bir iş yerinde isgb sayısı

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Otomasyoncu tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Otomasyoncu

  Otomasyoncu TÜİSAG Üyesi  Bir iş yerinde birden fazla isgb olabilir mi? Yada buradaki personel sayıları neye göre ayarlanmalıdır.


   
 2. safetypro

  safetypro TÜİSAG Üyesi

  bir işyerinde sadece bir tane İSGB bulunur, ama işyerinin büyüklüğüne göre birden fazla doktor ve uzman olabilir.İSGB dediğimiz şey fiziki ortamdan ibarettir birden fazla olmasını gerektirecek bir durumda yoktur. Personel sayılarının nasıl olacağı, hesaplaması ilgili aşağıdaki yönetmeliklerin ilgili maddesine bakmanızda yarar var.

  1. İŞYERİ HEKİMLERİNİN GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK Madde 18
  2. İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK Madde 10


   
 3. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  isgb; OSGB nin işyeri çatısı altında kurulmuş olanı olarak izah edilebilir.. küçük işyerleri OSGB den destek alıken, büyük işyerleri (yani tam zamanlı işyeri hekimi ve uzman çalıştırma zorunluluğu olan yerlerde) isgb kurulması gereklidir... daha fazla hekim yada doktor zorunluluğu doğarsa bunların sayısı arttırılır ama isgb tektir...

     

   
 4. HüseyinK

  HüseyinK TÜİSAG Üyesi

  Bir işyerinde bir isgb bulunabilir,ancak aynı isimdeki işyerlerinin başka şantiye ve fabrikalarında tam zamanlı isg uzmanı,iş yeri hekimi bulundurma zorunluluğu varsa orası içinde isgb kurulmalıdır.. 3 aydan 3 aya ise bu isgb'ler ayrıca birlikte toplanmalıdır..

  Yanlışmıyım?

   
 5. safetypro

  safetypro TÜİSAG Üyesi

  hüseyin bey isgb bir birimdir, işyerinin belirli bir kısmıdır yani depo, kademe , üretim alanı gibi.Sizin bahsettiğiniz yani toplanmalıdır dediğiniz ise iş sağlığı ve güvenliği kuruludur.

     

   
 6. İ.Z.Düşüm

  İ.Z.Düşüm TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar uzun bir soru soracağım tecrübeli ve/veya konu hakkında donanımlı arkadaşlardan bilgilerini rica edeceğim. Ben belgeye 13 mayıs sınavıyla hak kazandım. Bir işyerinde çalışmak için 2. son görüşmemi yapacağım umarım olacak. Firma 5 şirketten oluşan bir şirketler grubu, Ayrıca birbirine komşu illerde bulunuyorlar ve bunlardan 2 tanesi sanayiden sayılıyor, 3 tanesi ise ticaretten. Şirketler tehlikeli ve az tehlikeli sınıfındalar. Hepsinde 50 nin üzerinde personel ve şirketlerin toplamında 650 personel çalışıyor. İG uzmanları hakkındaki yönetmeliğe göre 750 işci üzeri tam zamanlı İG uzmanı gerektirdiğini biliyorum ama firmanın bana söylenen tam zamanlı ig uzmanı olarak grubun İSG altyapısını oluşturup, sistem kurmam. Sizlerle tartışmak istediğim şey ( yeni kanun göz önüne alınırsa) 1-) Ben tek başıma bu 5 farklı isimdeki grup şirketlerine (ayrı ayrı / yada tek ???) İSG sözleşmesi yapabilir miyim? Bu bağlamda 5 şirketten 3 ü tehlikeli 2 si az tehlikeli sınıfta olması ortak muameleye engel mi? 2-) Hepsine İş sağlığı ve güvenliği kurulu kurulması gerekir mi? Gerekirse ben hepsine sekreterlik yapabilir miyim? 3-)Aynı işi OSGB leri de yapabilir mi?

   
 7. safetypro

  safetypro TÜİSAG Üyesi

  yeni kanunu şu aşamada zaten göz önüne alamazsınız çünkü 6 ay daha 4857 sayılı 4857-say%C4%B1l%C4%B1-i%C5%9F-kanunu.816">4857 Sayılı İş Kanunu">iş kanunu yürürlükte olacak ve bahsettiğiniz konularda yönetmelik çıkıncaya kadar da eski yönetmelikler yürürlükte kalacak. Şuan ki mevzuata göre sorunuzu cevaplarsak 5 işyerinden 3 tanesi ticaretten ise zaten uzman çalıştırma zorunlulukları yok ancak isterlerse danışmanlık hizmeti verebilirsiniz.Geriye kalan 2 firmada da uzman istihdamı ve kurul oluşturulması zorunlu olup kurulun toplanması ile ilgili usullere uyulduğu sürece (yani toplantıya katılmanız vs.) hepsine sekreterlik yapabilirsiniz.Uzman ve hekim gibi konularda OSGB'den hizmet alınmasına engel bir durumda yok.
   
  İ.Z.Düşüm bu yazıya teşekkür etti.
 8. İ.Z.Düşüm

  İ.Z.Düşüm TÜİSAG Üyesi

  iş sağlığı güvenliği birliği ile iş sağlığı ve güvenliği kurulu arasındaki fark nedir ?   
 9. safetypro

  safetypro TÜİSAG Üyesi

  sayın İ.Z.Düşüm belgeyi yeni kazanmış bir uzman olarak lütfen piyasaya çıkıp bu işi yapmadan önce mevzuatı iyice öğrenin.Öncelikle eğer bir yazım yanlışı yapmadıysanız iş sağlığı güvenliği birliği diye birşey yok, iş sağlığı ve güvenliği birimi var ve bu birim sizin yanin uzmanın ve hekimin odasının olduğunu yer.Kurul ise apayrı birşey olup ayrıntılı bilgiyi ilgili yönetmelikte bulabilirsiniz. (İş Sağlığı ve Güvenliği Kurulları Hakkında Yönetmelik, resmi gazete Tarihi/Sayısı:07.04.2004/25426)

     

   
  İ.Z.Düşüm bu yazıya teşekkür etti.
 10. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  kurul bildiğiniz üzere 8 kişiden oluşur, ayda bir toplanır, görüşler bildirilir, kararlar alınır ve deftere yazılır onaylanır... isgb bir birimdir, şu kadar m2 muayene odası bu kadar igu odası, bekleme yeri falan filan olan bir yerdir... burda görevli bir hekim, bir sağlık personeli ve uzman vardır... bu kadar bilgi yeterlidir umarım.. ikisini karıştırmamak lazım... 50 kişi üstünde kurul oluşturma şartı vardır... isgb için ise çok tehlikeli yerde 500, tehlikelide 750, az tehlikelide 1000 çalışan olması gerekir...   
  İ.Z.Düşüm bu yazıya teşekkür etti.
 11. İ.Z.Düşüm

  İ.Z.Düşüm TÜİSAG Üyesi

  Tşk Nurdan Hanım, yönetici olarak fikrinizi soruyorum, yeni kanunun çıkacak uygulama yönetmeliğinde, İşyerinin sanayiden, ticaretten ve tarımdan sayılması kriterlerinin kalkacağı söyleniyordu bu ve tam zamanlı İSG uzmanı çalıştırma durumlarının değişmesi olası mı?   
 12. Nurdan DAHİ

  Nurdan DAHİ Banned

  Sanayi şartı kalktı zaten 6 ay sonra yürürlüğe girecek... isg uzmanı çalıştırma durumlarıyla ilgili farklı bir düzenleme yok... ilerde yönetmeliklerle bir değişiklik yapılır mı bilmiyorum ama şu an böyle bir beklenti yok...

   
  İ.Z.Düşüm bu yazıya teşekkür etti.
 13. Cem AKBULAK

  Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

  konya da yapılan seminerde kasım özer,tahminen 18 tane yeni yönetmelik çıkarma hazırlığı yapıldığını söylemişti..belki yeni düzenlemeler gelecektir diye düşünüyorum ben...
   
  dilekaltinok, İ.Z.Düşüm ve Nurdan DAHİ bu yazıya teşekkür etti.
 14. bahrig

  bahrig TÜİSAG Üyesi

  Yeni ISG yasası MADDE 30 bakanlıkça yönetmeliklerin çıkarılacağını bildiriyor, bu madde 6 ay sonra yürürlüğe girecek. Buradan bu sözünü ettiğiniz yönetmeliklerin 30 Aralık 2012'den sonra çıkacağını öngörebiliriz.

   
  İ.Z.Düşüm ve Nurdan DAHİ bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica