Bekra

tgozutok

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba Arkadaşlar,

Büyük Endüstriyel Kazaların Kontrolü hakkında yönetmelik kapsamında
kapsam içi alt seviyeli kuruluş olarak İzmirdeki bir firma için Büyük
Kazaları Önleme Politikası ve Büyük Kaza önleme senaryo dökümanı
hazırlamam/hazırlanması gerekiyor. Bu konuda eğitim, danışmanlık
firması veya örnek döküman konusunda desteğinize ihtiyacım var.

Saygılarımla,

Tolga Gözütok
İş Güvenliği Uzmanı (A)
Makine Yük. Mühendisi

Moderatör tarafında düzenlendi:

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba Arkadaşlar,

Saygılarımla,

Tolga Gözütok
İş Güvenliği Uzmanı (A)
Makine Yük. Mühendisi
Merhaba, BEKRA ve SEVESO mevzuatı konusunda üst seviyeli bir petrokimya tesisinde 6 yıldır çalışıyorum. Size tavsiyem politika ve senaryo dokümanı hazırlamadan mevzuatı dikkatlice okumanız ve bu sorumluluğu tek başınıza almamanız. Eksik, hatalı veya yanlış bildirimler ve hazırlanan dokümanlar gerçek bir olay (büyük endüstriyel kaza) yaşanması halinde sizi ve firmayı zora sokabilir. Özellikle senaryo dokümanı hazırlarken kimya alanında tecrübeli birinden/kurumdan destek almanız. Çeşitli firmalarla eğitim, danışmanlık konusunda çalıştık. dilerseniz isimlerini paylaşabilirim. kolay gelsin.

tgozutok

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba,

Bekra konusunda eğitim ve danışmanlık alabileceğim firmaları paylaşırsanız memnun olurum.

Teşekkürler,

Tolga Gözütok

elifelifelif

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhaba Arkadaşlar,

Saygılarımla,

Tolga Gözütok
İş Güvenliği Uzmanı (A)
Makine Yük. Mühendisi
Bir tekstil fabrikasındayım bende, hazırladınız mı acaba belgelerinizi? Alt kuruluş üst kuruluş olayı çok kafamı karıştırdı hiç bir bilgim ve tecrübem yok yardımcı olabilir misiniz, tşkler

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bir tekstil fabrikasındayım bende, hazırladınız mı acaba belgelerinizi? Alt kuruluş üst kuruluş olayı çok kafamı karıştırdı hiç bir bilgim ve tecrübem yok yardımcı olabilir misiniz, tşkler
Merhaba;

Öncelikle çalıştığınız tesisin kapsamını belirleyin Yani alt seviyeli mi yoksa üst seviyeli bir kuruluş musunuz? bunun için BEKRA yönetmeliği EK-1
TEHLİKELİ MADDELER başlığı altındaki BÖLÜM 1 Tehlikeli Maddelerin Zararlılık Kategorileri tablosunu kullanmanız gerekmektedir. Tesiste kullandığınız kimyasalların CLP formatındaki MSDS formlarını bulup kimyasal madde miktarlarına ve zararlılık sınıflarına göre alt seviyeli mi yoksa üst seviyeli mi olduğunuzu belirleyin.

sonra bu kimyasallara ait DOW fIE çalışmasını yapmanız gerekiyor. Dow FIE çalışması ile riskli bulduğunuz kimyasalların temas ettiği ekipmanlar üzerinden HAZOP vb. bir yöntemle risk analizi yapmalısınız. HAZOP sonuçlarınızı LOPA analizine aktararak kaza olasılığının 1x10-4 ve daha az olduğunu sağlamanız gerekmektedir. LOPA'da bulduğunuz daha yüksek değerlerde ek önelmeler almanız ve bunu tavsiye olarak belirtmeniz gerekmektedir. Senaryo dokümanları ve büyük kaza önleme politikası hazırlama işlemi bunlardan sonra yapılacaktır. Kaza olasılığını ve şiddetini hesaplamadan büyük kaza senaryo dokümanı hazırlayamazsınız.

elifelifelif

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhaba;

Öncelikle çalıştığınız tesisin kapsamını belirleyin Yani alt seviyeli mi yoksa üst seviyeli bir kuruluş musunuz? bunun için BEKRA yönetmeliği EK-1
TEHLİKELİ MADDELER başlığı altındaki BÖLÜM 1 Tehlikeli Maddelerin Zararlılık Kategorileri tablosunu kullanmanız gerekmektedir. Tesiste kullandığınız kimyasalların CLP formatındaki MSDS formlarını bulup kimyasal madde miktarlarına ve zararlılık sınıflarına göre alt seviyeli mi yoksa üst seviyeli mi olduğunuzu belirleyin.

sonra bu kimyasallara ait DOW fIE çalışmasını yapmanız gerekiyor. Dow FIE çalışması ile riskli bulduğunuz kimyasalların temas ettiği ekipmanlar üzerinden HAZOP vb. bir yöntemle risk analizi yapmalısınız. HAZOP sonuçlarınızı LOPA analizine aktararak kaza olasılığının 1x10-4 ve daha az olduğunu sağlamanız gerekmektedir. LOPA'da bulduğunuz daha yüksek değerlerde ek önelmeler almanız ve bunu tavsiye olarak belirtmeniz gerekmektedir. Senaryo dokümanları ve büyük kaza önleme politikası hazırlama işlemi bunlardan sonra yapılacaktır. Kaza olasılığını ve şiddetini hesaplamadan büyük kaza senaryo dokümanı hazırlayamazsınız.
Detaylı cevap için çok tşk, şimdi danışman çevre firmamıza sordurttum "kapsam dışı" görünüyormuşuz biz, bu durumda herhangi bir belge hazırlamamıza gerek kalmadı öyle değilmi?

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Detaylı cevap için çok tşk, şimdi danışman çevre firmamıza sordurttum "kapsam dışı" görünüyormuşuz biz, bu durumda herhangi bir belge hazırlamamıza gerek kalmadı öyle değilmi?
Merhaba;

kapsam dışı iseniz herhangi bir doküman hazırlamanıza gerek yok. Ama kapsam dışı olduğunuzu nasıl belirlemişler. Sizden tüm kimyasallara ait CLP formatında MSDS formlarını aldılar mı? bu kimyasalların miktar bilgilerini istediler mi? Zararlılık ve miktar bilgisine göre hesaplama yapıp size bunu raporlayarak mı kapsam dışı olduğunuzu söylediler? Eğer bundan emin değilseniz denetim geçirip aksi bakanlık tarafından ispat edilirse ceza yersiniz. kapsam dışı olduğunuzu bekra tarafında çalışma yapan bir profesyonel firma tarafından yapılması gerekir. çevre danışmanlık firmaları bu konuda bence yeterli değil.

elifelifelif

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Bekra Beyanı kaç yılda bir yapılır? Periyodik bir süresi var mı yoksa miktarlar değişmiyorsa yıllarca yeni beyan verilmeyebilir mi?

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bekra Beyanı kaç yılda bir yapılır? Periyodik bir süresi var mı yoksa miktarlar değişmiyorsa yıllarca yeni beyan verilmeyebilir mi?
Belirli bir periyotta beyan zorunluluğu yok. Kullandığınız, depoladığınız kimyasal madde miktarlarında artış veya azalma meydana geldiğinde beyan güncellenir. Değişiklik olmazsa beyanı yenileme ihtiyacı yoktur.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.