en az on altı saat

olarak her çalışan için düzenlenir.

(2) Birinci fıkrada belirtilen eğitim sürelerinin Ek-1’de yer alan konulara göre dağıtımında işyerinde yürütülen faaliyetler esas alınır.

(3) Eğitim sürelerinin bütün olarak değerlendirilmesi esas olmakla birlikte dört saat ve katlarışeklinde işyerindeki vardiya ve benzeri iş programları da dikkate alınarak farklı zaman dilimlerinde de değerlendirilebilir.

Taslakta ...........................................................................

MADDE 7 –

Aynı Yönetmeliğin 11 inci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve üçüncü fıkrada yer alan “dört saat ve katları şeklinde” ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır.

“(1) Çalışanlara verilecek eğitimler, çalışanların işe girişlerinde,

a) Az tehlikeli işyerleri için en az sekiz saat,
b) Tehlikeli işyerleri için en az on iki saat,
c) Çok tehlikeli işyerleri için en az on altı saat

olarak her çalışan için düzenlenir. İşin devamı süresince düzenli aralıklarla tekrarlanan eğitimler yukarıda yer alan sürelerin en az yarısı olacak şekilde verilir.”
...................................................................................................

Benim anladığım ise; Çalışan işe başladığında Tehlikeli işyerlerinde en az on iki saat eğitimi kesintisiz bir seferde alır.
İki yıl sonra ve ondan sonraki her iki yılda bir kesintisiz bir seferde en az altı saat eğitim alır.

Hatice baran

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
B sınıfı isg uzmanlığı tezsiz yüksek lisansta zorunlu staj var mı?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.