Bilgilendirme Arama & Kurtarma

Konu, 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' kısmında Haldun tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Haldun

  Haldun TÜİSAG Üyesi  Arama- Kurtarma konusu çok geniş anlamda değerlendirilecek konu başlılarından oluşmaktadır.
  Bu başlığın altında hem Arama -Kurtarma ekiplerinin malzeme, eğitim, ekipman,...gibi konu başlıklarını değerlendirmek hemde İşletmelerde oluşturulacak Arama - Kurtarma ekiplerinin özelliklerinden bahsetmek gerekecektir.
  Arama ve kurtarma konusu kendi başına bir özelliği olan olaylardır. Bu tür durumlarda çalışacak personel kadar malzemelerinde özel seçilmesi gerekmektedir.
  Personel seçiminde özellikle dikkat edilmesi gereken kişinin soğukkanlı, cesaretli,çabuk düşünebilen ve el becerisinin fazla olması beklenen temel özellikleridir.
  Yönetmeliklerde işletmelerin Acil Durum Planlarında kendi Arama -Kurtarma ekiplerini oluşturması, planlaması gerektiği bildirilmektedir.
  Deprem gibi büyük felaketlerde işletmenin kendi başına yeterli gelebilmesi, çalışanını ve işletmesini güvende tutması istenmektedir.
  -Bir çok işletmenin acil durum planı hazırlanırken arama kurtarma birimlerinin tam olarak görev tanımları verilmemektedir.
  Arama ve Kurtarma ekibindeki personel olası Yangın ,Deprem, Sel ve Su Baskını, işletmede meydana gelecek iş kazlarında ki kurtarma olaylarında veya işletme arazisi içerisinde olası kaybolmalar da görev alabilecek operasyonlarda çalışabilecek, elindeki malzemeyi ve ekipmanı kullan bilecek, herhangi bir tehlikedeki çalışanı aldığı eğitim ve bilgisi dahilinde kurtaracak ekip elemanıdır.

  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]

  Kozan'da Baraj’da Kaybolan İşçiler İçin Geniş Kapsamlı Arama Çalışması Başlatıldı

  [​IMG]

  [​IMG]


   
  Ayşe Bekoğlu bu yazıya teşekkür etti.
 2. Haldun

  Haldun TÜİSAG Üyesi  Arama kurtarma ekipmanlarına örnek malzemeler  [​IMG]
  Arama kurtarma ekipmanlarına örnek malzemeler  [​IMG]

   
  Ayşe Bekoğlu bu yazıya teşekkür etti.
 3. Haldun

  Haldun TÜİSAG Üyesi

  KURTARMA KONTEYNERİ

  [​IMG]

  [​IMG]

     

   
 4. Haldun

  Haldun TÜİSAG Üyesi

  HAYVANLAR VE KURTARMA ÖRNEKLERİ
  Gitmiş olduğumuz olaylar arasında arama ve kurtarma çalışmaları da yaşanmaktadır. Bu kurtarma olaylarına hayvanlarında karıştığı bilinmektedir.
  Onlarında bir can taşıdığını ve bize söylemek istediklerini sözle dile getiremediklerini düşündüğümüzde, gerçekten hayvanlar için yapılan kurtarma çalışmalarının öneminin büyük olduğunu vurgulamak isterim.

  http://www.firerescue1.com/fire-ems...-stuck-in-jar/?source=newsletter&nlid=1613491

  Haldun SEBER

   
  arzu_91 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica