Bir Osgb Firmasinin Gönderdiği Mail

Konu, 'Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri (OSGB) Hakkında' kısmında namso5001 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Inamorato

  Inamorato TÜİSAG Üyesi  OSGB'lerin kalkması lazım arkadaşlar. Yüzde 80 'i etik dışı çalışıyor. Firmalar isg uzmanını kendi bünyesinde çalıştırsın.Böylece iç denetim daha düzenli ve kaliteli olur. OSGB'de çalışan isg uzmanı ayda birkaç saat 50 çalışanlı tehlikeli bir işyerine gidecek.Bu ayrıca kaza riskini de pek azaltmayacak. Gerektiğinde müdahale edemeyecek.Halbuki bünyede bulunacak uzman çok daha iyi hizmet verecektir.Ayrıca bu istihdama da yardımcı olur. Ya da sadece 50 den az çalışanlı yerlere bakabilsinler.Bu işin bir limiti olmalı.OSGB'de isg uzmanı olarak bu şartlarda çalışmak deliliktir.Kendini intihardır. Ben OSGB'lerden bana gelen tüm teklifleri reddettim bu yöndeki.2000 liraya bir sürü işletmeye bakılmaz.Sorumluluk tamamen isg uzmanında.Bu paraya sadece tek bir yere hizmet verilir.O da çalışan sayısı tehlike sınıfına bağlı.İşe gireceğim diye bu hatalara düşmemek lazım.Ancak malesef bazı arkadaşlarımız işin ciddiyetinde değil.Bu hem mesleğe hem kendilerine hem bizlere zarar veriyor. Kendinizi sömürtmeyi bırakın artık.


   
  Reinarubia, bicakci06, sefers ve 6 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. SEG

  SEG TÜİSAG Üyesi

  Kendi bünyesinde derken, 50 kişiden fazla çalışanı olan firmanın tam zamanlı iş güvenliği uzmanı bulundurmasını mi öneriyorsunuz?​


   
 3. mustafademir2002

  mustafademir2002 TÜİSAG Üyesi

  Sn yetkili bakın insanlar isminiz bir diye bir firma diyemeyecek mi? İşinizi düzgün yapıyorsunuzdur veya yapmıyorsunuzdur konu bu değil konu şimdi bende size çıkıp bu yazışmalar üzerinden firmanızın reklamını yapmayın dersem bu size yakışır mı? o zaman bir firmada demesin insanlar çünkü bir firmasınız, risk analizi dendiğinde insanlar risk adı verilen firmalarımı düşünmeli? marmara iş güvenliği dendiğinde bütün marmaranın iş güvenliği bu firmada mı anlamalıyız? Başlığı açan arkadaşımız üzerinden reklam yapmayalım işimizi düzgün yapıyoruz, bunlarla ilgimiz yoktur yazısı bazı arkadaşlarımıza görede reklamdır o zaman bende size raklam yapacaksanız reklam bölümü var siteye paranızı verip reklam yapın diyorum. İşlerinizde başarılar.

     

   
  nigarcinar bu yazıya teşekkür etti.
 4. Inamorato

  Inamorato TÜİSAG Üyesi

  Evet öyle düşünüyorum. Ya da OSGB'lerin bakabildiği firma sayısı çalıştırdıkları isg uzmanı sayısı ile sınırsız tutulmamalı. Aksi halde ihmaller kaçınılmaz.Daha çok kazanç mantığıyla iş güvenliği arka planda kalacaktır.Varolan düzenleme ile şu anki durumun vahim olduğu aşikar.

   
  deryayran bu yazıya teşekkür etti.
 5. SEG

  SEG TÜİSAG Üyesi

  ikinci öneriniz gayet makul ancak 50 kişi çalıştıran bir iş yerinde 3000 lira uzman maaşı vermek kolay olmayacaktır. bu işin bir de işyeri hekimi var. bir noktada realist olmak lazım.
  tabii ki maaşların belirli seviyelerde olması lazım. 2500-3000 liradan aşağı uzman çalışmamalı ancak bunu göz önünde bulundururken yurtdışındaki sistemleri de göz önünde bulundurmalıyız.
  kanunun güzel tarafı belirli sayıdan sonra birden fazla uzman bulundurma zorunluluğunun olması.
  yurtdışından gelen, pek çok ülkede denetim yapan denetmenler bu uygulamanın nadir olduğunu söylediler.

     

   
 6. Inamorato

  Inamorato TÜİSAG Üyesi

  Kanun öyle diyor ancak uygulaması yok henüz. Denetimler yapılırsa cezalar kesilirse birşey olacak.Bu arada yurtdışındaki isg mühendislerinin ücretlerini de araştırmıştım.Avrupa,Avustralya,Amerika dahil ayda 5000Euro'dan başlıyor en aşağı.
  OSGB'lerin kalkacağını da sanmıyorum tabi ki şikayet oldu diye ama en azından bir düzenleme olmalı.50'ye yakın çalışanı olan yerlerde kısmi süreli hizmet süresi arttırılsa ,isg uzmanlarının kısmi süreli çalışabilmesinin uygulamada önü açılsa iyi olurdu.Böylece hem bu firmaların maliyet açısından sıkıntısı olmazdı hem de iş güvenliği daha iyi sağlanırdı.Ayda 5 saat bakmak yerine 10 gün olsaydı .Çünkü hiçbir işletme ayda 5-10 saat için SGK primini yatırmaz bir çalışanının.Bunlarla uğraşmaz.İSG uzmanı da SGK primini daha kolay tamamlardı kısmi süreler daha fazla olsaydı. Bakanlığın denetimlere başlayıp cezaları kesmesi lazım.Bu yönde mail atmalıyız bakanlığın sitesine . Aksi halde iş ilanları tek tük olmaya devam edecek.Hala önemsenmyiro bu kanun.

   
 7. SEG

  SEG TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle, 5000 €dan başlayan maaşların olduğu yerde çöpçü bile 2500€ alıyor. maaşları kıyaslamayın. her ülkenin belirli bir dağılım oranı vardır. bu tamamen ülke ekomomisi ile alakalı, uzmanın değersiz olması ile ilgili değil.
  ayrıca uzman bir OSGB kurmadan da bağkurlu çalışabilir. 5-6 saatlik yerlere bakacaksa kendi adına bir şirket kurup bağımsız olarak çalışıp fatura kesebilir.
  yıllardır pek çok uzman bu şekilde çalışıyor.
  Tabii ki işçinin korunması ve uzmanın da verdiği sorumluluğun değerini alabileceği bir rakam kazanması önemli, ama bunun için de küçük işverenin sırtına basmaya çalışmak, SGK bildirimsiz işçi sayısını arttırır sadece.
  çok yönlü düşünün lütfen.
   
 8. nado

  nado TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar yazılanlarınbir kısmını okudum, açıkcası yazmak istediklerimi bir an önce aktarma telaşım sebebiyle tamamını okumadan yazmak durumundayım:
  Bu mevzu bahis maili yolladığı iddia edilen hangi "OSGB" yse artık. Yazılanları okuduğunuzda yöentmelik yada yasaya direkt olarak aykırı bir ifade yoktur yani en azından 6331 sayılı kanun ve ilgili yönetmeliklerle çakışan bir yanı yok : eksik bilgilendirme ve karalama konusu başka bir yasanın etki alanındadır. bu mailde geçen ifadeler "haksız rekabet" yada "reklam etiğine" aykırı mı yada ne derece aykırı ondan emin değilim ama muhtemelen şaibeli bir durum sözkonusu. bu duruşa yada gelecekte meydana gelecek benzeri durumlara karşı en doğru ve en etkili tepki onlara yem olmamaktır arkadaşlar. yahu o kadar basit ki çözüm
  OSGB = uzman + hekim....
  bizler OSGB lerde hakkımızn altında ücretlerle çalışmazsak herkes mutlu herkes memnun olur.
  bakın kimse OSGB lerde görev almasın demiyorum ama Allah aşkına simit bile satsanız kazanabileceğiniz paralara bu işi gidip OSGB çatısı altında yapmayıverin yahu. o zaman osgblerde böyle fevri ve futursuz davranamazki..   
  dj_shark bu yazıya teşekkür etti.
 9. Inamorato

  Inamorato TÜİSAG Üyesi

  Bana neyi savunduğunuzu söylermisiniz? Ne dediğiniz belli değil de. Yıllardır hangi uzman fatura kesip çalışmış.? Yok öyle birşey.Danışmanlık bürolarını diyorsanız bilgi satıyorlar henüz kısmi süreli bir kaç yere hizmet vermiyorlar.Bunu yapan varsa da yapanlar A sınıfı.Ayrıca fatura kesmekle olmaz bu iş yeterli değil.Yaptığın her hizmeti bakanlık onaylayacak.Market işletir gibi yapılmıyor.Bunun bağımsız olarak pratiğinin nasıl olacağına dair şüpheler çok. Kafadan atıyorsunuz resmen.Yıllardır isg uzmanı mı vardı bürosunda çalışıp fatura kesip kısmi süreli hizmet veren.Böyle bir talep bile yok tu ki.İSG mühendisleri vardı sadece tam süreli olarak önemli sanayi kuruluşlarında çalışan tek tük.

     

   
 10. ÖZTÜRK AYŞE

  ÖZTÜRK AYŞE TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar bu işgüvenliği ve sağlığı ile ilgili yasa tam olarak uygulanmaya başladımı eğer başlamadıysa tam olarak nezaman başlıyacak ? şuanlamda sordum herkes pazarlamacı gibi çalışıyor ne zaman denetlemeler başlayacak kanunlar uygulanmaya başlıyacak cezalar nezaman uygulanacak   
 11. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  merhabalar,

  aynen isg uzmanı maaşları konusundaki gibi boşa kürek çekiyorsunuz.zamanınız boş ve maalesef doldurmaya yer olarak burayı bulmuşsunuz vakit geçiriyorsunuz.(bende aynıyım,kendimi ayırmıyorum.)

  öncelikle yaptığınız eleştirileri kendi açınızdan düşünün ve tekrar yorumlayın.her ne olursa olsun tüm OSGB ler danışmanlık firmaları vs. kar etmek, para kazanmak amacıyla kurulmuş ve işletilmektedirler. peki nasıl para kazanacaksınız ya gelirler artacak ya giderler azalacak.gelir artması nasıl olur; tabikide aç gibi (kesinlikle yadırgamıyorum.bireysel olarak bizde aynısını yapıyoruz) işletmelere saldırarak iş kaparak.tabi tehlikeliymiş, çok tehlikeliymiş, çalışan sayısı çokmuş.... bunlara bakılmaz haliyle. peki gider azalması nasıl olacak; tabiki de çalışana az para vererek. altındaki arabanın vergisine yakıtına bakmayacaksın.ne yapacaksın peki? çalışana az para vereceksin. gayet normal. neden mi çünkü para kazanacaksın. daha iyi yaşayacaksın.(OSGB ve vb. firma sahipleri için yazdım.)

  şimdi işin bu kısmını bu kadar eleştiriyoruz ama diyelim başka uzman arkadaşın gidip görüştüğü bir firmayla görüşmeye gittik...işe ihtiyacımız var.arkadaş 4000 tl istemiş o firmadan, bir şekilde öğrendik. eeee ister istemez işi kapmak için 3999 tl teklif etmezmiyiz..?? ederiz tabiki..neden işi kapmak için.para kazanmak için.tabikide firmalar gibi bizimde içimizde para kazanmaya gerçekten çok ihtiyacı olan arkadaşlarımız var, veya herkes gibi değer yargıları olmayan arkadaşlarımız var.bunlarıda yargılamıyorum.her insanın yaşantısı, karakteri farklıdır.başkasına göre de biz yanlış yapıyor olabiliriz.

  ayrıca şu noktada bana yanlış geliyor.

  UZMAN..hekimlere bazen laf atıyoruz ama adamlar 6 yıl okudukları mesleklerinde uzman labilmek için bir 6 sene daha okuyorlar neredeyse.peki biz...öyle böyle okuduğumuz lisans eğitimi sonrasında 2 aylık (devam zorunluluğu olmayan. zorunlu stajı bile yapmadan) bir eğitim neticesinde ne olduk.. UZMAN..yok arkadaş.öyle kolay uzman olunmaz.kendimizi br şey zannetmeyelim.ben kimya mühendisiyim. 2 ay eğitim aldım.eeee sonra OSGB bünyesinde gittim inşaatta UZMAN olarak çalıştım.şimdi uzman mı oldum ben.yok arkadaş.kolay ekmek yok öyle.

  bazı arkadaşlar haliyle bazen bizde tehlikeli çalışma ortamlarında aldığımız veya teklif edilen düşük ücretlerden yakınıyoruz.arkadaşlar biz c sınıfı olarak az tehlikeli yerde çalışmaya yetkilendirildik.3 sene boyunca tehlikeli sınıfta çalışabiliyoruz.ancak bu verilen bir HAK DEĞİL.bu sadece tanının bir imkandır.sağlanan bir imkandır.tehlikeli sınıfta bu ücretlerden şikayetçiysek o zaman gidip az tehlikeli de çalışalım.ama yooook olmaz.neden oradaki adamda az para veriyor.

  eee ne olacak şimdi.

  öyle 3000-4000 tl maaşları beklemeden, 2000-2500 tl arası maaşları uygun görüp gidip işimizi yapacağız.tabiki de bu maaşların fazlasını isteyelim.ama bu işin rayici benim gördüğüm budur.tatlı tatlı paramızı kazanacağız, ne hapse gireriz işimizi düzgün yaparsak nede bir sıkıntı yaşarız.yaaaa efendim fabrikadaki ustabaşı bile 4000 tl alıyor.....evet.ama o adam tüm makinelerin en ince ayrıntısını biliyor.biz ne biliyoruz.abartmayalım lütfen.

  bu arada ben OSGB sahibi, yandaşı felan değiim.mesajlarımdan takip edebilirsiniz.sadece biraz objektif bakabildiğimi düşünüyorum.

  selametle kalın.   
 12. tuncay

  tuncay TÜİSAG Üyesi

  özden de olabilir..

   
 13. kubilaygoc

  kubilaygoc TÜİSAG Üyesi

  ilginç olan nedir?Bu firmayı tanımıyorum ilk kez bu maili gördüm ama adam yatırım yapıyo karşılığını da alacaktır.
   
 14. eren-ahmet

  eren-ahmet TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar oda konusuna açıklık getirmek isterim,

  ne yukarıdaki OSGB sahibinin yazdığı gibi hiç bir oda ayrılmaması nede bir OSGB içerisinde bulunan oda malzeme ve imkanların hizmet verilecek firmaya kurulma zorunluluğu yoktur

  aksine OSGB hizmet vereceği firmada mühendis ve hekimin geldiği süreler içerisinde rahat çalışabilmesi için oda talebinde bulunmalıdır
  ancak bu oda içerisine muayene koşullarını oluşturması adına tüm makina malzeme ve ilaçları götürmesi mümkün değildir ayrıca şartta değildir ( OSGB kurulumu sırasında bulundurulması gereken cihaz ve ilaçlar ile ilgili maddelere bakmanızı tavsiye ederim maliyetleri minumum 7.000 tl-10.000 tl arasında )

  düşünün ki bu cihazlar arasında ekg cihazı bile var

  ancak bazı OSGB ler muayene koşullarını sağlamak amacı ile muayene yatağı ve perde götürüyorlar
  diğer aletler zaten hekimin çantasında sürekli oluyor

  ayrıca bazı arkadaşlar hekim olmasada bu oda ve cihazların olmasının öneminden bahsetmiş
  hekim yoksa o cihazların ne anlamı var onuda anlamakta zorlanıyorum ( bu arada periyordik muayeneler için çalışanların OSGB ye gitmesi zorunlu değil hekim ziyaretlerinde bunu yapıyor

  şunda kesinlikle haklısınız ki istanbul şartlarında hiç bir çalışan kilometrelerce uzaklığa giderek OSGB bünyesinde muayene olmaz zaten yönetmelikte de bu zorunluluk yok aksine sınır illere hizmet verebilir şeklinde yönetmelik değişti yani tekirdağda bir firmayla çalışan OSGB düşünün işçi kalkıp istanbula gelecek yada gönderilecek komik...

   
 15. tknnce

  tknnce TÜİSAG Üyesi


  27768 sayılı resmi gazeteyi okursanız İSGB için neler gerektiğini görürsünüz. İnsanları yanlış yonlendirmeyiniz.   
 16. eren-ahmet

  eren-ahmet TÜİSAG Üyesi

  bence siz iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili bilgilerinizi gözden geçirseniz hiç fena olmaz

  iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri yönetmeliği madde 4/ç bendi
  isgb açılımı ; iş yeri sağlık ve güvenlik birimidir ( iş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütmek üzere kurulan gerekli donanım ve ve personele sahip birimdir

  madde 5 /3

  işveren,iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının TAM SÜRELİ görevlendirmesi gereken durumlarda İSGB kurar

  yani arkadaşım isgb kuran iş yeri zaten OSGB den hizmet almaz
  kurulan isgb için OSGB kurulma şartlarındaki tüm malzeme ve oda metrekarelerini içeride kurmak ve bulundurmak zorundadır ( işveren sadece isgb organizasyonunu kendisi yaptığı takdirde bu şart vardır )

  şimdi yukarıdaki sorduğum soruyu tekrar soruyorum düşündürmesi için
  bilgi için eklediğim listedeki malzemelerden oksijen tüpü gibi negatoskop gibi ve ekg cihazını 50 ayrı firmayla anlaşma yapan bir OSGB nin ( ki bunların içinde 20-30 kişilik küçük ve ayda 400-500 tl gibi fiyatların verildiği firmalarda olduğunu düşünürsek) oraya yerleştirmesi mümkün mü

  yukarıda çarpıcı bir örnek olması için ekg cihazını vermiştim
  50 ayrı ekg cihazı alınıp firmalara yerleştirilecek ne dersin.....

  att yönetmeliğinin istediği ilaçları hiç yazmıyorum bile..
  bu yazıyı karşı cevapmış gibi algılama yazıyı okuduktan sonra yorumunu ve mantıklı veya olmayışının yorumunu bekliyorum

   

  Ekli Dosyalar:

  serdarpala bu yazıya teşekkür etti.
 17. bernat

  bernat TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar başıma gelen trajikomik bir olayı aktarmak istiyorum.. azıcık uzun olabilir ama kusura bakmayın :)

  şubat sonuna kadar Bursa'da bir tekstil firmasında planlama departmanında çalışıyordum. (yenileme eğitiminden sonra belgem henüz gelmemişti ben de OSGB ler vs.. ler bu işin çivisi çıkıyor diye uzmanlık yapmayı düşünmüyordum. 2005 yılında almıştım belgemi ve bakanlık tarafından askıya alınana kadar uzmanlık yapmıştım)

  Neyse. Bizim fabrika dışarıdan uzman çalıştırıyormuş. A sınıfı emekli iş müfettişi bir bey. Bir OSGB'nin kurucu ortaklarından... Beni çağırdı muhasebe, anlaşma yapmayı teklif etti. Patron da sürekli iş yerinde. Ben patron ile görüşmeyi düşündüm. Sonuçta fiyat vs.. görüşeceğiz. O sırada, belgem yenilemeden gelmediği için sözleşme yapabiliyor muyum onu araştırıyordum (onaylandı ve aktif görünüyordu e-devlette). Bu kişi de bizim muhasebeci bayanın yanında.. Zaman istedim düşünmek için. Ertesi gün gittim muhasebecinin yanına dedim ki, ben uzmanlık yapacaksam bu kişinin burada işi olmayacak, eğer o da olacaksa ben neden uzmanlık yapayım? Saatini doldurmamak için benim üzerimden sözleşme yapmanızı istiyor olabilir mi dedim. Neyse, bizim muhasebecinin nasıl gözünü boyadıysa bu kişi, gidip adama anlatmış böyle böyle soruyor bizim eleman diye. Sonra bu uzman kişi tekrar geldi bir hafta sonra. Beni yine çağırdılar. Apar topar imza attıracaklardı. Ve dedi ki, evet ben saatimi doldurmamak için sizin üzerinizden sözleşme yapmayı düşündüm (dürüst en azından :)) ama sorumlu siz olacaksınız ben sadece yardım edeceğim filan dedi. Tamam, olabilir diye geçirmeye başlamıştım içimden, en azından dürüstçe konuştuk filan diye kendi kendimi iknaya başlamıştım ki bizim muhasebeci demez mi ek ücret vermeyeceğiz ama bilgin olsun diye. Sinirlendim ve "hayır işi yapmıyorum kusura bakmayın" dedim. Sonrasında istifa ettim bir de :)
  Demek istediğimi anlamışsınızdır zaten ama, kısaca özetlemek gerekirse yine de, piyasada bir takım eski topraklar var, kendilerine kullanacak yeni yetmeler arıyorlar. Evet iş öğrenebilirsiniz ama riskleri de siz üstleniyorsunuz. O yüzden size yapılan tekliflere PARANOYAKÇA yaklaşın birazcık. Riskli bir iş, bilgi ve deneyim gerektiriyor ki zamanla kazanılmayacak şeyler değil. Ama titizlik ve etik çalışma çok önemli. Şimdi piyasada bu şahsın firmasının verdiği fiyatları duyunca şaşırıyorum. Ben emekli iş müfettişi olsam o fiyata merhaba bile demem... O kadar deneyim, o kadar bilgi... Bakış açısı tabii.

   
  quaker bu yazıya teşekkür etti.
 18. serdarpala

  serdarpala TÜİSAG Üyesi

  Evet ben onlara timsah diyorum. izmirde gördüm bunlardan birini. tersane burası. metal levhalarla çalışıyorlar. sac tekne yat vs imalatı... firma sahibine sordum isg işlerinizi kim yapıyor diye? emekli bir baş müfettişi varmış 250 lira alıp gidiyormuş ayda bir:)

   
 19. emreemre

  emreemre TÜİSAG Üyesi

  OSGB lerle ilgili bu işlere ilk başladığım zaman, bireysel çalışan İSG uzmanlarının önünü keseceğini düşünmüştüm fakat OSGB lerin yaptıkları kötü ve etik dışı işleri bizzat gördükçe, burada da tecrübelerini yazan arkadaşların yorumlarını okudukça öncekinden farklı düşünmeye başladım çünkü ben siyasetçi değil, açık fikirliyim. Burada da söylemek isterim ki bilginin bu kadar hızlı yayıldığı, kirli çamaşırların ummadığınız kadar etkili ve bir o kadar hızlı yayıldığı bir yüzyılda yaşıyoruz. Birçok şirket iflas ederken onların yerlerine yenileri kuruluyor. İflas eden şirketlerinde haliyle kirli çamaşırları bir bir ortaya seriliyor. Eğer ben fabrika sahibi olsaydım kesinlikle ve kesinlikle adına OSGB denen kuruluşları fabrikama, iş yerime SOKMAZDIM. Çünkü bilirim ki üretimin her safhasından fabrikanın genel işleyişine kadar A dan Z ye her b.kunuzu bu adamların önüne sermiş oluyorsunuz. risk değerlendirme raporları, Kurul defteri, çalışan sağlık raporları v.b. gibi uzun yıllar saklanacak belgeleri de düşündüğünüz zaman ve bence esas itibariyle iş yerinin yatak odasını siz maliyeti %30 %40 kısma uğruna hiç tanımadığınız üstelik etik değerlerden yoksun OSGB lere açıyorsunuz. Bu hassas konu ileride imaj kaybına kamuoyunda isminizin lekelenmesine kadar gidebilecek birsürü kötü olaylara sebep olabilir, dolayısıyla ileride kuracağınız iş yerlerinde faaliyet alanlarınızda olumsuz niteliklerle anılabilirsiniz. sanıyorum ADINIZIN LEKELENMESİ bence alınamayacak en BÜYÜK RİSK OLMALI !
  herkese saygılar.

   
  F.AKIN ve mustafademir2002 bu yazıya teşekkür etti.
 20. volkankim

  volkankim TÜİSAG Üyesi

  hayır kısmi zamanlı olarak sigortalı bireysel çalışmayı öneriyor.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica