Bireysel Çalışan Iş Güvenliği Uzmanları ,

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Sedat Türkan tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ediko

  ediko TÜİSAG Üyesi  İstediğiniz gün kadar prim ödeyebilirsiniz SGK sonuçta 30 gün sayar üstü kara geçer.İsterseniz 500 günlük yatırılsın. O yüzden sigorta priminden sıkıntı olmaz. evet o işe karşılık gelen gün sayısı kadar SGK ödenecek.


   
  Hasan Hüseyin Doğan bu yazıya teşekkür etti.
 2. berwish

  berwish TÜİSAG Üyesi

  Merhaba, ben bişey sormak istiyorum:
  1-10 çalışanı olan az tehlikeli yerler için bireysel çalışırsak sadece risk raporu hazırlamak yeterli midir? yoksa bütün isg mevzuatına göre işyeri güvenlik önlemlerini atıyorum sağlık ve güvenlik işaretlerini tabelaları yangın tüplerinin filan da kontrollerini yaptıracak mıyız?az tehlikeli ve 1-10 çalışanı oldugu için oranın tam zamanlı çalışanı olmıcaz sanırım temmuz 2014e kadar.Bununla ilgili mevzuatta açıkça belirtilmiş bişeyler bulamadım bilen birileri varsa yardımcı olabilir mi acaba? şimdiden teşekkürler..

   
 3. Uveys SAYLİ

  Uveys SAYLİ TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar ben bir şeyi anlayamadım bireysel ya da danışmanlık şirketi olarak eğitim veremiyormuyuz Şirket kurmak üzere olan birisi olarak soruyorum

     

   
 4. passion

  passion TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar bir yerde tam zamanlı olarak çalışırken dışarıdan firmalara sadece risk analizi yapmak için nasıl bir yol izlemek gereklidir??serbest meslek makbuzu deniliyor ancak onu da başka bir yerde çalışırken kesemiyoruz bildiğim kadarıtla??yardımcı olursanız sevinirim.. çalıştığımız kurumdan dışarıda da çalışabilir şeklinde yazı mı almak gereklidir kendimizi garantiye almak için??

   
 5. unalsaribas

  unalsaribas TÜİSAG Üyesi

  Yonetmelik gayet açık aksi bir degisiklik getirmez ise ler Bu haliyle elbette verebilir siniz. Ancak bakanlık bunu istemiyor eğitim olayını çok iyi biliyormuş gibi bir de bununla ilgili yönetmelik hazırlıyor. Aslında MEBonaylı olmayan hiç bir eğitimin yasal olarak geçerliliği yok.

     

   
 6. İş yerinde görevli İsg uzmanı tarafından diyor. Bireysel, tam zamanlı,kısmi,OSGB.

   
 7. mukerrem

  mukerrem TÜİSAG Üyesi

  Merhabalar;
  Bireysel çalışanlar olarak, müşterilerinizden işyeri hekimi de bul, bu işi sen al diyenler olabilmekte midir? böyle bir durumda nasıl bir yol izlemektesiniz, deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
   
  HALİL İBRAHİM PAK bu yazıya teşekkür etti.
 8. unalsaribas

  unalsaribas TÜİSAG Üyesi

  İşyeri ile bireysel sözleşme yaptığınızda o işyerinde görevli uzman olmuyormusunuz?   
 9. mukerrem

  mukerrem TÜİSAG Üyesi

  evet elbette oluyorsunuz, ancak işveren OSGB'den hem uzmanlık hem de işyeri hekimliği hizmetini aldığı için, bireysel uzmanı çalıştırmaya pek yanaşmamaktadır. Bu sebeple, bireysel uzman olarak hizmet vereceksen, işyeri hekimi de bul, beraber hizmet verip diyebilmektedir.

     

   
 10. unalsaribas

  unalsaribas TÜİSAG Üyesi

  Ortada bir kurum olmadığı zaman o iş çok zor ancak faaliyetler bir danışmanlık firması altında yurutulebilir   
 11. murat2242

  murat2242 TÜİSAG Üyesi

  Sayın berwish,
  yapacağınız Risk değerlendirmesinde yangın tüpünüde uyarı levhalarına da makine kruyucularına da kaçak akım rolesinede değineceğiniz için bunlarla da ilgilenmeniz ve alınacak önlemlerinin takibini yapmanız gerekir.Çünkü ileri dönemde bahsettiğiniz bir riskten bir kaza olursa ve takibi yapımamaışsa sıkıntı doğurabilir.   
  HALİL İBRAHİM PAK ve berwish bu yazıya teşekkür etti.
 12. handai

  handai TÜİSAG Üyesi

  Bildiğiniz gibi 15 Mayısta yürürlüğe giren yönetmeliğe göre artık bireysel çalışan isg uzmanlarının eğitim vermesi maalesef mümkün değil. -Yazımın sonundaki notu okumadan hemen itiraz etmeyin lütfen :)- Ben de kendim bir şirket kurup bireysel olarak çalışmaya başlamıştım ki bu yönetmelik yayınlandı ve an itibariyle herhangi bir çalışma yapamadım.
  İşyerleri, eğitimi kendimiz vermediğimizde yasa ile ilgili olarak yerine getirmeleri gereken yükümlülükleri OSGB'lerden almayı tercih ediyorlar. Yasayı ve yönetmelikleri okuduğumda anladığım 2014 Temmuz'a kadar az tehkikeli sınfta yer alan ve 50'nin altında işçisi bulunan işyerleri için risk analizi, acil durum eylem planlarının hazırlanması ve eğitimlerin verilmesinin zorunluğu olduğu. Ancak 170 numaralı telefonu arayarak bu bilgiyi teyit etmek istediğimde bu tip işyerleri için sadece risk analizi yapılmasının yeterli olduğu bilgisini paylaştılar. Israrla, çalışanlara eğitim verilip bunun belgelendirilmesinin gerekip gerekmediğini sorduğumda şuan böyle bir zorunluluk olmadığını fakat dileyen işyerlerinin bireysel isg uzmanlarıda dahil olmak üzere eğitim kurumları,osgbler ve diğer yönetmelikte belirtilen kurumlardan bu hizmeti alabileceğini söylediler. Bu konu ile ilgili olarak düşüncelerinizi ve bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim, ilk fırsatta bende bakanlığa giderek bu soruma cevap almaya çalışcağım. Bu arada yasa ve ilgili yönetmelikleri incelediğimde aklıma takılan bir diğer konu ise bakanlığın yayınlamış olduğu apartmanlar,ofisler ve kuaförler ile ilgili risk değerlendirme dökümanının tek başına nasıl yeterli olduğu ve temmuz 2014'e kadar bu tip işyerlerini yasa ile ilgili cezai şartlardan koruduğudur. Bence bu işyerleri de diğer az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinden farklı bulunmamakta ve şayet aynı yasaya ve yönetmeliklere tabii ise bu yerler içinde risk analizine ek olarak acil durum eylem planları oluşturulması ve çalışan eğitimlerin verilerek belgelenmesi gerekmektedir.
  Herkese iyi çalışmalar ve başarılar dilerim.
  Saygılarımla,
  Mehmet Ali Deneri
  Ziraat Mühendisi
  C Sınıfı İSG Uzmanı
  NOT: Bireysel çalışan isg uzmanları hizmet verecekleri işyerleri ile kısmı süreli sözleşme yapmaları halinde o şirketin çalışanı olarak göründükleri için eğitim vermelerinde bir sakınca bulunmamaktadır ancak yukarıda bahsettiğim temmuz 2014 sonrası, yasanın isg uzmanları ile ilgili maddesine tabii olan işyerleri bu duruma pek sıcak bakmamakta, risk analizi, acil durum eylem planları ve eğitimler için OSGB'leri tercih etmektedirler. Bu sebeple biz bireysel çalışan uzmanların bu yönetmelik sonrası işleri bence çok kolay olmayacaktır.

   
  ŞenPınar bu yazıya teşekkür etti.
 13. Esin Kaban

  Esin Kaban TÜİSAG Üyesi

  Bütün bireysel çalışanlar OSGB lerin emekçisi olsun kimse kendi işini yapmasın hep başkalarını ihya etmek için çırpınsın,kimse bireysel çalışmasın baksanıza o yok bu yok onu yapamazsın bunu yapamazsın OSGB lerin uşağı olmak için mi bu kadar çalıştı insanlar.Lisans eğitimlerinin üstüne o kadar ders çalıştı bu insanlar kimse küçümsemesin kolayda değildi sınavlar ,üniversitede bu kadar kısa zamanda bu kadar konuyu kim çalışmış acaba.Tabiki her işe başlarken bir acemilik olur,tecrübe çalıştıkça oluşur.Bireysel çalışanlara hiç bir şey yok ama nedense OSGB lerde yok yok.
   
  Burcum, sefers, HALİL İBRAHİM PAK ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 14. adanascuba

  adanascuba TÜİSAG Üyesi

  İlker SEZER bey bu eğitimleri halkeğitim aracılıgıylada acabilirisiniz.

   
 15. uzmknn

  uzmknn TÜİSAG Üyesi

  işyerinde görevli uzman dediği isgkatip ile sözleşme yapılandır. kısmi de olabilir tam zamanlıda, eğer sizin dediğiniz gibi olsaydı oarad tam zamanlı derdi   
 16. unalsaribas

  unalsaribas TÜİSAG Üyesi

  Bireysel çalışan arkadaşlar egitimlerinizi meslek liselerinde verdirebilirsiniz. Su an bulundugum meslek lisesinde bu yönde bir çalışma yapiyorum. Döner Sermaye bünyesinde bu egitimleri rahatlıkla okulumuzda verebiliriz. Ankarada olan arkadaslar benle mesajdan irtibata geçebilirler.

   
 17. ne çektik bea!!!

   
 18. senerji

  senerji TÜİSAG Üyesi

  hocam c sınıfı olarak ofis için kendimi 1 günlük sigortalı olarak göstersem risk analizinin yanında eğitim de verebilirim değil mi elbette isgkatip e tanıtarak

   
 19. senerji

  senerji TÜİSAG Üyesi

  hocam ofis için c sınıfı uzman olmamda bir sıkıntı yok ki 2014 ten sonra zorunluluk başlıyor sadece adam isterse isgkatipten 1 günlük uzman olarak atayabilir beni istersem 1 hafta sonra bırakırız

   
 20. uzmknn

  uzmknn TÜİSAG Üyesi

  2014 den sonra değişen bir şey yok. ister adamı part time sigortalı ve isgkatipten sözleşme yap ister OSGB. sıkıntının ne olduğunu anlamadım.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica