Betondan Daha Dayanıklı Ahşap Evler Görücüye Çıktı | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Betondan Daha Dayanıklı Ahşap Evler Görücüye Çıktı

Konu, 'Ahşap Yapılar Hakkında Bilgiler' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Kaan SAKA

  Kaan SAKA TÜİSAG Kurucusu Admin  Dört mevsimi yaşayan ve deprem kuşağında yer alan Türkiye'de inşaatlarda kullanılan malzemelerin dayanıklılığı önemli bir konu.

  Ülkenin bu şartlarını dikkate alan Nova Wood Group, hem her türlü hava şartlarına dayanan dış cephe kaplamaları, hem de depreme dayanıklı ahşap ev teknolojisini geliştirdi. Şirketin yeni ürünleri İstanbul'da Beylikdüzü TÜYAP Fuar Merkezi'nde düzenlenen Ağaç İşleme Makinesi ve İntermob Fuarı'nda görücüye çıktı.

  Nova Wood Group Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Canpolat, Avusturya ve Almanya'da geliştirilen lamine kiriş teknolojisini Türkiye'ye getirdiklerini, bu ürünlerin betondan daha dayanıklı olduğunu söyledi. Normal beton kirişler en fazla 22 metre uzunlukta iken, bu teknoloji ile 32 metre uzunluğunda kirişler yapılabiliyor. Bu kirişler daha çok hastane, okul ve kapalı spor salonlarında kullanılıyor. Nova, 140 metrekarelik bir ahşap evi üç günde teslim edebiliyor. Evlerin metrekare maliyet fiyatı ise projeye göre 750 Euro ile bin 500 Euro arasında değişiyor. Şirket, bu ürünleri Azerbaycan, İran, Suriye ve Türk cumhuriyetlerine de pazarlıyor. Firmanın ilk kez gerçekleştirdiği ThermeWood teknolojisiyle dış cephe ve yer kaplamalarında kullanılan ahşap daha dayanıklı hale getiriliyor. Normal şartlarda ahşaplar 60 ile 70 derece arasında fırınlanırken, yeni teknoloji ile 320 derecelik fırında 212 dereceye kadar ısıtılarak kurutuluyor. Dünyada daha çok 4 ve 5'nci sınıf ağaçlar ThermeWood ile modifiye edilirken, Nova Wood bunu birinci sınıf ağaçlarda da uyguladı. Yüksek derecedeki ısı ile ağacın içindeki reçine ve benzeri kimyasal maddeler tamamen yok ediliyor. Böylece uzun yıllar boyunca her türlü hava şartlarına dayanıklı hale geliyor. Bolu Gerede'deki organize sanayi bölgesinde yeni ilave edilen kısımlarla 29 bin metrekare alanda üretim yapan topluluğun, Rusya'nın Komi Cumhuriyeti'nde faaliyet gösteren Nova Forest ve Novaatak adlı şirketleri bulunuyor. Nova Group'un Türkiye genelinde de 45 bayii faaliyette.

  Kaynak : Zaman


   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica