Çalışan temsilcisi ? İşçi temsilcisi ??

Nurdan DAHİ

Banned
Meslek
Uzman (C)
Açık oylamada bir belge olmaz.. soracaklarını sanmıyorum, ben görevlendirme kağıtlarına şu şu kişiler personelin çoğunluğunun açık oyu ile seçimle işçi temsilcisi seçilmiştir, diye bir A4 e yazıp seçilenlere imzalattım.. Yine atananlarıda aynı şekilde şu kişi personel sorumlusu olarak atanmıştır şeklinde yazıp imzalattım. Ayrıca işverenin onayını aldım. Siz içim rahat etsin diyorsanız bu görev kağıtlarına birde seçime katılan personelin imzasını alarak kanıtlayabilirsiniz.... (Ben 80 kişinin imzasını almayı zahmetli buldum açıkçası ;) )

Emre DEDE

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Siz bu işi bugüne kadar çözmüşünüzdür. İşçi temsilcisini açık oyla seçimi nasıl belgelediniz! Denetimde sorsalar açık oyla seçtiğinizi belgeleyin diye?

ben düşüncelerimi size söyleyebilirim. açık oy ile belirlenecek toplantı görüntülerini kayıt altına alabilirsiniz video ve resimlerle ve bununla birlikte sonuçta seçilen kişilerin adlarının ve oylamaya katılanların adlarının olduğu bir tutanak hazırlatıp tüm arkadaşlara imzalatabilir siniz.

c.ahu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
uzun bir aradan sonra konu hakkında bende birşey sorsam sesimi duyan olur mu acaba.? çalışan temsilcisi atama yolu ile de seçilebilir diye anlıyorum kanundaki açıklamadan ki o şekilde yapmayı tercih ettim ben. çalışan sayımıza bağlı olarak 3 temsilci atadım. ancak çalışan baş temsilcisi için seçim sadece çalışan temsilcileri arasında ki yapılacak, yoksa onuda içlerinden birini atayarak yapabilir miyim. Çelişkide kaldım.. !!

yasin123

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
uzun bir aradan sonra konu hakkında bende birşey sorsam sesimi duyan olur mu acaba.? çalışan temsilcisi atama yolu ile de seçilebilir diye anlıyorum kanundaki açıklamadan ki o şekilde yapmayı tercih ettim ben. çalışan sayımıza bağlı olarak 3 temsilci atadım. ancak çalışan baş temsilcisi için seçim sadece çalışan temsilcileri arasında ki yapılacak, yoksa onuda içlerinden birini atayarak yapabilir miyim. Çelişkide kaldım.. !!
Baş çalışan temsilcisi, çalışan temsilcileri arasından oylamayla seçilir.

caoplette

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Örnek belgeler ekleyebilir misiniz? Hangi adımları izlediniz çok karışık yazıyor

okansari

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba arkadaşlar çalışan temsilcisi gizli oyla seçilmek zorunda tabi yasa taslağına göre ben gene de ona uygun yapmayı düşünüyorum ekte internet ortamında buldugum iki tane dokuman var seçim tutanakları faydası olur umarım

Ekli dosyalar

• Çalışan_Temsilcisi_Atama_Yazısı-HSEQ-1.pdf
    105.5 KB · Görüntüleme: 581
  • Çalışan_Temsilcisi_Seçim_Sonuç_Tutanağı-HSEQ.pdf
    136.1 KB · Görüntüleme: 617

Kenan Örs

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
işçi temsilcisi olarak işe başladım ilk olarak ne yapmam gerektiği hakkında bilgilendirilmek istiyorum yardımcı olurmusunuz

Onur Eşsizoğlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Arkadaş çalışan temsilcisi için adaylar nasıl belirleniyor. Bir yazı hazırlayıp kanunda gerekli maddeyi koyup işverene falan imzalatıp aday olacaklar bu kağıdın altına isimlerini yazsınlar falan diye yemekhaneye assak olur mu mesela ? Yoksa sözlü mü sorcaz kim olmak istiyor diye ?

osman.koyuncu

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaş çalışan temsilcisi için adaylar nasıl belirleniyor. Bir yazı hazırlayıp kanunda gerekli maddeyi koyup işverene falan imzalatıp aday olacaklar bu kağıdın altına isimlerini yazsınlar falan diye yemekhaneye assak olur mu mesela ? Yoksa sözlü mü sorcaz kim olmak istiyor diye ?
Seçim yapacağınızı 48 saat önceden yeri , tarihi ve saatini belirterek yayınlıyorsunuz. Aday olmak isteyen ya da birim sorumluları , işveren , çalışanlar v.s. tarafından aday gösterilmek istenenlerin seçim tarihine kadar bildirilmesini yayınladığınız bildiriye ekliyorsunuz (genellikle bölümde ki formen , ustabaşı v.s. aday gösteriliyor). Sonrasında toplanan çalışanlara (gizli olma zorunluluğu yok) isim okuyarak ellerini kaldırma suretiyle oy alan kişilerin oy dağılımını sayıyorsunuz. En çok oyu alanı Baş Çalışan Temsilcisi diğerlerini de (çalışan sayısına göre birden fazla temsilci seçmeniz gerekliyse) oy sayısına göre çalışan temsilcisi seçilmiştir diye tutanak altına alıp , tebliğ ederek yayınlıyorsunuz. Bu kadar....

Bu arada bazı arkadaşlar atama yaparsın olur biter diye yazmış fakat uygulama kişiden kişiye değişiklik gösterir mi bilmem ama şimdiye kadar 4 denetleme geçirdim müfettişler hepsinde de seçim bildirisi ve sonuç tutanaklarını istediler.Bilginize...

Onur Eşsizoğlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Teşekkürler gayet açıklayıcı olmuş. :)

submarine

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Çalışan temsilcisi belirli bir süreden sonra bu görevi yapmak istemiyorum der ise ne yapmalıyız?

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Çalışan temsilcisi belirli bir süreden sonra bu görevi yapmak istemiyorum der ise ne yapmalıyız?
Öncelikle seçim yapıldığından beri 5 yıl geçmiş ise seçimi yönetmelikte belirten şartlara uyarak tekrar etmeniz gerekmektedir. Çalışan temsilci olmak istemeyen personel kendi el yazısı ile mazeretini bildirsin ve görevden affını istesin. siz de karşı bir yazı yazın ve karşılıklı imzalayın. Bundan sonra en çok oy alan kişinin atamasını yönetmelik maddesine atıf yaparak tebliğ edin ve o da kabul ettiğine dair yazı yazsın imzalasın. Başka birşey yapmaya gerek yok.

osman.koyuncu

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Zorunluluk arz etmez.

Şayet birden fazla çalışan temsilcisi varsa ; bu arkadaşın çalışan temsilciliği görevinden feragat ettiğine dair yazılı belge alırsınız, yerine diğer çalışan temsilcisi ile çalışmaları devam ettirirsiniz, en kısa sürede seçim yenileyerek bu arkadaşın yerine birisini getirir veya daha önceki seçimde adaylardan "çalışan temsilcisi seçilmeye yetmemiş en çok oyu alan kişiyi" atama usulüyle görevlendirerek yayınlarsınız...

Şayet tek çalışan temsilcisi varsa ; Acil olarak seçim yaparak yeni bir çalışan temsilcisi seçer, tebliğ eder, yayınlarsınız.

submarine

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Teşekkür ederim değerli yorumlarınız için. Bir tutanak bir sonraki en çok oyu alan kişiyi çalışan temsilcisi olarak ilan edeceğim.

ygtr hoca

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
" İş Saglıgı ve Güvenligi Kurulları Calışma Rehberi"
Bakanlığın yayınladığı, uygulamada kullanılabilecek güzel kullanılışlı ve pratik bir kaynaktır.
İyi çalışmalar.

Ekli dosyalar

• KURULLAR HAKKINDA REHBER.pdf
    537.5 KB · Görüntüleme: 28
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.