Bilgilendirme Boya Imalat Sektöründe Iş Sağliği Ve Güvenliği Genel Bilgi

Konu, 'Kimyasallar ile Çalışmada Emniyet' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Kaan SAKA

  Kaan SAKA TÜİSAG Kurucusu Admin  BOYA İMALAT SEKTÖRÜNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL BİLGİ
  Boya, günümüzde bütün sektörlerde kullanılan maddelerden biridir. İnsan eliyle üretilen her nesne, gerek daha güzel görünmesi gerekse korunması için boyanır. Boya denilince elbette akla gelen ilk kavram, renklerdir. Boyamak, aynı zamanda renklendirmekle de eş anlamlı olarak kullanılmaktadır. En eski çağlardan beri, topraktan ya da bitki köklerinden son derece basit yöntemlerle elde edilen doğal boyaların, insanlar tarafından kullanıldığı bilinmektedir.
  Günümüzde özellikle kadınlar; saçlarına, yüzlerine ve hatta el ve ayak tırnaklarına kadar boyalı ürünler sürmektedirler. Aynı zamanda gıda sektöründe de boyaların önemli bir yeri vardır. Yine tekstil endüstrisinin de en önemli aramallarından biridir. Nesnelerin üzerine sürülen boyalarla, insan cildine temas eden veya yenebilen boyalar arasında büyük farklar vardır. İnsan sağlığına doğrudan ya da dolaylı olarak zararlı olan boyalar, içerdikleri maddelere göre sınıflandırılmakta ve özellikle kozmetik ve gıda konusunda önemli kısıtlamalar bulunmaktadır.
  Bu çalışmada, nesnelerin yüzeylerini kaplamak amacıyla sürülen, kimyevi boyalar üzerinde durulucaktır. Bu nedenle, bundan sonra boya denildiğinde, sentetik veya organik olsun, yüzeyleri örten, koruyan ve renklendiren boyalar anlaşılmalıdır.
  Boya, özellikle inşaat ve diğer imalat endüstrisinin kullandığı en önemli ara maddelerden biridir. Boya; organik, metalik ve plastik kökenli pigment, bağlayıcı ve inceltici maddelerden oluşan, yüzeye sürüldüğünde sert ve ince bir film katmanı oluşturarak yüzeyi örten aynı zamanda dış etkenlerden ve oksitlenmeden koruyan toz veya çoğunlukla sıvı halde bulunan bir madedir. Boyaları renklendirmek için pigmentler kullanılır. Aynı zamanda, boyanın akışkanlığını arttırmak için de, çözücüler ve incelticiler yani tinerler kullanılır.
  Birçok farklı çeşit boya bulunnmaktadır. İçerikleri bakımından yağlı, plastik, sentetik ve selülozik boyalar bulunmaktadır. Aynı zamanda hangi yüzeyde ve hangi endüstride kullanıldığına bağlı olarak havada kuruyan, buharlaşma ile kuruyan ve ısı etkisi ile kuruyan boyalar da vardır.
  Ülkemizde endüstriyel boya üretiminin tarihçesi, 60 yıl kadardır. Türkiye’nin geç endüstrileşmesi nedeniyle kimyasal boya üretimi, diğer avrupa ülkelerinden oldukça sonra başlamıştır. Cumhuriyet ile birlikte, kimya endüstrisinde ihtiyaç duyulan nitelikli işgücünün yetişmesi ve yapılan yatırımlar, boya üretimini hızlandırmıştır. Türkiye, 2008 yılı verileri göz önüne alındığında Avrupa’nın en büyük altıncı boya üreticisi durumunadır. 80 milyar dolarlık dünya ticaret hacminden ise, 2 milyar dolarlık bir pay almaktadır. Aynı zamanda ülkemizde boya üretimi, son on yılda %200 artmıştır. Hammadde ve aramalına olan gereksinimden ötürü, önemli ölçüde ithalata dayanmaktadır. Bununla birlikte rekabet ve pazar bulma kaygısı nedeniyle, son zamanlarda kayıtdışılığın son derece yoğun olarak görüldüğü sektörlerden biri olma konumundadır. İş sağlığı ve güvenliği açısından tehlikeli olan kimyasalların kullanıldığı bir sektör olduğu için, kayıtdışılık daha da önemli hale gelmektedir. Sektör, yaklaşık 100 bin kişiye doğrudan istihdam sağlamaktadır.
  Kaynak: http://www.isguvenligi.net


   
 2. keziban

  keziban TÜİSAG Üyesi

  Kaan Bey,
  Boya imalatı değil de boya satışı yapan bir işyerinde boyaların saklandığı depo için ne gibi tehlikeler söz konusu,risk değerlendirmesini yapacağım ama sizin de fikrinizi almak istiyorum çünkü boya için daha önce bir çalışma yapmadım.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica