Az Tehlikeli Ve 50 Kişiden Az Çalışanı Olan Esnaf Için Risk Analizi

Konu, 'Risk Analizleri, Değerlendirmeleri ve Örnekler' kısmında hamide şahin tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Tahir ALGAN

  Tahir ALGAN TÜİSAG Üyesi  Az tehlikeli sınıfta 4 5 çalışanı olan bir arkadaşım RD konusunda yardım istedi. Ben ücret talep etmedim. RD yi hazrıladım. yalnız sorun şu ben başka bir firmada çalışıyorum ve firma OSGB ve danışmanlık firması değil. Hazırladığım belgeye ben İSG uzmanı olarak, arkadaşımda işveren olarak imza atsa sıkıntı olur mu? Bu hizmeti ücret almasam dahi faturalandırmam gerekiyor mu?


   
 2. Tahir ALGAN

  Tahir ALGAN TÜİSAG Üyesi

  Ayrıca bu Tür iş yerleri için çalışınlara eğitim verilmesi şart mıdır?

   
 3. Tahir ALGAN

  Tahir ALGAN TÜİSAG Üyesi

  Bu arada RD yapılacak işletme restorant.

     

   
 4. Cem BAYDAR

  Cem BAYDAR TÜİSAG Üyesi

  Konuyu anlamadınız galiba. Sorun sorumluluktan kaçma değil. Yasal gereklilikler. İSG'de yaptığın herşeyi yasal mesnete dayandırmalısın. Ayrıca RA tam ve eksiksiz olarak yapılsa dahi danışman olarak imzalayamazsınız. ama ""ben imzalamak istiyoru" derseniz takdir hakkı sizin. Sonuçlarına da katlanacak olan sizsiniz. Unutmayın ki danışman, yapılan işe imza atmaz sadece yapılacak iş için öneride bulunur kanaatlerini bildirir. Lütfen ilgili mevzuatları iyi okuyun ve iyi yorumlayın. İSG'de danışmanlık diye bişey yoktur. e-devlet şifrenizle girin İSG-KATİP'e hep uzmanlıktan bahseder. hiç bir şekilde danışmanlık ya da müşavirlik diye birşey yoktur.
  Kaldı ki sadece 2 saat durduğum bir işletmenin neden sorumluluğunu alayım. İş hayatına uzaktan bakmak çok farklıdır. sahaya inin anlarsınız.

   
 5. Hürkan

  Hürkan TÜİSAG Üyesi


  biz sorumluluktan kaçmak ya da işi kılıfını uydurmak gibi niyetimiz yok. kanun ve nizamlara göre hareket etmek istiyoruz. cunku bu İSG uzmanı el kitabı yok. kanunlar yeterince acık olmayabiliyor ve herkes kendine göre yorum yapabiliyor. bu nedenle bilgi kirliliği olusuyor. amacımız en dogruyu bulabilmek. burada bulunmamızın nedenide budur. siz, OSGB'de çalısıyorsunuz di mi?

     

   
 6. irfansaricam

  irfansaricam TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar acil eylem planı,risk analizi yapabilirsiniz.ama eğitimler noktasında bir sorun var.eğer o firmanın isg uzmanı değilseniz eğitim veremezsiniz.bu durumda OSGB lerden eğitim desteği almak zorundasınız.(DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
  Eğitimin Verilmesi ve Belgelendirilmesi
  Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar
  MADDE 13 (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;
  a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,
  b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,
  eğiticilerin Ek-1deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi

   
 7. Sait isg

  Sait isg TÜİSAG Üyesi

  bu yönetmeliği paylaşabilirmisiniz? Teşekkürler
   
 8. Joffrey Baratheon

  Joffrey Baratheon TÜİSAG Üyesi

  Acil durum eylem plani ve RA yapabiliyoruz. Egitimi serbest uzman olarak verme hakkimiz malesef yok.   
 9. Emre YA

  Emre YA TÜİSAG Üyesi

  orada görevli olursan sıkıntı olmaz :D

     

   
 10. ömrfrkyzk

  ömrfrkyzk TÜİSAG Üyesi

  kimse yönetmelik okumuyormu ciddi anlamda uzman çok ama ne yapacagını bilen kişi yok :)   
 11. hhjahj hajhajhj

  hhjahj hajhajhj TÜİSAG Üyesi

  Benim anladıgım arkadaşlar, isg-katipden tanımlandıgımızda isg uzmanı olarak 10 kişinin altında dahi olsa hem eğitim hemde risk analizi yapabiliriz Katip demek sözleşme demek... isg katipte tanımlandıysak sanırım imzayı atmasakta atmış sayılırız sonuçta hem iş verenin hemde isg uzmanının onayladıgı bir sözleşme oluyor.


  Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar


  MADDE 13 – (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;

  a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,

  b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,

  eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.   
 12. Meliha Danışman

  Meliha Danışman TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar yazmış olduğunuz bilgileri okudum.İmza meselesi kafama takıldı çoğu uzman Rd yapıyor ve imzalıyor 10 dan az çalışanı olan az tehlikeli işyerlerinde İSG-KATİP üzerinden sözleşme yapmak zorunda değiliz anladığım kadarıyla fakat yaptığımız risk değerlendirmesini işveren yapar veya yaptırır ifadesinden iş eiş güvenliği uzmanı belgesi olması gerekiyor.Aksi takdirde sıradan bir işveren bu yetkiye sahip olabilseydi bize gerek olmazdı.Ben sınavı kazandım ve C sınıfı belgem henüz gelmedi ama sertifika no belli olduğu için imzalıyorum ve kaşe basıyorum.İşverenede imzalatıyorum inşallah problem olmaz.Herkes bilerene imzadiği gibi yapıyor okuduklarım kafamı karıştırdı ama RD dni sadece işverene imzalatmak bana çok saçma geldi
  Daha net açıklamalar yapabilirseniz çok memnun olurum teşekkürler.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica