Soru Basınçlı Tüplerin Periyodik Kontrolleri

Konu, 'Basınçlı ve Kapalı Kaplarda Emniyet' kısmında murkiv5555 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. s.ay

  s.ay TÜİSAG Üyesi  sıvılaştırılmış petrol gazı(LPG) bulunduran tüpler için kontrol periyodu nedir peki ?


   
  SuİSG ve swiss35 bu yazıya teşekkür etti.
 2. swiss35

  swiss35 TÜİSAG Üyesi

  Bahsettiginiz LPG bulundurtan Tüp KAYNAKLI METAL Tüp ise Hidrostatik Testi 10 yilda bir yapilir. Bunuda üretici, satici veya gaz dolduran firmalar degil Bakanligin yetki verdigi Kurum veya Mercilerde yaptirilir. Bu Tüp ve Tanklar (1000 litreye kadar) için aynidir. Araçlar için YAKIT amaçli kullanilan Tüplerin (kompozit) konumu buna dahil degildir....

   
  sultan aydın bu yazıya teşekkür etti.
 3. krisografi

  krisografi TÜİSAG Üyesi

  yasal yükümlülük maddelerini paylaşır mısınız acaba?

     

   
  swiss35 bu yazıya teşekkür etti.
 4. binnur_g

  binnur_g TÜİSAG Üyesi

  Basınçlı gaz tüplerinin periyodik kontrolleri için Bilim,Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın yayımladığı SGM 2011/4 tebliğindeki TS EN ISO 1968,TS EN ISO 1802,TS EN ISO 1803 ve TS EN ISO 12863 standartlarındaki kontrol periyotları geçerlidir.

   
  krisografi, swiss35 ve alix bu yazıya teşekkür etti.
 5. swiss35

  swiss35 TÜİSAG Üyesi

  ADR Antlasmasi.
  Bölüm 6Ambalajların yapımı ve testlerine yönelik şartlar, orta boy

  dökme konteynerler (IBC), büyük ambalajlar ve tanklar.

     

   
 6. swiss35

  swiss35 TÜİSAG Üyesi

  Yazmis oldugunuz Normlardir ve bu imalat ve sonrasini ilgilendiren sartlardir, fakat benim yardimci olmak istedigim konu tehlikeli maddelerin tasinmasi ile ilgili oldugundan ULASTIRMA BAKANLIGI ni ilgilendirir, onun için kontrol ve muhatabiyet bakanligin altindaki kurumu ilgilendirir..
  Yani Türkiye Cumhuriyeti devleti 2001 yili itibari ile ADR Antlasmasina dahil olmus ve yükümlülükleri tasir...ADR Antlasmasi da Normlari uygulamaktadir...
  Umarim yardimci olmusumdur...

   
 7. binnur_g

  binnur_g TÜİSAG Üyesi

  Soruyu ilk soran arkadaşımız basınçlı gaz tüplerinin periyodik muayene,deney ve bakımlarından bahsetmiş bence. ADR kapsamında imalat aşaması için koşullar ve uyulması gereken direktifler bellidir. İmal ederken,satın alırken ve taşırken ADR kapsamında bu direktifleri karşılayan ürünleri piyasaya sunarız. Periyodik kontroller kısmı Ulaştırma Bakanlığı değil Sanayi Bakanlığının yetkilendirmiş olduğu kuruluşlar tarafından yapılır ve denetlenir.
   
  swiss35 bu yazıya teşekkür etti.
 8. swiss35

  swiss35 TÜİSAG Üyesi

  Bende bu konuda yardimci olmak istedim, üyelerden biri yasal yükümlülükle ilgili maddeyi sordigu için ben de bilgim dahilinde bu açiklamayi yaptim. Yanliz anlamadigim konu Sanayi bakanligi ulastirmadan sorumlu degil benim bildigim ADR de bütün üye ülkelerde ulastirma bakanliklarinin imzasi vardir.   
  binnur_g bu yazıya teşekkür etti.
 9. binnur_g

  binnur_g TÜİSAG Üyesi

  Dediğiniz gibi Sanayi Bakanlığı ulaştırmadan sorumlu değildir. ADR kapsamı tehlikeli madde taşıyan,taşımacılıkta kullanılan malzemeleri serbest dolaşım için direktiflere uygun şekilde almalı,taşımalı,imal etmeli ya da ettirmelidir. İmalattan sonraki periyodik kontrollerden ilgili basınçlı gaz tüplerinin mülkiyet sahipleri ya da bunu dolduran firmalar sorumludur.

     

   
  swiss35 bu yazıya teşekkür etti.
 10. krisografi

  krisografi TÜİSAG Üyesi

  peki yangın tüplerinin hidrostatik basınç testleri ile ilgili yasal yükümlülük maddesini de paylaşır mısınız acaba ?
  şimdiden teşekkürler   
  swiss35 bu yazıya teşekkür etti.
 11. swiss35

  swiss35 TÜİSAG Üyesi

  Eskiden bu böyle olabilirdi fakat TC ti ADR kabuöl mettikten sonra Kesinlikle periyodik kontrolleri mülkiyet sahipleri yada dolum firmalari yapamazlar, bunun için o firmanin Basinç Testlerini yapabilmesi yönünde Akredite edilmis Kurumlarin yada yetkili Tarafsiz kontrol institütlerin yapmasi gerekir, Bu bahsettigimiz konu tamamiyle ADR konvensiyonu içirisindedir.

  Periyodik kontroller süreleri ilgili bilgiler ADR bölüm 4.1.1.4 te Tabela 1 ve tabela 2 de belirtilmistir...   
 12. swiss35

  swiss35 TÜİSAG Üyesi

  Tek kullanimli Tüp (kullanildiktan sonra doldurulamiyan ) Yangin söndürme Tüpü degil ise, 10 yilda bir Hidrostatik testi yapilir.

   
 13. krisografi

  krisografi TÜİSAG Üyesi

  Yangın tüplerinin kaç yılda bir ? yasal sorumluluk maddesi nerede bulabilirim acaba?
   
  swiss35 bu yazıya teşekkür etti.
 14. H. Berkay Yalçın

  H. Berkay Yalçın TÜİSAG Üyesi

  swiss35 bu yazıya teşekkür etti.
 15. ijackal

  ijackal TÜİSAG Üyesi

  Evet seyyar kompresörler 6 ayda bir periyodik kontrol yaptırılması gerekiyor (sabit kompresörler yılda bir) tabii bu kontrol komple olması gerekiyor çalışma basıncının 1,5 katı basınçta hidrostatik test dahil.   
  tolga karaca bu yazıya teşekkür etti.
 16. binnur_g

  binnur_g TÜİSAG Üyesi

  Sanırım konuyu yanlış anlıyorsunuz. pi,CE gibi imalat ve tip onayları kısmı basınçlı kap üreticilerine aittir ve ADR gereklilikleri için bu testleri akredite kuruluşlar yapar. Israrla belirtiyorum tekrar burada bahsi geçen peridodik muayene ve deneylerdir. O da SGM 2011/4 tebliğine göre yapılır ve Sanayi Bakanlığınca yetkilendirilmiş kuruluşlarca (ki dolum firmaları da bunun içindedir) yapılır. 7 yıldır basınçlı kaplar sektöründe çalışıyorum,başladığım günden bugüne kadar böyle,eğer değişiklik olursa bilgi veririm.

   
  faysal ve swiss35 bu yazıya teşekkür etti.
 17. swiss35

  swiss35 TÜİSAG Üyesi

  Bunun için Makina Mühendisleri odasina danisiniz.

   
 18. ijackal

  ijackal TÜİSAG Üyesi

  Merhaba burada yılda bir yerinde genel kontrolleri diyor ama iş sağlığı ve iş güvenliği tüzüğü madde 128 de ''seyyar yangın söndürme cihazları, en az 6 ayda bir defa kontrol edilecek ve kontrol tarihleri, cihazlar üzerine yazılacaktır.'' diyor. açıkçası bu konuda biz binaların yangından korunması hakkında yönetmeliği uyguluyoruz (yani yılda bir) ama sıkıntı yaşamayız umarım. Forumdaki arkadaşlar nasıl bir uygulama yapıyor acaba paylaşırsanız sevinirim.

   
  swiss35 bu yazıya teşekkür etti.
 19. swiss35

  swiss35 TÜİSAG Üyesi

  Yasal sorumluluk maddelerini belirtemem, bunun için yetkim yok, fakat bende Dolum Tesislerine ve bu kontrolleri yapan yerleri Akredite yapan kurulusta Kap ve Tüp lerin Kontrolünü gerçeklestiren ve onlarin tekrar kullanilabilecek durumda oldugunu onaylayan Kurumda Hidrostatik ve visuel testleri yapan kisi olarak çalisiyorum. Sizin bahsettiginiz durum sanirim 2011 yilindan önceki konumu..

   
 20. swiss35

  swiss35 TÜİSAG Üyesi

  Biz biraz konuyu dagittik galiba, benim sorularda cevap vermek istedigim konu, periyodik Hidrostatik testi ile ilgili cevapti, ve ben çalistigim kurumda bunu yapiyorum, kaplarin Tüplerin periyodik dolum degil, periyodik olarak tekter doldurmaya elverisli olup olmadigi ile ilgili dayaniklilik testleri..

   
  ANFO797 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica