Soru Çalişanlara Aldirilan Eğitim Sertifikalari Hakkinda

Konu, 'Yasalar, Tüzükler, Yönetmelikler Hakkında' kısmında SERDAR37 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. SERDAR37

  SERDAR37 TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar personele aldırılan eğitimlerle alakalı olarak aklıma takılan bir soruyu sormak istiyorum
  ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİĞİ ni okudum çalışan personele gerekli eğitimleri aldırmak zorunlu ve ücret iş veren tarafından sağlanacak
  Mevzuat kapsamında dışarıdan aldırılan İlk Yardımcı eğitimi,Kaynakçı eğitimi,Tavan vinci operatörü eğitimi gibi eğitimleri personele aldırdıktan sonra,personel kendi isteğiyle işten çıkarsa alınan sertifikaların kendilerine verilmemesi veya istenirse ücret karşılığı kendisine verilmesiyle alakalı yani bunun olamayacağını belirten bir mevzuat var mı,çünkü çalışan bunu kendi lehine kullanarak kendisindeki eksik sertifikayı tamamlama gibi bir düşünceye giriyor.Benim düşüncem işe ilk girişlerde yapılan sözleşmeye sertifikalar çalışanlara verilmez yada istenirse ücret işverene ödenmek suretiyle alınır gibi bir ifade kullanabilirmiyim?Böyle yapmamı engelleyecek bir mevzuat var mı?   
 2. SERDAR37

  SERDAR37 TÜİSAG Üyesi

  Cevabı bile yok galiba

   
  Ahmet Erdoğdu bu yazıya teşekkür etti.
 3. futboldans

  futboldans TÜİSAG Üyesi

  Bunları aldırtmalısın.
  Ayrıca zaten ilkyardımcı eğitimi mesela ve diğerleride sen sertifikalarını çalışanlara vermesen bile kendileri başvuruda bulunup kurumlardan kaybettim diye talep edebilirler çünki eğitimleri veren yerler resmi olarak yetkilendirilmiş yerler.

  Sertifika ücretlerini bi şekilde ayarlaman lazım.

     

   
 4. halil Özen

  halil Özen TÜİSAG Üyesi

  çalışanın o kadarda kurnaz olacağını zannetmiyorum. masraf edip belge aldığınız eleman işten ayrılıyorsa belgesi ile ayrılmalıdır.
  Aksi durumda belgeli işe giren elemana belge parası vermeniz gerekmezmi?

   
 5. yaşar can

  yaşar can TÜİSAG Üyesi

  ben çıkan işçilerime sertifikalarını veriyorum.

     

   
 6. Musa Akdeniz

  Musa Akdeniz TÜİSAG Üyesi

  Alınan sertifika zaten çalışana verilmeli aldırıldığı anda. İşyerinde fotokopileri tutulur, aslı çalışanda durur. Bu eğitimlerin bedeli çalışana yansıtılmaz ancak işten çıkışlarda bu bedel istenirse olay mahkemeye taşınabilir. İç kurallarınızı siz belirleyebilirsiniz ancak çalışan da bunu mahkemeye taşıyabilir.

   
 7. Mehmet Emin YAMAN

  Mehmet Emin YAMAN TÜİSAG Üyesi

  İSG Müfettişleri GEBZE TAYSAD ve GOSB'da bir çok firmada Tavan vinci kullanıcılarının Operatörlük Belgesi olmadığından tutanak tuttuğunu duydum. Kursumuza kayıt olmak istiyorlar ama hemen belge lazım şeklinde. Böyle bir şey mümkün değil. Biz operatörlük Kursları nasıl çalışırız. Kayıtlar her ayın ilk haftası olunur takip eden ay sınava girilir.
  Örnek; Mayıs ayının ilk haftası kayıt olan bir kursiyer Haziran ayında sınava girebilir. Haziran sonuna kadar belgesini alır.
  Lütfen kaza olmadan, denetimlerde uygunsuzluk yazılmadan önce tedbirlerinizi alın.
   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica