Soru : B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Hk.

gozdeozd_

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Merhaba, ben C sınıfı iş güvenliği uzmanıyım . B sınıfı olabilmek için 3 yıl çalışmam gerekiyor. Ben çalışırken sınava girip 3 yılımı tamamladıktan sonra belgemi alabilir miyim? Yoksa sınava girebilmem için mi 3 yıllık çalışma şartı var?

Emre KIZIL

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
İsg-katip üzerinde 1080 gün atamanızın dolduğu gün kursa kayıt olma şansınız doğmaktadır. Kursa kayıt olup kurs işlemleriniz bittikten sonra sınava girebilirsiniz (sınavdan belli bir süre önce kurs işlemlerinin bitmesi gerekmekte ona dikkat etmek gerekir).

HALİL İBRAHİM BÖCEK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
İSG Katipte 3 yıl 1095 gün olarak tanımlanıyor sigorta gibi 1 yıl 360 gün değil 365 gün üzerinde hesaplanıyor diye biliyorum. Bu arada bende bekliyorum Bu ayın 27'sinde 1095 günüm doluyor ve ÖSYM hala sınav tavkimini yayımlamadı. Konu ile ilgili bilgisi olan yaplaşabilir mi her gün ÖSYM nin web sitesine bakıyorum hala yayımlanan bir bilgi yok.

İyi çalışmalar, kazasız günler dilerim.
Saygılarımla..

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhaba, ben C sınıfı iş güvenliği uzmanıyım . B sınıfı olabilmek için 3 yıl çalışmam gerekiyor. Ben çalışırken sınava girip 3 yılımı tamamladıktan sonra belgemi alabilir miyim? Yoksa sınava girebilmem için mi 3 yıllık çalışma şartı var?

B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesi şu kişilere verilir;​

• (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesiyle en az üç yıl (365 gün X 3 Yıl = 1095 gün) fiilen görev yaptığını iş güvenliği uzmanlığı sözleşmesi ile belgeleyen ve (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı eğitimine katılarak yapılacak (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olan mühendis, mimar veya teknik elemanlara,
    • İş sağlığı ve güvenliği veya iş güvenliği yüksek lisansı yapmış olan mühendis, mimar veya teknik elemanlardan (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olanlara verilir.
İş güvenliği uzmanlığı eğitimini tamamlayanların Bakanlıkça yapılan sınavdan başarılı olmaları beklenir. Bu sınavın detayları şu şekildedir:

• Eğitim programlarını tamamlayan adayların sınavları Bakanlıkça yapılır.
  • Girdiği ilk sınavda başarılı olamayan aday takip eden sınavlardan birine daha
    katılabilir. Ancak iki sınavda da başarılı olamayanlar yeniden eğitim programına
    katılmak zorundadırlar.
  • Sınavlarda 100 puan üzerinden en az 70 puan alan adaylar başarılı sayılır, itirazlar
    sınavı düzenleyen kurum tarafından sonuçlandırılır.
  • Sınavda 50 soru sorulmakta olup, yanlış cevaplar doğru cevapları götürmemektedir.
Gerekli şartları taşıyan, bakanlıkça yetkilendirilmiş kurumlarda eğitimini tamamlayan ve yapılan sınavı başarıyla geçen adaylar B sınıfı iş güvenliği uzmanı belgesini almaya hak kazanırlar.

Son düzenleme:

kmtugba87

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İsg-katip üzerinde 1080 gün atamanızın dolduğu gün kursa kayıt olma şansınız doğmaktadır. Kursa kayıt olup kurs işlemleriniz bittikten sonra sınava girebilirsiniz (sınavdan belli bir süre önce kurs işlemlerinin bitmesi gerekmekte ona dikkat etmek gerekir).
1080 gün değil 1095 gün olacak. İSG katip üzerinden kişi kartı sekmesinden fiili çalışma raporu hazırla diyerek faal gün sayınızı sorgulayabilirsiniz.

HALİL İBRAHİM BÖCEK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar sınav tarihi açıklandı 09.05.2021 olarak sınava gireceklere başarılar dilerim.

Emre KIZIL

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
1080 gün değil 1095 gün olacak. İSG katip üzerinden kişi kartı sekmesinden fiili çalışma raporu hazırla diyerek faal gün sayınızı sorgulayabilirsiniz.
Bir an 1080 olarak kalmış aklımda. Sınava girdiğimde 1095'i geçeli çok olduğundan dikkat etmemişim :) . Teşekkürler dikkatiniz için

Emre KIZIL

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
İSG Katipte 3 yıl 1095 gün olarak tanımlanıyor sigorta gibi 1 yıl 360 gün değil 365 gün üzerinde hesaplanıyor diye biliyorum. Bu arada bende bekliyorum Bu ayın 27'sinde 1095 günüm doluyor ve ÖSYM hala sınav tavkimini yayımlamadı. Konu ile ilgili bilgisi olan yaplaşabilir mi her gün ÖSYM nin web sitesine bakıyorum hala yayımlanan bir bilgi yok.

İyi çalışmalar, kazasız günler dilerim.
Saygılarımla..
1.Dönem 9 Mayıs 2021 2. Dönem 12 Aralık 2021 olarak açıklandı. Hakkınızda hayırlısı olsun

yıldızlı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Biri 2020 Kasım B sınıfı için sınav konuları ve çıkan soru adedi şeklinde paylaşımda bulunabilir mi? Bulamadım

slmhlc

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
merhaba,

isg uzmanlarının yetki ve görev, yetki sorumluluk .. hakkında yönetmelik geçici madde 2 kapsamında ; adına 1500 gün prim ödenen C sınııfı B sınıfı için yükselme sınavına girebilir demekte. Burada bahsedilen 1500 prim günü isg katibe kayıtlı günü mü kasteder, yoksa meslekte 1500 gün prim olarak mı geçer?
şimdiden çok teşekkür ederim.

HAMİT KOCAMAN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
merhaba,

isg uzmanlarının yetki ve görev, yetki sorumluluk .. hakkında yönetmelik geçici madde 2 kapsamında ; adına 1500 gün prim ödenen C sınııfı B sınıfı için yükselme sınavına girebilir demekte. Burada bahsedilen 1500 prim günü isg katibe kayıtlı günü mü kasteder, yoksa meslekte 1500 gün prim olarak mı geçer?
şimdiden çok teşekkür ederim.
Merhaba, Prim gün sayısı ile sınıf yükseltme sadece 2013 Yılında yapılacak sınavlar için geçerliydi. SGK Prim gün sayısına göre 1500 günü olanlar C sınıfından B sınıfına, 3000 prim günü olanlar C sınıfından A sınıfına geçebildiler. Ayrıca 1800 gün primi olanlarda B sınıfından A sınıfına geçtiler, şu anda bu uygulama geçerli değildir.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.