C Den B Ye Geçmek Için

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında charlesdexter tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. charlesdexter

  charlesdexter TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar Merhaba
  Ben bir firmada yeni yatırımlardan sorumluyum ve C sınıfı isg uzmanlığı sertifikam var.
  Yeni yatırımlara şantiye kurulumlarına baktığım için isg ile iç içe çalıştım ve tcrübe kazandım.

  Fakat sorunum şu şekilde.
  Firmamda isg uzmanı olarak çalışamıyorum Çünkü baska sec-g ci arkadaşlarımız var. B sınıfını almam için ise 3 sene çalışma şartım var. Sizlere birkaç sorum olacak

  Arkadaşımın az tehlikeli bir iş yeri var. Al sat yapıyorlar (10 kg yi geçmeyen bidon v.s.) 10 kişi çalıştırıyorlar Cumartesiler onlar ile ek bir anlaşma imzalayabilirmiyim. Buradan da mı sigorta göstermem gerekir (faka bunu şu an çalıstıgım iş yeri asla kabul etmez)

  Ya da çalısıtıgım firmanın merkez ofisinde 45 kişi çalısmakta. Tehlikeli iş yapılmamakta ofs ortamı. Bura ile sözleşme imzalayabilirmiyim ?


   
 2. fatihyurda

  fatihyurda TÜİSAG Üyesi

  Şu an tehlikeli sınıfta çalışabilirsin.Her halukarda sigorta yaptırmak zorundasın.Herkesden önce biz yaptırmak zorundayız.

   
 3. TuBa0601

  TuBa0601 TÜİSAG Üyesi

  evet sigorta da şart

     

   
 4. doktornext

  doktornext TÜİSAG Üyesi

  şu an çalıştığınız işyerinde kaç saat üzerinden sigortaya bildiriminiz yapılıyor,o önemli,eğer 217 saatten az ise[ve diğer yerin saat çarpanıyla birlikte 217 saati geçmiyor iseniz toplamda] diğer yerle isg uzmanlığı sözleşmesi imzalayıp çalışma bakanlığına bildirebilirsiniz.

   
 5. brn

  brn TÜİSAG Üyesi

  merhabalar,
  c sınıfı uzman olarak OSGB ye açmaları için sertifikamı verdim solayısıyla tam zamanlı sözleşme yaptım bu durumda B sınıfı olabilmem için gerekli süre başlamış mı oluyor?yoksa bakanlıkta sayılması adına başka bir başvuruda mı bulunmalıyım.
  bir de OSGB yetki belgesini aldı fakat sözleşmem başlamasına rağmen 1 ocakta başlıcam iş güvenliği uzmanı olarak hizmet vermeye.bu durum 3 senelik süreyi etkiler mi

     

   
 6. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  Şimdi sorumlu müdür olabilmeniz için zaten iş güvenliği uzmanı veya da hekim olmanız gerekiyor yetkiyi aldığına göre sizinde süreniz başlıyor çünkü sözleşmeniz yürürlüğe giriyor. yanlış anlamayın da neden belge kullandırarak sorumlu müdürlük gibi bir riski aldınız?

   
 7. adanascuba

  adanascuba TÜİSAG Üyesi

  C den B ye gecmek icin

  · (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olup, belge tarihi itibariyle 3 yıl fiilen iş sağlığı ve güvenliği alanında hizmet vererek (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı temel eğitim programına,

  · (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olup, belge tarihi itibariyle 4 yıl fiilen iş sağlığı ve güvenliği alanında hizmet vererek (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı temel eğitim programına,

  müracaat etmek isteyenlerden istenecek belgeler aşağıda belirtilmiştir.

  1- (B) veya (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimi almak için eğitim kurumuna hitaben yazılmış dilekçe,
  2- Geçerli (C) veya (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi,
  Açıklama: (30 Haziran 2012 tarihli ve 28339 Sayılı resmi gazete’de yayımlanan “6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu”nun Geçici 5 inci maddesi gereğince değiştirilmiş şekliyle)
  3- Lisans diploması,
  4- Nüfus cüzdanı,
  5- SGK prim ödeme belgesi
  Açıklama: ((B) sınıfı için 3 yılı, (A) sınıfı için 4 yılı kapsayan ve kişinin iş güvenliği uzmanı olarak çalıştığı firma tarafından, bu kişi adına yapılan prim ödemesine ilişkin belge)
  6- İşyerinin kişiyi iş güvenliği uzmanlı olarak görevlendirdiğine dair işyeri unvanlı, antetli ve işveren imzalı yazı veya firma ile iş güvenliği uzmanı arasında yapılan ve Bakanlığa bildirilen iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi,
  7- Kişinin iş güvenliği uzmanı olarak çalıştığı tarih aralığını gösteren işyeri unvanlı, antetli ve işveren imzalı yazı,
  8- Kişinin iş güvenliği uzmanı olarak imzasının bulunduğu,
  · 4857 sayılı İş Kanunu’nun 80 inci maddesine göre söz konusu işyerinde iş sağlığı ve güvenliği kurulu kurulması zorunluluğu bulunması halinde, kurul karar defteri,
  · İşçilere yönelik iş sağlığı ve güvenliği eğitim tutanakları,
  · risk değerlendirme çalışmaları,
  · Acil durum planları gibi ispata yönelik belge ve dokümanlar.

  Açıklama: Bu maddede yer alan belgelerin, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimi için 3 yıllık, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimi için 4 yıllık süreyi kapsaması şartı aranacaktır.


  NOT: Söz konusu belgeler, eğitim kurumu sorumlu müdürü tarafından incelenecek ve sorumlu müdür tarafından “Aslı Gibidir” onayı yapılması halinde; onaylı suretler, asıl suret olarak değerlendirilecektir. Bu belgeler; eğitim kurumlarınca aday kayıt dosyalarında saklanacak olup, Genel Müdürlüğümüzce yapılacak kontrol ve denetimlerde (istenildiğinde) ibraz edilecektir.

  Bilgi ve gereği rica olunur.​
  İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü​
  Yetkilendirme Daire Başkanlığı
   
 8. brn

  brn TÜİSAG Üyesi

  endişenizde haklısınız onur bey..bu yüzden ben değilim sorumlu yönetici   
 9. gülçin.t

  gülçin.t TÜİSAG Üyesi

  c den b ye geçmek için 3 yıl fiilen mi çalışmak gerekiyor yoksa sigortaya yatırılan prim sayısının mı, toplam 3 yıl olması gerekiyor... birkaç kişiden duyduğuma göre prim sayısına bakılıyormuş...bu konu hakkında bilgisi olan var mı?
  yoksa ayda 20 saat çalışmakla kaç yılda tamamlanır acaba B sınıfına geçmek için:)

     

   
 10. Uzman Ahmet

  Uzman Ahmet TÜİSAG Üyesi

  Prim sayısı yeterli oluyor tabi bir de şu var bu konular çıkacak yönetmeliklerle dahada netliğe kavuşacaktır şüpesiz.   
 11. ikeremk

  ikeremk TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar merak ettiğim bir konu var ;

  Tehlike sınıfları Tebliğinde ;
  Az Tehlikeli İşlerde ;
  27) Ticari müşavirler, hesap uzmanları, muhasebe büroları ve benzeri hizmetler

  Böyle bir madde var.
  Şimdi ben mali müşavirlik bürosunda iş almak üzereyim.Büroda kaç kişinin çalıştığının önemi varmı ?. 1 kişi olsa bile ben uzmanlık sözleşmesi yapabiliriyim,eğer yapıp bakanlığa bildirirsem sözleşmem kabul olur mu ?.
  Eğer bununla ilgili bir kısıtlama yok ise,sözleşmeyi yapıp bakanlığa bildirmek istiyorum hemen.Böylece belgemin işlemesini sağlayacağım.

  Teşekkürler şimdiden arkadaşlar.   
 12. brn

  brn TÜİSAG Üyesi

  çalışan sayısı önemli çünkü 6331 sayılı yasada 50 kişinin altında çalışan barındıran az tehlikeli iş yerleri için 2014 te yürürlüğe gireceği söyleniyor.bu gibi iş yerleri için bakanlığın henüz gerekli görmediği sürede belgeniz yine de işler mi denemek lazım

   
 13. Uzman Ahmet

  Uzman Ahmet TÜİSAG Üyesi

  6331 Sayılı kanunun kapsamına giriyorsa neden olmasın sözleşme imzalarsınız,kanun kapsamını incelemenize tavsiye ediyorum.

  Bürodaki kişi sayısı sizin hizmet saatinizle alakalı olacaktır.
   
 14. Uzman Ahmet

  Uzman Ahmet TÜİSAG Üyesi

  KAPSAM VE İSTİSNALAR

  Madde 2 -
  (1) Bu Kanun; kamu ve özel sektöre ait bütün işlere ve işyerlerine, bu işyerlerinin işverenleri ile işveren vekillerine, çırak ve stajyerler de dâhil olmak üzere tüm çalışanlarına faaliyet konularına bakılmaksızın uygulanır.
  (2) Ancak aşağıda belirtilen faaliyetler ve kişiler hakkında bu Kanun hükümleri uygulanmaz:

  a) Fabrika, bakım merkezi, dikimevi ve benzeri işyerlerindekiler hariç Türk Silahlı Kuvvetleri, genel kolluk kuvvetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığının faaliyetleri.
  b) Afet ve acil durum birimlerinin müdahale faaliyetleri.
  c) Ev hizmetleri.
  ç) Çalışan istihdam etmeksizin kendi nam ve hesabına mal ve hizmet üretimi yapanlar.
  d) Hükümlü ve tutuklulara yönelik infaz hizmetleri sırasında, iyileştirme kapsamında yapılan işyurdu, eğitim, güvenlik ve meslek edindirme faaliyetleri.

   
 15. Uzman Ahmet

  Uzman Ahmet TÜİSAG Üyesi

  Bana kalırsa herhangi bir sorun çıkmaz bakanlık önceden önlem alınıyor diye bunu kabul etmemezlik yapmamalı   
 16. ikeremk

  ikeremk TÜİSAG Üyesi

  Bu senin yazdığına göre uygun olmuyor ozaman değil mi dostum.Ama tehlike sınıfları tebliğinde Mali Müşavirlik büroları yazıyor.İllaki birini çalıştırmak zorunda değil ki..yani öyle dememiş.Ama yukarda yazdığında bunu reddediyor..
  Bilemedim.Nasıl yorumluyorsunuz?

   
 17. Uzman Ahmet

  Uzman Ahmet TÜİSAG Üyesi

  Eğer büroda çalıştırılan birileri var sa o zaman kanun kapsamına giren az tehlikeli bir iş yeri olur.Ama yukarıdakş ç) maddesindeki gibi ise sadece kendisi çalışıyorsa o zaman girmez diye düşünüyorum

   
 18. Doğuş

  Doğuş TÜİSAG Üyesi

  2013 yılından beri iş güvenliği uzmanlığı yapıyorum şantiyelerde çalıştım fakat eski OSGB den yaptığım çalışmaları nasıl temin edeceğim gönderdiğim mailler yeterli olır mu ? Ayrıca ben neden eğitime girmek zorundayım? Bana ne anlatacaklar eğitimde ? Ben eğitim verebilecek kıvama gelmişim eğitim kurumunda ? Bakanlık o zaman bizde neden 3 sene çalışma şartı arıyor ? Tekrar eğitime alarak neyi amaçlıyor ? Bu saçmalığın kaldırılması için ne yapabiliriz ? Hemen B sınıfına geçmemek enayilik mi oldu şimdi ? Bilgilerim tazeyken A uzmanlığı bile alırdık imkan verilseydi ? Nasıl itraaz edeceğiz bu duruma ?

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica