Bitirme Tezi Hakkında

Oğuzhan Geriş

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
10 Mar 2017
Mesajlar
1
Tepki puanı
0
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba arkadaşlar. Yüksek lisans bitirme tezi için konum "endüstriyel mutfaklarda isg" hakkında kaynakça arayışındayım. Ne gibi konuları ele almalıyım? Şu konuyu ele al dediğiniz başlıklar nelerdir?
 
Numeko Safety İş Güvenliği Ekipmanları

Tolga_34

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
4 May 2012
Mesajlar
450
Tepki puanı
1,734
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Ben de tez aşamasındayım, yaşayabileceğiniz sıkıntıyı çok iyi anlayabiliyorum.
Öncelikle bir HACCP GIDA GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMİ Standardı TS-EN 12001 bulup inceleyin.
Sonrasında da yüksek lisans esnasında almış olduğunuz seminer dersinde belirtilen bilimsel araştırma methodları konularını yeniden gözden geçirin.
Tüm bunlardan sonra Ulusal Tez Merkezine girip, açık durumda olan bu ana konu ile ilgili yazılmış tezler var mı, onları araştırın. Bu arada internet üzerinden de bu ana konu ile ilgili yazılmış bilimsel makaleler var mı araştırın.

Sadece "tez olsun, bitsin" düşüncesinde iseniz o zaman doğrudan Nitel araştırma yöntemini seçerek, ilgili standart doğrultusunda -varsa?- çıkartılan Türk mevzuatındaki yönetmelikler ile aralarında sadece bir uygulama hakkında (örneğin, mukayese yapıp, iki ya da üç iş yerinde bunlarla ilgili mevcut uygulamaları örneklem olarak alın.
Örneğin mukayeseye konu edinilebilecek ilkelerden birisi aşağıdakilerden birisi olabilir :
HACCP 7 ilke ve 12 uygulama aşaması çerçevesinde inşa edilmiştir:
1- Tehlike analizinin yapılması,
2- Kritik kontrol noktalarının belirlenmesi,
3- Kritik limitlerin oluşturulması,
4- Kritik kontrol noktalarının izlenmesi için sistemin kurulması,
5- Kontrol altında olmayan noktaların izlenmesi ve varsa düzeltici faaliyetlerin oluşturulması,
6- Sistemin etkili bir şekilde işlemesinin denetlenmesi için kontrol prosedürlerinin oluşturulması,
7- Bu ilkelerin uygulanması için prosedür ve kayıtları kapsayan dökümantasyon sisteminin oluşturulması.

Ama "tez olsun, benim olsun" derseniz, o zaman konuya tamamen endüstriyel mutfak evrenine bir iş güvenliği uzmanı gözü ile bakmanız lazım. :) :)

Üzerinde çalışabileceğiniz konular için bir iki örnek verebilirim, umarım yardımcı olur :)
1- Endüstriyel mutfak sistemlerinde basınçlı kapların periyodik kontrol faaliyetleri : Catering Firmalarına ait uygulamaların incelenmesi -veya- Konserve fabrikalarına ait uygulamaların incelenmesi
2- Endüstriyel mutfaklarda çalışanların ortam gözetimi sonuçlarının değerlendirilmesi : Örneklem olarak bu tip mutfak kullanan gıda sektörlerini ekleyin. En fazla iki tane ekleyin, mukayese yapılmış olsun. Bizim iş güvenliğindeki çalışma ortamı gözetimi maddesinin alt başlıklarından birini seçin.
3- Endüstriyel mutfaklarda acil durum eylem planlarının uygulanabilirliğinin değerlendirilmesi : Örneklem olarak bu tip mutfak kullanan gıda sektörlerini ekleyin. En fazla iki tane ekleyin, mukayese yapılmış olsun.
4. (Eğer sağlık konusunda kendinizi yeterli hissediyor iseniz) Endüstriyel mutfaklarda çalışanların maruz kaldıkları hastalıklar ve meslek hastalıklarının araştırılması : Örneklem olarak bu tip mutfak kullanan gıda sektörlerini ekleyin. En fazla iki tane ekleyin, mukayese yapılmış olsun
5. Endüstriyel mutfaklarda çalışanların eğitim ve bilgi seviyelerinin ramak kala ve iş kazalarının azaltılmasına etkilerinin değerlendirilmesi : Örneklem olarak bu tip mutfak kullanan gıda sektörlerini ekleyin. En fazla iki tane ekleyin, mukayese yapılmış olsun
6. Endüstriyel mutfaklarda çalışanların biyolojik risk maruziyet değerlerinin, sağlık ve meslek hastalıklarına etkilerinin incelenmesi: Örneklem olarak bu tip mutfak kullanan gıda sektörlerini ekleyin. En fazla iki tane ekleyin, mukayese yapılmış olsun.

Son olarak, ben yaklaşık altı aydır kaynak araştırması yapıyorum ve halen daha yazmaya başlamadım :) Şimdiden kolay gelsin :)
 

Erdoğan Sur

Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
20 May 2013
Mesajlar
23
Tepki puanı
11
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Elimde şahsen hazırladığım Mutfak Bölümünde İş Sağlığı ve Güvenliği Talimatı var. Ufak çaplı mutfaklar için geçerli bir bakarsanız faydalı olacağını düşünüyorum. Birde Mutfak Bölümünde Hijyen ve Genel Kurallar Adlı bir PDF var elimde. Bu iki döküman umarım işinize yarar. Hayırlı Bayramlar
 

Ekli dosyalar

Üst

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.