Bakım Onarım Ekibi Kurulması | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Bakım Onarım Ekibi Kurulması

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında Uzman Ahmet tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Uzman Ahmet

  Uzman Ahmet TÜİSAG Üyesi  Değerli arkadaşlar,

  Şirket bünyesinde bakım onarım ekibi kurmak istiyoruz.Bu ekip şirket içindeki elektrik işleri,tesisat işleri,makina arızaları,forklift v.s araç arızaları gibi konularda yetkili olacak.Zaman zaman müdahale edip arızayı giderecek zaman zaman kimsenin arızalı olan aracı kullanmamasını sağlayacak yada yetkili bir kuruluşla(servisle) irtibata geçerek işlerin yürütülmesini sağlayacak..

  1 - Ekibi nasıl oluşturmamızı önerirsiniz ?Kimler olmalı ?
  2 - Ne gibi mesleki yerlilikleri olmalı ?
  3 - Bu ekiple İSG uzmanı arasındaki bağlantı hakkında ne düşünüyorsunuz?

  Teşekkürler


   
  erkanersoy ve MetinS bu yazıya teşekkür etti.
 2. gülenyüzlü

  gülenyüzlü TÜİSAG Üyesi

  ahmet bey merhaba :
  bir şirkette bakım onarım ekibi kurma işlemine başlamadan önce elde bazı verilerin gerçekçi olarak analiz edilmeli ve bir eylem planı belirlenmelidir.
  bu eylem planı size basamak basamak gelecegi planlamanızı ve en az maliyet ve en az duruşla sürecin kurulmasını saglayacaktır.
  bilinmasi gereken bazı ana başlıklar
  fabrika üretim şekli nasıl : seri üretim butik tarzı vs.
  fabrika bünyesinde makina adedi nedir ve üretime özel makinalar varmıdır
  yazılımı dolayısıyla sadece üretici firma tarafından bakım onarımı yapılması gereken makina adedi nedir :
  fabrika çalışan sayısı vb..
  fabrika üretim alanı nedir vb...
  gibi bir cok ana başlık belirlendikten sonra her bir lokal durum için bir ekip kurulur . sürece direk yüklü miktarda personel alımına giderek başlamak belki maliyet açısından ilk süreçte hizmet alımı yöntemiyle yapmaktan daha maliyetli olabilir .buda istenmeyen bir durumu ortaya çıkarıır ve sizin uygulamanızın sürecini kısaltıp verimsiz bir yöntem gibi gösterebiir.burada en önemli kısım verilerin analizidir doğru bir analizle sonraki tüm süreç doğru bir şekilde ilerletilebilir yanlış analiz süreci sürekli yanlış ve zorlamalı bir şekilde sürmesine sebep olacaktır
  konuyla ilgili tüm sorularınız için sizlere yardımcı olabilecegimi düşünüyorum. su an yaklaşık 500 kişilik bir fabrikanın mekanik bakım sorumlusu ve iş güvenliği uzmanı olarak görev yapmaktayım
  saygılarımla

   
  erkanersoy ve MetinS bu yazıya teşekkür etti.
 3. Uzman Ahmet

  Uzman Ahmet TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle sizede merhabalar ilginiz için teşekkür ederim.Bakım onarım ekibinin yürütmesini istediğim işleri yazarak o zaman konumuza başlayayım.

  1 - Forklift arızaları ile ilgilenmek ( genelde arıza için servis müdahale ediyor fakat bu ekip forkliftin kullanılmamasını sağlayacak arıza ufaksa giderecek)
  2 - Şirket içindeki elektrik tesisatı arızaları ( ne zaman nerede çıkacağı belli olmaz,şuana kadar ayda 3-4 seferi geçmedi )
  3 - Boru tesisatı arızası ( ayda 1-2)
  4 - Üretim bandları arızaları ( Tamamen dışardan bir ekip arızayı tamir ediyor,şirket içindeki ekip sadece koordinasyonu haberleşmeyi sağlayacak)

  Çok ciddi bir ekip kurulmasına gerek yok sadece ihtiyaç olduğu zaman o işe kimin müdahale etmesi gerektiği herkes tarafında bilinecek ve o ekibe başvurulacak..Her önüne gelen yada konudan anlasa bile bu ekip dışındaki kişilerin müdahalesini engellemek te öncelikli hedefim..

     

   
  erkanersoy bu yazıya teşekkür etti.
 4. gülenyüzlü

  gülenyüzlü TÜİSAG Üyesi

  ahmet bey merhaba .
  sizin için önerebilecegim yöntem üç kişilik bir ekip çalışması olacaktır.
  1 forklift bakımları için meslek lisesi mezunu min. 3 yıl tecrübeli veya çıraklık eğitim kalfa/usta belgesine sahip min.5 yıl tecrubeli maaş skalası 1000tl-1500tl arası
  2.tesisat çalışmaları(belirttiğiniz gibi ayda sadece bir iki boru tesisatı dışında bir cok temiz su ,ısıtma ,sogutma,giderler(pis su),klimalar,vb.. için bir adet meslek lisesi mezunu veya çıraklık eğitim mezunu min 5 yıl tecrübeli maaş skalası1000-1500 tl arası bir kişi
  3 elektrik tesisatı çalışmaları için bir meslek lisesi mezunu min 3 yıl veya çıraklık eğitim mezunu min.5 yıl tecrübeli maaş skalası 1000-1500tl arası
  çalışma sekli :
  mekanik arızalar için alınan elemanla elektrik arızaları için alınan eleman iki kişilik bir ekip oluşturacaklar.bu ekip size süreç devam ettikce bir çok arıza için dönüşümlü kullanma şansını yakalamanıza sebep olacaktır.fabrikalarda bir cok arızalar rutin ve hep aynı yerden çıkmaktadır beraber gittikleri bu tarz arızalara vakıf olacaktırlar.
  forklift arızaları için alınacak eleman ayrı çalıştırılacak yanlız ikinci eleman istegi arıza türüne göre elektrikçi veya mekanikçi olarak değişecektir.
  forklift için alınan eleman daha sonra çalışan personel ve sirket içi tüm araçlarında bakımını yapmaya başladığında bir atölyekurulması ve ikinci bir forklift personelinin (yardımcı) istihdam edilmesi gerekecektir.

   
  erkanersoy, emine g ve MetinS bu yazıya teşekkür etti.
 5. Uzman Ahmet

  Uzman Ahmet TÜİSAG Üyesi

  Peki bu ekibi kime bağlamak uygun olur ? Ve ISG uzmanı ile bu ekip arasında nasıl bağ oluşturabiliriz..

     

   
 6. gülenyüzlü

  gülenyüzlü TÜİSAG Üyesi

  isg uzmanıyla bakım onarım ekibi arasında direk olarak baglantı yanlış bir organizasyon şeması oluşturur.
  iş güvenliği uzmanı sadece bakım onarım çalışmalarında iş güvenliği konusunu kurul toplantısına gündem olarak aldırır ve bir bakım/onarım iş güvenliği talimatnamesi hazırlanmasına yardımcı olur .hazırlanan talimatların sahada bakım/onarım ekibi tarafından uygulanıp uygulanmadığını denetler.bunun dişinda bir baglantı kurulamaz.yanlız iş güvenliği uzmanı hem iş güvenliği uzmanı hemde makina müh. veya elektrik müh. gibi bir bölümlerden mezunsa ek iş olarak bu işleride yürütebilir.
  bakım onarım ekibi büyük fabrikalarda organizsyonda teknik işler genel koordinatörü/bakım onarım genel müdürü/mekanik işler müdürelektrik işleri müdürü/mekanik bölümü mühendis/elketrik bölümü müh/mekanik bölüm teknisten veya teknikerleri/elektrik bölümü teknisyen veya teknikerleri .....
  diye sıralanır. ve teknik işler genel koordinatörü kapsamında genel müdüre baglanır.
  küçük ölçekli işletmelerde genellikle idari işler birimine baglı olarak çalışır.

   
  erkanersoy, deryayran ve MetinS bu yazıya teşekkür etti.
 7. Uzman Ahmet

  Uzman Ahmet TÜİSAG Üyesi

  Tesekkur ederim konu ile ilgili calisma baslayinca tikanan noktalarda yine bilginize basvurabilirim.yanliz kurul disindada bir bag olmali herhangi bir arizada isg uzmanininda konu hakkinda bilgisi olmasi daha uygun olur diye dusunuyorum
   
 8. çevreisgc

  çevreisgc TÜİSAG Üyesi

  merhaba arkadaşlar
  işletmemde tamir ve bakım işlemleri yapılmakta bunlarla ilgili ne yapabilirim.
  tamir ve bakım yapan kişilere bir belge falan imzatmalı mıyım   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica