Anlaşma Yapılan Firmada Sorumluluğunuz Ne Zaman Başlıyor?

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Sunumları' kısmında BAYRAM ŞEKER tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. BAYRAM ŞEKER

  BAYRAM ŞEKER TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar şirketle isg sözleşmesi yaptım ama bakanlık tarafından henüz atama yazısı gelmedi. risk analizi vs. hazırlamamız gereken evrakları şimdi hazırlamalımıyım. daha doğrusu bi müfettiş gelse risk analizi, acil eylem planı vs. hazırlamadığım için ceza yermiyim


   
 2. birol güçlü

  birol güçlü TÜİSAG Üyesi

  01.01.2013 tarihi itibariyle işyerlerinin risk değerlendirmesi yapma zorunluluğu oluştuğu için hazırlıklara başlasanız iyi olur düşüncesindeyim. zira cezai müeyyidelerde başladı.

   
  BAYRAM ŞEKER bu yazıya teşekkür etti.
 3. BAYRAM ŞEKER

  BAYRAM ŞEKER TÜİSAG Üyesi

  teşekkür ederim birol bey

     

   
 4. Çağrıisg

  Çağrıisg TÜİSAG Üyesi

  Sözleşme onaylandıktan sonra göreve başlayabiliyoruz. Bende aynı durumdayım 170 i aradım.Şu an imza atamıyoruz zaten. Ancak benim sorumlu olduğum kişi sayısı 1000, alanda çok geniş ve dağınık oluduğundan risk analizlerine, eğitim vermek için hazırlıklara başladım. Çok iş var hiç bişi yapmamışlar ve çok öenm vermiyorlar.İşyeri hekimi de tam zamanlı ama daha bir kere gördüm henüz :(

   
 5. BAYRAM ŞEKER

  BAYRAM ŞEKER TÜİSAG Üyesi

  senin durum bendende kötü allah yardımcın olsun

     

   
 6. Çağrıisg

  Çağrıisg TÜİSAG Üyesi

  S
  En kısa zamanda, ilk iş bulduğumda değiştereceğim. Benden sonra ki uzman arkadaşa en azından bişi bırakacağım.

   
 7. ikarateke

  ikarateke TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar sözleşmenin bakanlığa ulaşıp onayın verilmesi 20 güne yakın oluyormuş bu zamanlarda.sözleşme yaptıktan sonra biran önce çalışmalara başlamak en doğrusu.
  benim aklıma takılan ise risk analizini hazırlama süreci? bu sürec icerisinde mesela sözleşme yaptıktan bir gün sonra bir kaza meydana gelse sorumluluğumuz ne olur.?
   
 8. süleymanyılmaz

  süleymanyılmaz TÜİSAG Üyesi

  Çalışma Bakanlığının sitesinde şu açıklama var;

  6331 Sayılı İş Sağlığı Güvenliği Kanununa Göre risk değerlendirme Süreci


  "Tüm işyerlerinde; iş sağlığı ve güvenliği yönünden risk değerlendirmesinin yapılmış olması 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun yürürlük maddesi uyarınca 30.12.2012 tarihi itibari ile zorunlu bulunmakta olup bu tarih dışında belirlenen bir tamamlama süresi bulunmamaktadır. Uygulamaya ilişkin düzenlemeler 29.12.2012 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan “İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği” ile hüküm altına alınmıştır. Ayrıca; Bakanlığımızca, işyerlerine yapılacak risk değerlendirmelerine yol gösterecek ve bu değerlendirmenin işverenlerin kendileri tarafından yapılması konusunda yol gösterecek kontrol listelerinin hazırlık çalışmaları devam etmektedir."

  Bu neyi gösterir? Sonuçta işe bugün başladın hemen yarın kimse sana hesap soramaz. Ancak sen işe başlayı bir ay bir buçuk ay olmuş sen halen adım atamadıysam bu senin sorunundur.
  Çalışma bakanlığından onay gelmediği müddetçe sen o kurumun isg uzmanı zayılmazsın. Sonuçta bakanlık onaylayacak ondan sonra belli bir plan dahilinde yapacaksın. Ha ne olur? Senin kurumunda 10 bölüm vardır sen 5 bölümü yapmıssındır 1 ayda kimse de bir şey diyemez.   
 9. sukru_ozgur

  sukru_ozgur TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar işe girdiğiniz gün sorumluluğunuz başlar.Bir kaza olduğında T.C.K ve B.K kanunu hükümleri çalışır.Önemli olan yönetmelik değil bilinçli taksir durumunda kalmamaktır.Bu da kaza ile iş güvenliği uzmanı arasında illiyet bağı kurulmamasını gerektirir.Uzman işe başlar başlamaz acilen İSG kurulu atamalarını yaptırarak ilk toplantının gerçekleşmesini sağlamalıdır. Böylece önlemlerini hayata geçirecek kararları kuruldan geçirme imkanı bulabilir.İlliyet bağından ancak bu şekilde kurtulabilir.Uzman arkadaşların T.C.K ve B.K larını iyi bilmelerinde yarar görüyorum.Son bir not: İSG kurulu aynı zamanda RİSK değ. kurulu olarak da çalışabilir.

     

   
 10. ikarateke

  ikarateke TÜİSAG Üyesi

  şükrü bey teşekkürler düşünceleriniz için.şuan için söylediğiniz hazırlıkları yapma aşamasındayım umarım en kısa zamanda düzeni oturtabiliriz.acemi olduğum için işler biraz ağır ilerliyor malesef elimden geldiğince çok araştırma yapmaya çalışıyorum eksiklerimi görüp kapatabilmek için.tavsiyeleriniz bizim için çok önemli teşekkürler.   
 11. sukru_ozgur

  sukru_ozgur TÜİSAG Üyesi

  Başarılar diliyorum.   
 12. Çağrıisg

  Çağrıisg TÜİSAG Üyesi

  Peki deftere nasıl öneri yazacağız. Ben abkanlık yetkilisiyle görüştüm bakanlık onaylamadan imza atamazsın dedi.

   
 13. Çağrıisg

  Çağrıisg TÜİSAG Üyesi

  Birde defteri bakanlığa onaylatmaya gittim onayın çıktıktan sonra getir dediler. Benim de ilk işim sizin bahsettiğiniz gibi kurulu toplamaktı. Gördüğüm eksiklikleri deftere not düşüp biran önce giderilmesi yönünde. Şu ana sözlü sölüyorum ama sallıyorlar. Bakanlığı aradım şu an için sözleşmeniz onaylanmadığı yani siz görevlendirilmediğiniz için, sizin açısından sorumluluk teşkil etmez dediler. Eğer sizin dediğiniz gibi ise nasıl bir yol izlemeliyim.
   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica