Tartışma : B Sınıfı Uzmanların Çok Tehlikeli Sınıfa Bakması Temmuz 2020 Son

B sınıfı uzman olup çok tehlikeli sınıfa bakıyorum

• Evet

Kullanılan: 251 66.2%
  • Hayır

Kullanılan: 128 33.8%

• Kullanılan toplam oy
    379
  • Anket kapatılmış .

Ediz U.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
eskiden genel olarak 15-20 bin bandına A sınıfı uzman maaşları vardı... 10 bin Tl ye risk analizi yapılırdı(nadir olsa da vardı)... yakın zamanda da A sınıfı uzman maaşı 2-3 bin seviyelerine düşer... sorun uzaması değil , sistemin çarkları arasında bu mesleğin gittikçe ezilmesi , emeğe verilen değerin azalması... bu iş de mesul müdürlük işine dönebilir... 200 TL ye kadar yolu var...

zamzam23

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
bir kişi 23 yaşında mezun olsa sınava girdi C sınıfı igu oldu yaş 23.
3 yıl çalıştı B sınıfı olur yaş 26.
4 yıl çalışır A sınıfı olur yaş 30.
65 yaşında emekli olacağı düşünülürse 35 sene A sınıfı İGUluk yapacak. Bir çok kişi A sınıfı olmaya çalışıyor ama nafile. Müthiş bir yığılma olacak ve yine ücretler yükselmeyecek bilakis daha da düşecek.

yasa ertelensin veya ertelenmesin, insan hayatına verilen değer artmadıkça hiç bir sınıfta İGU maaşlarının yükseleceğini düşünmüyorum.

Uzmanasor

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Uzatılmalı yoksa süreç sancılı geçer. yada başka bie çözüm olmalı. Bu saaten sonra herkes kendi sınıfına baksın diye çözüm olmaz. İnsanlar sahip oldukları işleri yoldan geçerken aaaa iş buldum diye bulmuyor.

BT26

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Uzatılmalı yoksa süreç sancılı geçer. yada başka bie çözüm olmalı. Bu saaten sonra herkes kendi sınıfına baksın diye çözüm olmaz. İnsanlar sahip oldukları işleri yoldan geçerken aaaa iş buldum diye bulmuyor.
kime göre neye göre uzatılmalı, Meslek doyum noktasına ulaştı.. halen bu husus ile konuşuyor olmanıza kimse anlam vermiyor.
ayrıca; uzatmaların hepsi temmuz 2020 tarihi itibariyle sona eriyor.

qb 1903

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Temmuz 2020 diye birşey yok... Az tehlikeli kanunu yürürlüğe girene kadar denildi... O ötelenirse otomatik olarak süre de uzayacak.

Orhan Yün

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
A Sınıfı uzman bir arkadaşım(4 yıl B Sınıfı uzmanlık yapıp geçen yıl A sınıfı olmuştu) bir inşaat firmasıyla anlaşıp tam zamanlı olarak 6.000 TL ye anlaşmıştı.Bugün aramışlar. B Sınıfı uzmanla 3.750 TL ye anlaştık diye... Uzatılsın diyenler...Yorumlarınızı bekliyorum.

volkancoskun

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
A Sınıfı uzman bir arkadaşım(4 yıl B Sınıfı uzmanlık yapıp geçen yıl A sınıfı olmuştu) bir inşaat firmasıyla anlaşıp tam zamanlı olarak 6.000 TL ye anlaşmıştı.Bugün aramışlar. B Sınıfı uzmanla 3.750 TL ye anlaştık diye... Uzatılsın diyenler...Yorumlarınızı bekliyorum.
O b de kesin yüksek lisans yapmış yada prim günüyle uzman olmuş tecrübesiz bir arkadaştır.Akıl var mantık var 3750tl ye İnşaatta tam zamanlı bu iş olur mu hiç?

Ediz U.

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
para-çokomel eğrisi vardır... süre uzadıkça alacağın maaş düşer... C ler B lere baksın , B ler A lara baksın , aşçı, bahçıvan , şoför... en sonda kahya...

resul uşak

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
A sınıfları da çok mağdur tabi ki onlarında kendi sınıfına bakabilmesi sınırsız uzatılmalı..İSG SEN bunu da gündeme getir....
uzatma yerine ,kamu dahil 50'den az az tehlikeli işyerleri de uygulama kapsamına alınmalı. o zaman herkese iş çıkar. kimse bunun için çaba harcamıyor. sürekli uzatalım deniyor. o zamanda hep asgari ücrete isg ler talim ediyor. sonrada fiatlar neden düşük edebiyatı yapılıyor.

Erkan FINDIKLI

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Tartışılan konu çok yanlış ve gereksiz. Uzatılma olsun olmasın kimse işsiz kalmayacak. Son değişikliği okuyup anlamak lazım bu konu hakkında yorum yapabilmek için. C veya B için Temmuz 2020 denmedi son değişiklikte, kamu ve az tehlikeli sınıftaki iş yerlerinin hizmet alma zorunluluğunun başlangıç tarihine bağlandı artık üst sınıfa bakma yetkileri. Yani ona 6 ay uzadı buna 1,5 sene uzadı gibi bir durum yok. Az tehlikeli sınıftaki iş yerlerine ne zaman zorunluluk gelirse, üst sınıfa bakma yetkisi de o zaman sona erecek her iki sınıf için de.. Bu yüzden ertelensin, ertelenmesin diyerek birbirimizi kırmaya gerek yok. Eğer bakanlığa bir baskı yapılacaksa, kamu ve az tehlikelilerin ertelenmemesi konusunda bir baskı yapılmalı. Bir çok meslektaşımıza iş olanağı sağlayacaktır bu maddenin yürürlüğe girmesi.
Yükseltme sınavları, yüksek lisanslar doğruydu, yanlıştı, adaletliydi, adaletsizdi tartışılır o ayrı bir konu. Herkesin kendine göre haklı gördüğü durumlar vardır. Zamanında şartlar öyle gerektirdiği için yapılmıştır. Ama burada herkes adaletten bahsediyorsa, herkes adalet istiyorsa; gelin vize işlemlerini değiştirmek için uğraşalım. 1 gün bile uzmanlık yapmamış bir sertifika sahibi bile sadece para yatırarak ben x sınıfı uzmanım diye gezebiliyor şu an piyasada. A sınıfı uzmanlar B'lerin yüksek lisansından şikayetçi, B ve C sınıfı uzmanlar da yükseltme sınavlarından şikayetçi. Madem herkes diğer sınıfları aşağı çekme derdinde, gelin vize işlemlerinin "uzman olan kişi ile sertifika sahibi olan kişiyi" ayıracak bir hale getirilmesi için uğraşalım hep birlikte. Bana dokunmayan yılan bin yaşasın mantığından çıkıp, gerçekten adil bir sistem olması için uğraşalım..

uzmanlık

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Tartışılan konu çok yanlış ve gereksiz. Uzatılma olsun olmasın kimse işsiz kalmayacak. Son değişikliği okuyup anlamak lazım bu konu hakkında yorum yapabilmek için. C veya B için Temmuz 2020 denmedi son değişiklikte, kamu ve az tehlikeli sınıftaki iş yerlerinin hizmet alma zorunluluğunun başlangıç tarihine bağlandı artık üst sınıfa bakma yetkileri. Yani ona 6 ay uzadı buna 1,5 sene uzadı gibi bir durum yok. Az tehlikeli sınıftaki iş yerlerine ne zaman zorunluluk gelirse, üst sınıfa bakma yetkisi de o zaman sona erecek her iki sınıf için de.. Bu yüzden ertelensin, ertelenmesin diyerek birbirimizi kırmaya gerek yok. Eğer bakanlığa bir baskı yapılacaksa, kamu ve az tehlikelilerin ertelenmemesi konusunda bir baskı yapılmalı. Bir çok meslektaşımıza iş olanağı sağlayacaktır bu maddenin yürürlüğe girmesi.
Yükseltme sınavları, yüksek lisanslar doğruydu, yanlıştı, adaletliydi, adaletsizdi tartışılır o ayrı bir konu. Herkesin kendine göre haklı gördüğü durumlar vardır. Zamanında şartlar öyle gerektirdiği için yapılmıştır. Ama burada herkes adaletten bahsediyorsa, herkes adalet istiyorsa; gelin vize işlemlerini değiştirmek için uğraşalım. 1 gün bile uzmanlık yapmamış bir sertifika sahibi bile sadece para yatırarak ben x sınıfı uzmanım diye gezebiliyor şu an piyasada. A sınıfı uzmanlar B'lerin yüksek lisansından şikayetçi, B ve C sınıfı uzmanlar da yükseltme sınavlarından şikayetçi. Madem herkes diğer sınıfları aşağı çekme derdinde, gelin vize işlemlerinin "uzman olan kişi ile sertifika sahibi olan kişiyi" ayıracak bir hale getirilmesi için uğraşalım hep birlikte. Bana dokunmayan yılan bin yaşasın mantığından çıkıp, gerçekten adil bir sistem olması için uğraşalım..
Katılıyorum...özellikle de belge kiralamanın önüne geçilebilmeli..çalışmama bakanlığı bu olaya göz yumduğundan dolayı A veya B belgesi kiralayıp yerine C sınıfı gönderilmesi alanen yapılıyor....kimse bunları gündeme getirmiyor,çünkü uzmanlar olarak birbirimizi ve maaşlarımızı nasıl daha çok aşağı çekebiliriz bunun derdindeyiz..

Erkan FINDIKLI

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Katılıyorum...özellikle de belge kiralamanın önüne geçilebilmeli..çalışmama bakanlığı bu olaya göz yumduğundan dolayı A veya B belgesi kiralayıp yerine C sınıfı gönderilmesi alanen yapılıyor....kimse bunları gündeme getirmiyor,çünkü uzmanlar olarak birbirimizi ve maaşlarımızı nasıl daha çok aşağı çekebiliriz bunun derdindeyiz..
Eminim belge kiralayanlar da sahada 1 gün bile çalışmamış, yükseltme sınavı veya yüksek lisans ile sertifika sahibi olmuş, sadece para yatırarak sertifika geçerlilik süresini uzatmış, bu mesleği ek iş olarak gören kişilerdir. İster yükseltme sınavı, ister yüksek lisans, ister çalışma günü ile sertifikasını almış olsun, sahada aktif çalışmış olan hiç bir uzman kiralama riskini almaz çünkü.

esrarengiz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Eminim belge kiralayanlar da sahada 1 gün bile çalışmamış, yükseltme sınavı veya yüksek lisans ile sertifika sahibi olmuş, sadece para yatırarak sertifika geçerlilik süresini uzatmış, bu mesleği ek iş olarak gören kişilerdir. İster yükseltme sınavı, ister yüksek lisans, ister çalışma günü ile sertifikasını almış olsun, sahada aktif çalışmış olan hiç bir uzman kiralama riskini almaz çünkü.
Erkan bey okuduğum en mantıklı mesajlar size ait, fikirlerinizi değerli buluyorum.

olcay altay

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi

Merhaba..
İçerisinde bulunan kişi sanki bu işleri daha kolay yapıyor. Belgesini kullanmayan bir çok insan bu işlere girmiyor zaten .

Erkan FINDIKLI

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Merhaba..
İçerisinde bulunan kişi sanki bu işleri daha kolay yapıyor. Belgesini kullanmayan bir çok insan bu işlere girmiyor zaten .
Benim gördüklerim aksi yönde Olcay Bey. Zaten işi gücü yerinde olan, sertifikayı sırf "belge olsun belki faydası olur" diye alan kişiler, bu şekilde ek gelir sağlama yoluna gidiyorlar. Tabi ki sizin bahsettiğiniz şekilde tanık olduğunuz durumlar da vardır ama ben genelinin sektörden bi haber kişiler olduğunu düşünüyorum.

Uzmanasor

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar b sınıfı uzmanların çok tehlikeli sınıfa bakabilmesi için son bir yıl kaldı eğer önlem almaz isek çoğu b sınıfıı uzman işsiz kalacak

Burhaneddin Bekçioğulları

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
arkadaşlar b sınıfı uzmanların çok tehlikeli sınıfa bakabilmesi için son bir yıl kaldı eğer önlem almaz isek çoğu b sınıfıı uzman işsiz kalacak
Niye işsiz kalacak acaba? Açıklar mısın? Bende b sınıfı igu yum ve muafiyetin bir an önce kalkamisini istiyorum.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.