Risk Değerlendirmesi Atık Su Arıtma Tesisleri Risk Analizi

Volkan Perçin

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Bu konuda bilgisi veya elinde dökümanı olan arkadaşlarımızın yardımlarını bekliyorum.Saygılar

betül solak

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
atık su arıtma ile ilgili risk analizi bulduysanız benimlede paylaşırmısınız?

OSMAN3559

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Belediyede mi çalışıyorsunuz Betül Hanım?

Volkan Perçin

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
atık su arıtma ile ilgili risk analizi bulduysanız benimlede paylaşırmısınız?
Betül hanım bende şu an bu konuyla ilgili döküman yok. Bulabilirsem paylaşacağım. Elinde dökümanı olan başka bir arkadaşımız varsa burada paylaşmasını ben de rica ediyorum. Saygılar

eddi

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Konvansiyonel, biyolojik, ileri biyolojik, ön arıtma, kimyasal, endüstriyel+kimyasal, terfi merkezi, deniz deşarjı ve yardımcı ünitelerden hangisine girdiğine bağlı olarak risk analizi değişmektedir. Arıtma tesisleriyle ilgili hazır bulabileceğiniz risk analizi bulmanız çok zor. Siz ne tip bir arıtma işletiyorsunuz yoksa işletme değil şantiye mi?

Volkan Perçin

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Öncelikle Mesaja geç cevap verdiğim için özür dilerim..Eddi Bey benim aradığım risk analizi inşaat aşamasındaki bir atık su arıtma yeri için. Aynı zamanda biyolojik arıtmaya örnek verebilirseniz sevinirim. Saygılar, iyi çalışmalar.

Cenk78

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Merhaba,
Google'da "wastewater treatment plant risk analysis" yazdığınızda çok güzel örnekler çıkıyor.
İncelemenizde fayda var.
Adamlar bu işin kitabını yazmış sonuçta.
Teşekkürler.

eddi

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
Öncelikle Mesaja geç cevap verdiğim için özür dilerim..Eddi Bey benim aradığım risk analizi inşaat aşamasındaki bir atık su arıtma yeri için. Aynı zamanda biyolojik arıtmaya örnek verebilirseniz sevinirim. Saygılar, iyi çalışmalar.

Volkan Bey rica ederim lütfen, sorun değil... Arıtma tesisi inşaatı yaptığınız için şu anda yapacağınız bir risk analizi çalışması tamamen yapı/inşaat sektöründeki risk analizleri ile aynı formattadır. Ancak sizin yaptığınız arıtma tesisi inşaat + işletme (garanti kapsamı) ise o zaman işletme süresi içinde geçen sürelerde dikkate alınarak risk analizinde değişikliğe gidilecektir.

Personel çalıştırılması, hazne/terfi/kapalı alan/ıslak ve kuru hazne/pompa odası gibi kapalı alanlarda çalışmalar, tamir/bakım ekibi çalışmaları, 24 saatlik çalışma olduğu için gece çalışmaları, kimyasal kullanımları ve kullanılan yerler, blower gürültüsü ve ekipman ses frekansları, gece çalışmaları olduğu için aydınlatma yeterlilikleri, mazgal/ızgara kontrolleri, düşmeler, merdiven iniş ve çıkışlarındaki tehlikeler, çatı çalışmaları/yüksekte çalışmalar, özellikle gaz oluşması ve oluşma ihtimali olan yerlerde hem sabit hem mobil gaz dedektör kullanımı ve eğitimi, girişin ve tesis çevresinin güvenliğe alınması, güvenliğin giriş kapısından itibaren başlatılması, taşeron çalışmalarında sizin onayınızın olması ve çalıştırılacak taşeronların İSG hizmetinin bulun(durul)ması/ (arıtma tesisleri artık 37.00 dan işlem gördüğü için çok tehlikeli sınıftadır), çıkan çamur/kek işlemlerinde kurutma/susuzlaştırma/kojen gibi uygulamalar ön görülüyorsa bu işleri yapacak ünite ve ekipmanların patlayıcı ortamların tehlikelerinden çalışanların korunması yön., patlayıcı gaz ortamlarında kullanılan elektrikli cihazlar (tehlike sınıfları) ts 3491'e göre exproof malzemenin seçilmesi, personelin sağlık taramalarının yaptırılması ve sağlık raporlarının aldırılması, hepatit A-B (özellikle A vurdurulmalı ve işyeri hekimi tarafından periyodik olarak takip edilmelidir. Hepatit A atıksudan geçer.) ve tetanoz aşılarının vurdurulması vb. gibi pek çok önlem alınmalı bunlar risk analizinde belirtilmelidir. Tesisinizin tehlike durumuna göre risk puanını kendiniz belirlersiniz.

Şimdilik ilk aklıma gelenler bunlar. Saygılarımla...

deniz 85

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bu konuda bilgisi veya elinde dökümanı olan arkadaşlarımızın yardımlarını bekliyorum.Saygılar

Volkan bey Atıksu arıtma tesisi inşaatında risk analizi dökümanlarını buldunuzmu acaba benim acil ihtiyacım var yardımcı olabilirseniz sevinirim

mccclayn

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Zamanında bir arıtma tesisi için hazırlamış olduğum dosyayı paylaşıyorum. Umarım işinize yarar.

Ekli dosyalar

• ATIKSU ARITMA TESİSİ RİSK ANALİZİ.xls
    209 KB · Görüntüleme: 2,079

deniz 85

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Zamanında bir arıtma tesisi için hazırlamış olduğum dosyayı paylaşıyorum. Umarım işinize yarar.
Teşekkür ederim fakat benim aradığım atıksu arıtma tesisi inşaatının topraktan başlamasından bitimine kadar yapılmış risk analizi.

Mustafa Güneşli

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
İş Veren
Arkadaşlar foruma yeni üye oldum. Fabrika da atık suların arıtılıp doğaya salınması gerekiyor. Bunun için araştırma yapıyorum. Açıkçası çok hakim değilim konuya. Bilgisi olan bilgilendirebilir beni. Firmamızın atık suyunu temizletmek için internetten bu işi yapan firmaları araştırıyorum. İnsanların yorumlarına bakıyorum. Bir kaç firma gördüm ama aralarında en çok övgü alan firma **KESİLDİ** isimli bir firma. Bu firma hakkında bilgisi olan ya da daha önce bu firmayla çalışan birisi varsa beni bilgilendirebilir mi lütfen. Firmanın sitesi aşağıdadır.

**KESİLDİ**

Moderatör tarafında düzenlendi:

Gozdekrgl

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Volkan bey Atıksu arıtma tesisi inşaatında risk analizi dökümanlarını buldunuzmu acaba benim acil ihtiyacım var yardımcı olabilirseniz sevinirim
Merhaba atıksu arıtma tesısi insaat risk analızı bulabıldınızmı acaba?

essylmaz

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.