alt işveren isg sorumlusu

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Hakkında' kısmında madenesk tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. madenesk

  madenesk TÜİSAG Üyesi  merhaba; ben bir inşaat firmasında isg uzmanı olarak işe başladım. işverene bağlı olarak çalışıyorum. birden fazla projesi var yapacağı. şu an birinci projesi yapım işi başlandı. temelleri atıldı öyle söyleyeyim. alt işveren ile kısa bir görüşme yaptım, isg sorumluları yok. pek de bir şeyden haberleri yok. şu an 50 işçinin altında çalışan var. işçi sayısı 50 oldu diyelim. asıl işverene bağlı olarak ben mi alt işverenin isg sorumlusu olacağım? yoksa onlar benim haricinde bir isg sorumlusu atamalılar mı? bir de bu alt işveren ile asıl işveren arasında bir isg protokolü oluşturtmak istiyorum. imzalamamak gibi bir hakları var mı?


   
  yetginsercan bu yazıya teşekkür etti.
 2. Hakan COŞKUN

  Hakan COŞKUN TÜİSAG Üyesi

  inşaat işlerinde az bilgim olsada yaşadığım tecrübe neticesinde onların kendilerine ait isg uzmanı olmalı diye biliyorum.protokol bakımından bilgim yok ama mantık gereği imzalamak zorundalar gibi geliyo.

   
  madenesk bu yazıya teşekkür etti.
 3. madenesk

  madenesk TÜİSAG Üyesi

  peki ben isg sorumlusu atamanız gerekiyor dediğimde siz varsınız ya derlerse sonuçta aynı şantiyeye iki isg sorumlu olacak o zaman, ne demeliyim

     

   
 4. Burak HEKİM

  Burak HEKİM TÜİSAG Üyesi

  BEN SİZE BİR İSG TAAHHÜT SÖZLEŞMESİ GÖNDEREYİM ONU OKUYUN İSG SORUMLUSUNUN İLLAKİ MÜHENDİS VS OLMASI KONUSUNDA ZORUNLULUĞU YOK AMA TABİ Kİ SİZİN MUHATAP OLACAĞINIZ KİŞİ ALT İŞVERENİN ŞANTİYE ŞEFİ, MÜHENDİSİ OLMALI AMA ONLARDAN SAHADA SÜREKLİ BU İŞİ TAKİP EDECEK BİR SORUMLU İSTEYİNİZ. SÖZLEŞMENİN YARARLI OLMASI DİLEĞİ İLE...

   

  Ekli Dosyalar:

  fatmasena, madenesk ve Tolga_34 bu yazıya teşekkür etti.
 5. Tolga_34

  Tolga_34 TÜİSAG Üyesi

  Öncelikle, Ana işveren ile alt işveren arasındaki sözleşmeye bakın, sözleşmeyi inceleyin. Yapılan iş sözleşmesinde taraflara İSG ve SGK yönünden yüklenen sorumluluklar nelerdir bunları inceleyin. Size bir örnek, çalıştığım bir projede ana işverenin HSE olarak çalışmakta iken, mevcut iki alt işveren sadece işçilik yapıyorlar ve sözleşmeye göre hem ana işveren hem de iki alt işvereninin tüm eğitim ve denetimi bana ait idi. Başka bir projede ise, Ana işverenin kendi HSE ekibi vardı, ben alt işverenin HSE'si olarak çalışıyor idim.

  Ayrıca, siz her ne kadar ana işverenin İSG uzmanı da olsanız, müteselsil olarak taşerondan da sorumlusunuz. Çünkü işvereni temsil ediyorsunuz. Dolayısı ile, sizin taşeronun İSG uzmanı olmayabilir. Ama gördüğünüz dersler içerisinde ve mevcut yasa ve yönetmeliklerde Taşeron Yönetimi mevcut. Onların İSG'cisinin olmaması, ana işvereni müteselsil sorumluluktan kurtarmaz.

  Daha öncede buna benzer mesaja yazdığım cevap gibi, gerekir ise şirketin avukatı ile görüşün, Proje Müdürü ile görüşün, İdari Sözleşmeyi inceleyin, eğer İş İdari Sözleşmesinde İSG yönünden herhangi bir madde yok ise (-ki vardır, en kötü ihtimalle Ana işverenin işin yapılması ile ilgili alacağı tüm idari tedbirlere alt işveren riayet edecektir, benzeri bir madde dahi olsa vardır) Taşeron İSG temsilcisi atayacak şekilde, ve bahsettiğiniz şekilde İSG uygulama protokolu yapmanız, taşeronun Ana işverenin İSG bakımından alacağı tüm tedbirlere, uygulamalarına riayet edeceğini imza altına almanız en uygunu olur, kanaatindeyim.

     

   
  madenesk bu yazıya teşekkür etti.
 6. Hakan TOSUN

  Hakan TOSUN TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar Alt İşveren şayet 50 kişiden fazla işçi çalıştırıyorsa zaten yasal olarak İSG uzmanı bulundurmak yada Hizmet almak zorundadır. Alt işveren sözleşmesinde illaki İSG ile ilgili bir madde vardır. Diyelimki yok, o zaman Mevzuata (Yönetmelik, tüzük, vs) göre Bir Tebligat yapar işçi sayısına göre İSG Personeli(Mühendis yada tekniker Olmasına dikkat edelim) yada Uzmanı isteyebilirsiniz.

   
  yetginsercan, akyol muhammet, madenesk ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 7. köksal yağmur

  köksal yağmur TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar, peki bu taşeronları nasıl kategorize edeceğiz. Yani, 50 çalışanı var adamın iş 3 gün sürecek yada 10çalışanı var iş 20 günlük. Binanızın dış cephe giydirmesini yapacaksınız, iş 2 günlük , sözleşmemi imzalayacağı.Bu adamların idari sözleşmesi yapılmamışsa.Çünkü, basit ve kısa süreli işler...Lafın özeti, taşeronu nasıl kategoriz edeceğiz ? İnşaat işlerinde hangi işler için yapı iş defteri olacak ? Değerli görüşlerinizi bekliyorum.Saygılar..
   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica