Bir Tesise Sadece Risk Analizi Hazırlamaya Fatura Gerekirmi?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında mesut65 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Muhammed Yusuf YILDIZ

  Muhammed Yusuf YILDIZ TÜİSAG Üyesi  arkadaşlar benimde bir sorum olacak.
  makina mühendisiyim proje üzerine çalışıyorum ve sigortam tam zmanlı olarak yatıyor.
  Elime ulaşan bir kaç iş var risk analizi ile ilgili.
  1-e-devlet üzerinden risk analizi karşılıgında her hangi bir şey belirtiliyor mu ? belirtilmiyorsa bizim bir sene sonrasında uzmanlığımızı yenilemek için sınava girmemiz gerekmez mi ?
  2-risk analizi yapmam için çalıstıgım sahıs sirketinden ayın belli aralıklarında giriş çıkış yapmam gerekir mi ? ve uzman olarak sigorta yatırmam gerekiyor mu ?
  şimdiden teşekkürler.


   
 2. civiluzman

  civiluzman Guest

  faturaya gerek yok boşuna başınızı ağrıtmayın

   
 3. pcmuh

  pcmuh TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar, herkes farklı bir şey söylüyor. Şöyle kesin bir bilgiyle net bir cevap verecek biri yok mu yahu?

     

   
 4. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Net bilgi: Devlet gözünde hediye iş yoktur, babanın oğluna yaptığı işin bile bedeli vardır. Bedel alınan her iş için fatura (veya makbuz v.b.) kesmek şarttır. Faturasız (veya makbuzsuz) hiçbir iş yapılamaz.

   
 5. kovboyyy

  kovboyyy TÜİSAG Üyesi

  Yapılan her işin belgelenmesi gerektiğinden vergisiz iş yapamazsınız. Ticari kaydınız olmadığından fatura kesemezsiniz. Çözüm şöyledir. İşini yaptığınız yerde 1 veya 2 gün sigortalı olacaksınız. Ücretinizi bordro üzerinden alacaksınız. Bu durum yasaldır. Özel işyerlerinde olmak kaydıyla aynı gün çakışık olarak birden fazla yerde çalışıyor olmanızın hiçbir sakıncası yoktur (4857-say%C4%B1l%C4%B1-i%C5%9F-kanunu.816">4857 Sayılı İş Kanunu">iş kanunu ve SGK mevzuatı açısından). Aynı günde 5 - 10 yerde bile sigortalı çalışabilirsiniz. Teknik hizmetler teknik danışmanlık gibidir. Mesai saati kavramıyla alakası yoktur. Çakışıklık durumu yalnızca işyerlerini ilgilendirir. lşyerleri sizi engellemediği sürece, Devlet sigorta pirimini ve gelir vergisini tahsil ettiği sürece hiçbir sorun yoktur. Çakışık çalışmak Kanuna karşı suç teşkil etmez, yalnızca işyerlerinizin sözleşmelerine aykırılık (sözleşmede engel hükümler varsa) durumu olur. Bu durumda dahi muhatap Devlet değil, buna karşı olacak olan işyeridir. Aynı anda ve tarihte birçok yerde sigortalı olarak çalış, bordro üzerinden kazancını al. Hepsi helel ve yasal paradır ve keyfine bak. Bu durumun aksinde kim nederse desin inanma.

     

   
 6. mühendis08

  mühendis08 TÜİSAG Üyesi

  arkadaşım peki şahıs şirketini kurmuş bir kişi zaten bağ kur a kayıt olup kendi sigortasını en az asgari ücret üzerinden ödemek zorundadır.Bu durumda da risk analizi yaptığı işyerinden sigortalı görünmesi mi gerekir* sanırım görünemez.
  ALO 170 İ ARadığımda bakanlık yetkilisi risk değerlendirmesi için değil de acil durum planı ve eğitim için isg katipten sözleşme yapmalısın ve o iş yerinde sigortalı görünmelisin der.Yani ben şahıs şirketim varken fatura kesebiliyorken eğitim ve acil durum için işyerinden sigortalı görünmem gerekiyormuş bağkurumu kendim ödediğim halde iyice kafam karıştı uygulamada hiç bir giriş yapmadan sözleşmesiz sadece belge numarası ile fatura kesip iş yapanlar var ne olacak sonumuz bilemiyrum. teşekkürler herkese iyi çalışmalar

   
 7. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Mevcut mevzuatlara göre fatura karşılığında risk analizi yapmanın önünde herhangi bir engel yok ancak eğitim için şart koşulmuş, ya OSGB olacaksın, ya eğitim kurumu ya da işyerinin uzmanı olacaksın. İşyerinin uzmanı olabilmen içinde işyerinin sana ssk yatırması gerekiyor.

  Ancak son dönemde görüştüğüm bir müfettiş arkadaş, denetlemelerde, uzman bulundurma yükümlülüğü gelmeyen yerlerde eğitimleri kimin verdiğine bakmıyoruz dedi. Sanırım geleceğe yönelik yapılmış bir mevzuat bu eğitim yönetmeliği. Yinede mevzuat açısından bakarsak, ssk girişi olması şart ya da OSGB.

  Ayrıca işyerinin yatırdığı ssk, bağkur için bir engel teşkil etmiyor. İsteğe bağlı olarak kendi adınıza prim yatırmaya da devam edebilirsiniz.
   
 8. imsiyat

  imsiyat TÜİSAG Üyesi

  tek kelime ile " ŞART " kesinlikle hemde.   
 9. mühendis08

  mühendis08 TÜİSAG Üyesi

  bakanlık uzman bulundurma yükümlülüğü gelmemiş işyerlerinin risd değerlendirmesi çalışması için de isg katipten sözleşme yapmalısın der. diyelim ki az teh. sınıftaki 3 çalışanı olan bir işyeri ile anlaştın 6 yıl geçerli olacak risk analizini de yaptın işin bittiğinde işyerini isg katipten çıkaramıyorsun yoksa tekrar yapılıp yeni uzmanla anlaşması gerekir deniliyor. Bu da bu işin tamamen OSGB lere kaldığını gösteriyor bence , henüz uzman bulundurma zorunluluğu gelmemiş 2016 da aylık hizmet kapsamına girecek olan bir işyeri sizce şimdiden bir OSGB ile anlaşır mı peki ? hiç sanmıyorum. Serbest uzmanda 3 kuruş kazanıp 3 yıl boyunca takibini mi yapacak o işyerinin valla bir şey anlamıyor ve işin içinden çıkamıyorum artık ...

     

   
 10. ramazan agt

  ramazan agt TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar benim şahsıma ait tüpgaz toptan satış firmam var yani fatura kesebiliyorum ama bu faturaya risk analizi bedeli yada danışmanlık hizmeti diye yazıp fatura kessem olurmu acabasonuçta vergimi ve kdvmi ödemiş olurum sizce?   
 11. krmbz

  krmbz TÜİSAG Üyesi

  Firmanız yetkisi içerisinde olmayan bir işleme fatura kesemezsiniz. Şirket ana sözleşmenizde benzeri bir iş tanımı yapılmamışsa, kesmeniz mümkün değil, cezai yaptırım ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Kesebilmeniz için şirket ana sözleşmenizde tadile ihtiyacınız olacaktır. Muhasebeciniz ile görüşürseniz çok daha net bilgi alabilirsiniz konuyla ilgili.   
 12. FUNDA3426

  FUNDA3426 TÜİSAG Üyesi

  az tehlikeli ve 50 kişinin altı ise işveren de yapabilir risk değerlendirmesini, yapamassa yaptırır anlayan birilerine. Faturaya gerek yok çünkü uzman değil işveren atar imzayı.

   
 13. huuleeaan

  huuleeaan TÜİSAG Üyesi

  anlayan birilerine ne demektir? bunun bi kıstası olmak zorunda. bir şirket eğer hizmet alıyorsa sizden fatura ister eğer sizde şirket değilseniz fatura kesemezsiniz. yaptığınız işi nasıl kanıtlayacaksınız. yada o şirket aldığı işi nasıl kanıtlayacak ?
   
 14. FUNDA3426

  FUNDA3426 TÜİSAG Üyesi

  Şirket söylediğim şartlarda yani az tehlikeli grupta ve 50 kişinin altında risk değerlendirmesini kendisi de yapabilir.
  Bu sayede ödeme yapmamış olur. Ancak konuyla ilgili bir iş güvenliği uzmanından danışmanlık isterse iş güvenliği uzmanına hem 1 günlük sigorta yapmış olmalı, hem de iş güvenliği uzmanı bu işi faturalandırmalıdır. Bunuda bireysel olarak çalıştığı noktada muhasebeci ila anlaşarak kestiriebilir. Bununla birlikte ALO 170 i arayarak C sınıfı iş güvenliği uzmanının temel iş güvenliği eğitimini c ve b gruplarına verebileceğini yalnız, işverenin yine uzmanı eğitim süresince sigortalı göstermesi gerektiğini ve uzmanın da bunu faturalandırması gerektiğini ilettiler.

  Saygılar

   
 15. huuleeaan

  huuleeaan TÜİSAG Üyesi

  FUNDA3426,7 Ocak 2014 tarihli mesajına bakarsdan faturaya gerek yok yazmışsın. son mesajınlada kendi kendine cevap vermiş oldun zaten. açıklamalarından dolayı teşekkür ederim   
 16. FUNDA3426

  FUNDA3426 TÜİSAG Üyesi

  Parça parça anlatınca karışabiliyor, özetle;
  Az tehlikeli 50 kişinin altındaki grup için
  1. seçenek, İşveren kendisi bir ekip kurar ve RD yapabilir. Kimseye hizmet bedeli ödemez dosyayı kendisi hazırlamıştır.( Zor Seçenek)
  2. Seçenek olarak IGU, İşveren sanki kendisi RD yapmış gibi göstererek bir RD hazırlar ve bunu faturalandırmaz. İmzası yoktur çünkü.(işveren faturasız ödemeyi kabul ederse)
  3. seçenek ise İşverenin fatura istemesi halinde IGU danışman olarak RD hazırladığı firma için RD dosyasına imza atar, Bir muhasebeci ile yaptığı işi faturalandırır. İşveren de 10 kişinin altında çalışanı varsa bu fatura ile devletten aldığı hizmetin ücretini tahsil eder. Ancak faturada KDV ücreti de vardır. Anlaşılan ücrette buna göre olacaktır.

   
 17. Nergisus

  Nergisus TÜİSAG Üyesi


  Funda Hanım, OSGB değil de danışmanlık firmasında sadece risk değerlendirmesi yapan biri, eğitim de vermek istediğinde yine işveren sigortalı mı göstermelidir? faturayı iş güvenliği uzmanı şahsen değil de çalıştığı danışmanlık firması adıyla verebilir mi?

   
 18. Sinan Ergül

  Sinan Ergül TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar eğer yaptığınız risk analizinden ücret alacaksanız, kessinlikle fatura kesmelisiniz.yok eğer hatıra binayen yapıyorsanız, sizin imzanız yada işverenin imzası olması önemli değil.çünkü risk analizinin hazırlanması, risklerin belirlenmesi işi, uzmanın üzerinde , bakanlıkça herhangibir kanuni sorumluluk getirmez.bu arada zaten kurumsal bütün firmalar, yaptırdıkları risk analizi için fatura isterler gider göstermek adına.

   
  huuleeaan bu yazıya teşekkür etti.
 19. Fatihulker

  Fatihulker TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar Yönetmeliğe göre ;
  İşveren yükümlülüğü
  MADDE 5 –
  (1) İşveren; çalışma ortamının ve çalışanların sağlık ve güvenliğini sağlama, sürdürme ve geliştirme amacı ile iş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesi yapar veya yaptırır.
  Risk değerlendirmesi ekibi
  MADDE 6 –
  (1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir. Risk değerlendirmesi ekibi aşağıdakilerden oluşur.
  a) İşveren veya işveren vekili.
  b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.
  c) İşyerindeki çalışan temsilcileri.
  ç) İşyerindeki destek elemanları.
  d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışanlar
  1-Risk değerlendirmesi işveren yapar/yaptırır.
  2-Risk Değerlendirmesi bir ekip ile birlikte yapılır. ( Ekibin Kağıt Üzerinde belirtilmesi yeterlidir )
  3-Vergilendirilmiş kazanç kutsaldır. Devletimizin en sevdiği sıradan vatandaşa vergi cezası kesmektir. Onun için fatura gereklidir. Sonradan vergi borcu ile karşılaşmak istemiyorsanız.
  4-İşveren sizi 1 günlük sigortalı yapar ve dolayısıyla işverenin çalışanı olursunuz o yüzden de faturaya gerek kalmaz. Paranızı alırsınız

   
  huuleeaan bu yazıya teşekkür etti.
 20. sdn

  sdn TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar RD yapmak için SGK sicilden nace kodu buluyoruz..peki, SGK sicili olmayan işyerinin tehlike türünü nasıl belirleyeceğiz ? çünkü elimde birkaç işyeri var ,hiç çalışanları yok ve bu insanlar bağkurlu.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica