C Sinifi Uzmanliktan B Sinifina Geçme Şartlari

Konu, 'Yasalar, Tüzükler, Yönetmelikler Hakkında' kısmında Ali KÖKSAL tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar ben bu sınavda inşallah c sınıfı sertifika alıyorum aralık ayında herhalde seritfikalarımızı alırız. Benim sorum B sınıfı olabilmek için c sınıfı sertifika ile Part-Time sözleşme yapmakta yeterlimi yada tamgün süreli sözleşme yapmak gerekiyormu? Bir başka ifade ile hiç sözleşme yapılmadan bu 3 yılın sonunda B sınıfına müracat edilebiliniyormu? Teşekkür edrim


   
 2. Ömer BUDAK

  Ömer BUDAK TÜİSAG Üyesi

  3 yıl sigortalı olman gerekiyor ve 3 yıl iş güvenliği uzmanlıgı sozlesme yapman gerekıyor ama part tıme calısırsın adam sıgortanı 30 gun yatırır. yani sigorta gününle sözleşme günün 3 yılı doldurması gerekır

   
  Alisen bu yazıya teşekkür etti.
 3. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  Ben zaten bir şirkette sigortalı olarak çalışmaktayım, aynı şirkette Part-Time olarak sözleşme yapmam yeterlimi o zaman

     

   
 4. merteryalvac

  merteryalvac TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar, ben bir inşaat firmasında çalışmaktayım. C sınıfı uzmanlık sertifikam var ve bu işi aktif olarak şantiyelerde yapıyorum. Çalıştığım firmadan genel müdürün atama yazısı ile bu işte görevlendirildim. Ayrıca şantiyelerde altında imzam bulunan bir çok evrak bulunmaktadır. İnşaat işleri çok tehlikeli sınıfa girmekte olduğundan ben çalıştığım firma ile sözleşme yapamadım. Sigortam tam zamanlı ve iş güvenliği uzmanı olarak yapılmıştır. Acaba B sınıfına geçişte sıkıntı yaşar mıyım? Bana bu konuda bilgi verirseniz sevinirim. İyi çalışmalar.

   
 5. karahell

  karahell TÜİSAG Üyesi

  bakanlık sözleşme yapmadığın sürece çalışmalarını kabul etmiyor( çok tehlikeli sınıfta çalıştığın için sözleşme göndersen bile kabul etmeyecektir) malesef benzer durum bende var ve 2 yıldır boşa çalışıyor görünüyorum :(

     

   
 6. genc_cevreci

  genc_cevreci TÜİSAG Üyesi

  TEHLİKE SINIFINA UYGUN UZMANLIK SÖZLEŞMESİ YAPARAK 3 YILI DOLDURMAK ESASTIR.

   
 7. BoraA

  BoraA TÜİSAG Üyesi

  Tüm sertifikalılar kendi tehlike sınıfında çalıştığı zaman mı çalışılmış yıl olarak sayılıyor? Peki bir şantiyede A veya B sınıfı belgeli birisinin yanında C sınıfı sertifikayla çalışmakta mı kurtarmıyor?
   
 8. merteryalvac

  merteryalvac TÜİSAG Üyesi

  Ben bu konuyla ilgili İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğünü telefonla aradığımda atama yazısını ve imzaladığım bütün belgeleri saklamamı, onlarla B sınıfına geçebileceğimi söylemişlerdi. Yani yanlış bilgimi vermişler acaba?   
 9. eddi

  eddi TÜİSAG Üyesi

  Bende Bakanlığın OSGB Şube Müdürlüğü ile görüşmüştüm (maalesef şimdi ulaşılamıyor). Çok tehlikeli sınıfta çalışrken yapılan sözleşmelerin geçerli olmadığını söyledi. Hatta teftiş yapılıp bu durum tespit edilirse kuruma da ceza kesileceğini belirtti. Karşına iki seçenek kalıyor ya tehlikeli/az tehlikeli bir işte çalışmak yada çok tehlikeli bir işte A sınıfı uzman altında çalışmak. Diğer türlü hiç çalışmamışsın gibi bir durum ortaya çıkıyor.

     

   
 10. serkan şahiner

  serkan şahiner TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar, Özellikle şantiylerdeki mevcut A sınıfı uzman danışman sıfatıyla bulunuyor yani altında çalışma gibi bir durum olmuyor.   
 11. savasci

  savasci TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar ben iş sağlığı ve güvenliği sözleşmemi bakanlığa 2 ay önce gönderdim fakat herhangi bir kabul yada ret yazısı gelmedi. Bakanlığa da ulaşamıyorum. 3 yıl çalıştığımı kanıtlamam için sözleşme örneğini ve yaptığım işlemlerin birer nüshasını saklamam gerekiyor mu ?   
 12. heracleia

  heracleia TÜİSAG Üyesi

  İşletmenin tehlike sınıfına uygun uzmanlık sözleşmesi yapılarak , 5 gün içerisinde Bakanlığa gönderiminden sonra Bakanlık tarafından alınan resmi onay yazısının tarihi esas alınmak suretiyle c sınıfı uzman için 3 yıllık süre başlamış oluyor.
  Şimdi burada benim aklıma takılan soru şu : 30.06.2012 tarihli İSG Kanunu Geçici Madde sine göre kanun yürürlüğe girdiğinden 3 yıl kadar C sınıfı B ye bakabiliyor.
  Örneğin: Kişi sözleşmesini yapmış , 5 iş günü içerisinde bakanlığa göndermiş , bakanlığın resmi onay yazısı tarihi 01.11.2012 ise ; kanunun öngördüğü süre olan 3 yıllık süre 30.06.2015 tarihinde dduğuna göre bu zaman zarfında aynı işyerinde ise kişi 2 yıl 7 ay çalışmış olmuyormu? Dolayısıyla Geriye kalan 5 ay için bu geçici madde iptali söz konusu olursa , sözleşme onayı almış bir çok kişide 1 ila 10 ay kadar eksik kalacak anlamı taşıyor.
  Bu süre açığının ortadan kaldıracak tek çözüm : 30.06.2012 tarihinde bu işi sözleşmesiz bile olsa C sınıfı uzman olarak yapıyormuydun bunu da sigorta giriş bildirgesi ve / veya isg kurul tutanakları ile ispatla ve belgele konusu gündeme gelecek gibi duruyor.
  Hayırlısı diyoruz.

   
 13. btepebag

  btepebag TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bende bir soru sormak istiyorum. C sınıf belgeye sahip bir uzman çok tehlikeli sınıfta bulunan bir yerden uzmanlık yapamıyor. Peki Böule bir yerde A sınıfı bir uzman altında çalışması koşuluyla C sınıfı olarak bakanlığa sözleşme gönderse B ye geçebilmek için bakanlıkça kabul edilirmi?
   
  melihd bu yazıya teşekkür etti.
 14. Orhan KINDIRA

  Orhan KINDIRA TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar, C sınıfında B sınıfına geçebilmek için 3 yıl boyunca sigortanın İSG uzmanı olarak tam yatırılması mı gerekiyor. Yani kısmi zamanlı çalışmalarda yatırılan sigorta ya da yapılan sözleşme geçerli olmuyor mu?

   
 15. heracleia

  heracleia TÜİSAG Üyesi

  btepebag sorusunun cevabı : A sınıfı uzman altında c sınıfı kabul edilir ancak , işletmenize hizmet veren A sınıfı İG Uzmanıda işveren ile sözleşme yapacak , bakanlığa gönderecek ve onay almış olması şartı ile , ya da her ikinizi aynı anda sözleşme yaparak iki sözleşmeyi de gönderirseniz de kabul olur. Aksi durumda Asınıfı uzman fabrikanıza uzman sıfatıyla değil danışman sıfatıyla hizmet veriyorsa bakanlığı bu konuda ikna etmek sizin elinizde.
  Orhan Kındıra sorusunun cevabı : Sigortanızın 30 gün üzerinden , çalışma saatlerinizin yönetmelikte istenen süreler üzerinden kısmi çalışma yapabilirsiniz. Kısmi olarak görünen 20 saat, 35 saat vs. nin güne uyarlanmış hali ile 2-3-4 gün vs. sigorta yatırılması bana göre muhasebe kurallarına da aykırı. hizmet verilen süre ile sigorta farklı şeyler...hizmet süreniz ne kadar da olsa 30 gün yatırtmaya çalışın.
  kısmi süreli hizmetlerde fazla mesai dahil 217 saatiniz var.işyerinin tehlike sınıfına göre hesaplanacak süreler ile sözleşmenizi yapın ve bakanlıktan onay alın. onay tarihini esas alarak 3 yıl süreniz başlamıştır.b sınıfına geçerken sizden sigorta giriş bildirgesinden ziyade onay yazınız talep edilir.   
  Orhan KINDIRA bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica