Akülü Transpalet Operatörlük Belgesi Zorunluluğu

oracle2

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Akü şarjlı transpaletlerin operatörlük belgesi alma zorunluluğu var mıdır?

Uğurcan Hiçsönmez

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Myk' nın belirlediği belge zorunluluğu kapsamındaki mesleklerde de belge alma zorunluluğunu göremedim.

ayça ayan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Akü şarjlı transpaletlerin operatörlük belgesi alma zorunluluğu var mıdır?
İş makinaları operatörlük kursu veren kurumlara danışabilirsiniz. Yasal kısmını da size izah ederler. Elektrikli ve akülü transpalet için "Elektrikli transpalet operatörlük belgesi" alınıyor sanırım. Güvenli tarafta da kalmak için bu kursu çalışanınıza aldırabilirsiniz.

iyi çalışmalar.

Uzmanasor

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
forklift ehliyeti aldırın yeterli

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Bu ekipmanlar için operatör belgesi zorunluluğu yok malesef. Ancak, bu ekipmanlar ile yapılan kazalar var, el ayak ezilmeleri, bacak kırılmaları, devrilmeler vb. Sonuç olarak bir de akü'lü. Yani öyle veya böyle elektrik var, bu akülerin şarjı var, hee o zaman işin içine kimyasal da giriyor.
Bu nedenle, her bir alınacak / alınması gerekli tedbir için illa ki yasal dayanak, satır, cümle vb. aramaya gerek yok. İlliyet bağı üzerinden yürüyüp gidin.
Temel hukuk ne diyor ? "Bilenin Sorumluluğu".

Ayrıca, herhangi bir ekipman, iş makinesi vb. aldığınız firma, zaten sizin kullanıcılarınıza eğitim vermek zorunda. (Ltf. satınalma ile görüşün konuşun alım sözleşmesine bakın. Ayrıca, ekipmanın kendisi ile verilen kullanım kılavuzunda da bu hususlar var.)
Eğer alım sürecinde kullanıcı oryantasyon eğitimleri yapılmamış ise, firmayı arayın gelsinler eğitim versinler kullanıcılara.
Eğitim alan kullanıcılar için de bir "Yetkilendirme Belgesi/Listesi" vb. hazırlayın. Akü Şarj istasyonuna da asın, şöyle fotoğraflı, imzalı kendilerini bir görsünler. :)
İşinizi sağlama alın.
(Biliyorum, biraz fazla kitapçı ve kağıtçıyım :) )

Ama diyorsanız ki, şöyle eğitim sertifikalı, uzmanından imzalı vb. bir şey olsun o zaman :

Elektrikli Transpalet Operatörlük Belgesi Eğitimi

oracle2

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bu ekipmanlar için operatör belgesi zorunluluğu yok malesef. Ancak, bu ekipmanlar ile yapılan kazalar var, el ayak ezilmeleri, bacak kırılmaları, devrilmeler vb. Sonuç olarak bir de akü'lü. Yani öyle veya böyle elektrik var, bu akülerin şarjı var, hee o zaman işin içine kimyasal da giriyor.
Bu nedenle, her bir alınacak / alınması gerekli tedbir için illa ki yasal dayanak, satır, cümle vb. aramaya gerek yok. İlliyet bağı üzerinden yürüyüp gidin.
Temel hukuk ne diyor ? "Bilenin Sorumluluğu".

Ayrıca, herhangi bir ekipman, iş makinesi vb. aldığınız firma, zaten sizin kullanıcılarınıza eğitim vermek zorunda. (Ltf. satınalma ile görüşün konuşun alım sözleşmesine bakın. Ayrıca, ekipmanın kendisi ile verilen kullanım kılavuzunda da bu hususlar var.)
Eğer alım sürecinde kullanıcı oryantasyon eğitimleri yapılmamış ise, firmayı arayın gelsinler eğitim versinler kullanıcılara.
Eğitim alan kullanıcılar için de bir "Yetkilendirme Belgesi/Listesi" vb. hazırlayın. Akü Şarj istasyonuna da asın, şöyle fotoğraflı, imzalı kendilerini bir görsünler. :)
İşinizi sağlama alın.
(Biliyorum, biraz fazla kitapçı ve kağıtçıyım :) )

Ama diyorsanız ki, şöyle eğitim sertifikalı, uzmanından imzalı vb. bir şey olsun o zaman :

Elektrikli Transpalet Operatörlük Belgesi Eğitimi
Tolga Bey merhaba, öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Sizin de bahsettiğiniz gibi Elektrikli Transpalet Operatörlük belgesi veren firmalar mevcut. Bu konu ile ilgili Milli Eğitim Talim Terbiye Kurulunun ekte göreceğiniz gibi bir yazısı da mevcut. Bir konuda takıldım. MYKda bildiğim kadarıyla forklift operatörü için de bir tanımlama yok ama operatörlük belgesini Milli Eğitime bağlı olan kurs merkezlerinden aldırıyoruz ve geçerli sayılıyor. Ve MYKda tanımlanıncaya kadar Milli Eğitimden alınmış belgeler geçerli diye biliyorum, eğer öyle ise Elek. Transpalet için halen neden kesin olarak operatörlük belgesi alma zorunluluğu var denemiyor? Bu konuda takıldım doğrusu.

Ekli dosyalar

• 08172424_Elektrikli_Trans_Palet_OperatYrY_YetiYtirme_Kursu.pdf
    449.6 KB · Görüntüleme: 326

Fatih Dayı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar merhaba;

Kısa zaman önce konuyla ilgili yaptığım araştırma sonuçlarını paylaşmak isterim. Elek. Trans Palet için çalışana @oracle2 arkadaşımızın da paylaştığı dokümanda da yazdığı üzere operatörlük belgesi eğitimi aldırılmalıdır. Nitekim @oracle2 ' nin aklına takılan soru benimde aklıma takıldı. Operatörlük belgesi alınması neden zorunlu değil o zaman diye.

Sonra ekipmanın kullanma kılavuzunda aşağıdaki gibi operatör belgesi kısmının bulunduğu ve hizmet aldığınız firmadan alınan eğitimlerin yeterli olmadığı sürücü kursu eğitiminden geçmiş personellerin ekipmanı kullanabileceğine ulaştım. Bu nedenle kullanma kılavuzu aslında operatörlük belgesi almaya zorluyor diye düşündüm.

akülü istif makinesi kullanma klavuzu 1.png

Sonuç olarak operatörlük belgesi ya sürücü kursundan ya da Millî Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünün İş Makineleri Sürücü Eğitim Yönergesi' ne istinaden bakanlık tarafından düzenlenen eğitimlere katılarak alınabilir. Burada önemli olan bir nokta daha var. Bazı sürücü kursları operatör belgesi vermek yerine eğitimi G sınıfı ehliyet şeklinde vermeyi teklif ediyor. Ama bildiğiniz gibi G sınıfı Ehliyetin de iş makineleri belgesi kod tablosu bulunmaktadır. Bu kod aldığınız eğitimin kodudur. Yani kod ne anlama geliyorsa yada ne eğitimi alıp ehliyete işlettiyseniz o iş makinesini kullanabiliyorsunuz. Diğer makineleri kullanamıyorsunuz diye biliyorum.

Nacizane ulaştığım bilgiler bu kadar arkadaşlar. Eksik veya yanlış nokta mevcutsa bildirirseniz bende bilgilenmek isterim. Teşekkürler.

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
@oracle2 ve @Fatih Dayı
Neden? Kurumlar arası yayınlanmış belgeler vs. arasında neden ... ?
Tamamen İdare Hukuku kapsamında bir olay. Eğer tüm yönetmeliklerimizi incelerseniz, birinin A dediğine, diğerinin B, öbürün A2 gibi gibi dediği gibi problemleri görebiliyoruz.
MYK daha çok yeni bir kurum. Az zaman da çok işler başardı (Bunu tarafsız olarak söylüyorum) Zamanla kurumlar arası koordinasyonun daha etkin kurulacağına ve yürütüleceğine inancım sonsuz. (Ha ben görürmüyüm? Bu bürokratik işlemlerin işleyişi dikkate alınır ise, Bilemiyorum :) )

MYKda bildiğim kadarıyla forklift operatörü için de bir tanımlama yok
Var, ltf. bakınız Liman ForkLift Operatör Ulusal Yeterlilik

Eğer öyle ise Elek. Transpalet için halen neden kesin olarak operatörlük belgesi alma zorunluluğu var denemiyor?
Pardon, özür. Kim demiyor ? Bunu anlayamadım. Ancak, anlayabildiğim kadarı ile :
MYK'da olmayabilir. Ama! ama (eğer Normlar Hiyerarşisi'ne bakarsak) Devletin bir Bakanlığının çıkarmış olduğu Yönerge -en alt sırada bile olsa- yasal zorunluluk yükleyen bir doküman. Bir örnek verelim, meşhur Bilirkişi olayı ile ilgili olarak. Allah muhafaza! bu ekipman ile ilgili bir sıkıntı olduğunu ve olayın Kanun Yoluna gidildiğini varsayalım. Herşey gelir gider en sonunda mevcut yasal belgeye dayanır.
Tamam bizler hukukçu değiliz, ancak hukuk bilgisi bizim işimizin bir parçası. Dolayısı ile (meşhur) illiyet bağı olayını doğru değerlendirmemiz lazım.

@Fatih Dayı beyin eklemiş olduğu kullanım kılavuzu "E KULLANIM, 1 md. 1 nci Bend" konuyu bitirdi. Yine bilirkişi olayını örneğine bakalım lütfen.
Her zaman şunu söylerim, söylemeye de devam edeceğim : "Bir ekipman alındığı zaman, bunu size satan firma, size bu ekipmanın kullanımı ile ilgili eğitimi vermek zorunda. Bu ekipman bir yüksekte çalışma ekipmanı da olabilir, bir taş motoru da olabilir, bir forklift de bir excavatör de olabilir. Hiç fark etmez. Burada meşhur "satınalma departmanı" ve "satınalma ihtiyacı belirten departman" olayı devreye giriyor.
Bir tek şey sorayım : Sahada gözetim takip vs. yaparken, Aşçı Ali ustanın yeni gelmiş bir kıyma makinesinde çalıştığını gördüğünüzde ne yapıyorsunuz?

Bazı sürücü kursları
Arkadaşlar, buralar birer ticarethane, piyasanın da hali malum. Ancak bunları ikaz edecek, doğruyu gösterecek yine sizlersiniz.
Haa, derseniz ki, "bunlar bizi dinlemiyor, ne yapalım?" O zaman o meşhur MEB yönergesini çıkaran makama yani MEB Özel Kurslar Müdürlüğü'ne bir mail atacaksınız. Önce konunun İSG yönünden problemini kısaca anlatıp, sonrasında bu kursların MEB'in yönergesine aykırı hareket ettiğini yazacaksınız. (Bir deli, Bir taş ve Bir Kuyu olayı) :)

Sonuç olarak, tamamen şahsi kanaatim olarak :
Burada siz sahada çalışan uzman arkadaşlara düşen en büyük görev, yasal dayanakları arkanıza alarak "en iyi koruyan hangisi?" sorusuna cevap bulabileceğiniz şekilde bir uygulama yol haritası belirleyip, yürümenizdir.
(Bu arada "en iyi koruyan" ifadesi, -sanırım- aynı tarafta olan bizlerce çok iyi bilinmekte, olduğunu eklemeden geçemeyeceğim.

Uzmanasor

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar merhaba;

Kısa zaman önce konuyla ilgili yaptığım araştırma sonuçlarını paylaşmak isterim. Elek. Trans Palet için çalışana @oracle2 arkadaşımızın da paylaştığı dokümanda da yazdığı üzere operatörlük belgesi eğitimi aldırılmalıdır. Nitekim @oracle2 ' nin aklına takılan soru benimde aklıma takıldı. Operatörlük belgesi alınması neden zorunlu değil o zaman diye.

Sonra ekipmanın kullanma kılavuzunda aşağıdaki gibi operatör belgesi kısmının bulunduğu ve hizmet aldığınız firmadan alınan eğitimlerin yeterli olmadığı sürücü kursu eğitiminden geçmiş personellerin ekipmanı kullanabileceğine ulaştım. Bu nedenle kullanma kılavuzu aslında operatörlük belgesi almaya zorluyor diye düşündüm.

Ekli dosyayı görüntüle 45748

Sonuç olarak operatörlük belgesi ya sürücü kursundan ya da Millî Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğünün İş Makineleri Sürücü Eğitim Yönergesi' ne istinaden bakanlık tarafından düzenlenen eğitimlere katılarak alınabilir. Burada önemli olan bir nokta daha var. Bazı sürücü kursları operatör belgesi vermek yerine eğitimi G sınıfı ehliyet şeklinde vermeyi teklif ediyor. Ama bildiğiniz gibi G sınıfı Ehliyetin de iş makineleri belgesi kod tablosu bulunmaktadır. Bu kod aldığınız eğitimin kodudur. Yani kod ne anlama geliyorsa yada ne eğitimi alıp ehliyete işlettiyseniz o iş makinesini kullanabiliyorsunuz. Diğer makineleri kullanamıyorsunuz diye biliyorum.

Nacizane ulaştığım bilgiler bu kadar arkadaşlar. Eksik veya yanlış nokta mevcutsa bildirirseniz bende bilgilenmek isterim. Teşekkürler.

arkadaşım g sınıfı ehliyet iş makinası ile karayoluna çıkacaksan isteniyor. bunun elektrikli transplatle ne alakası var.

Elektrikli transplatte, forklift gibi bir istif makinesi olduğu için işi sağlama almak istiyorsanız forklift eğitimi aldırın. Daha da garantiye almak istiyorsan İstif makinelerinde iş güvenliği eğitimi diye bir eğitim hazırlarsın verirsin. G sınıfa falan gerek yok.

Bazen tartışmalara bakıyorumda ana konudan aşırı derecede sapıyor.

Fatih Dayı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
arkadaşım g sınıfı ehliyet iş makinası ile karayoluna çıkacaksan isteniyor. bunun elektrikli transplatle ne alakası var.

Elektrikli transplatte, forklift gibi bir istif makinesi olduğu için işi sağlama almak istiyorsanız forklift eğitimi aldırın. Daha da garantiye almak istiyorsan İstif makinelerinde iş güvenliği eğitimi diye bir eğitim hazırlarsın verirsin. G sınıfa falan gerek yok.

Bazen tartışmalara bakıyorumda ana konudan aşırı derecede sapıyor.
Arkadaş sende yazmışsın işte garantiye almak istiyorsan forklift eğitimi aldırın diye. Bende o eğitimi aldırırsanız g sınıfı ehliyet aldırıp işletirsiniz forklifti ama ordada kod muhabbeti var dikkat edin diye söylüyorum. Bizde biliyoruz g sınıfı ehliyetle elektrikli trans paletin alakasının olmadığını.

megolaman

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Ben de ihtiyaca binaen konuyu araştırdığımda 09.04.2021 tarihli Resmi Gazetede yayınlan tebliğ de belirtildiği Endüstriyel Taşımacı olarak üzere MYK belgesi zorunlu meslekler kapsamına alınmış.
İlgili tebliğe ulaşmak için tıklayınız
İlgili Ulusal Yeterliliği de ek olarak bulabilirsiniz

Ekli dosyalar

• 13UY0145-3 Rev 03 Endüstriyel Taşımacı.pdf
    569 KB · Görüntüleme: 77

ersin mert

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Ben de ihtiyaca binaen konuyu araştırdığımda 09.04.2021 tarihli Resmi Gazetede yayınlan tebliğ de belirtildiği Endüstriyel Taşımacı olarak üzere MYK belgesi zorunlu meslekler kapsamına alınmış.
İlgili tebliğe ulaşmak için tıklayınız
İlgili Ulusal Yeterliliği de ek olarak bulabilirsiniz
Bu arada endüstriyel taşıma için myk belgesi almanın ön şartı operatörlük belgesi olması.

megolaman

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Bu arada endüstriyel taşıma için myk belgesi almanın ön şartı operatörlük belgesi olması.
Forklift Operatörü olarak alacaksanız evet öyle bir ön şart var
akülü transpalet kullananlar, istif makinesi operatörlüğü belgesi alacaklar bunu almak için herhangi bir ön şart yok

ersin mert

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Forklift Operatörü olarak alacaksanız evet öyle bir ön şart var
akülü transpalet kullananlar, istif makinesi operatörlüğü belgesi alacaklar bunu almak için herhangi bir ön şart yok
Ekte görüldüğü gibi ön şart var

Ekli dosyalar

• IMG_20220325_165153.jpg
    IMG_20220325_165153.jpg
    4.5 MB · Görüntüleme: 61

megolaman

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Ekte görüldüğü gibi ön şart var
Yetkilendirilmiş Belgelendirme Kuruluşu yetkilisi ile görüşmem üzerine istif makinesinde ön şart yok demiştim.
Yeterliliğe bakılırsa B1 birimden girilecek sınava ve ön şart var.
Bahsettiğim kişiye özellikle yeniden sordum. İstif makinesi operatörü olarak alınacaksa ön şart yok diye tekrar vurguladı.

Durum bu.

ayyşegül

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Diğer
B3 biriminde sapancılık yazıyor. Yanlışsam düzeltin. Bu halk eğitim merkezlerinden aldırdığımız sapancı-işaretçi belgelerinin boşa düşeceği anlamına geliyor ki buda çalışanlara bu işi yaptırmak iyice çıkmaza giriyor demek . Şantiye sahasında yapılan kaldırma işlemleri için sapancı belgesi dışında alternatif var mı acaba?

megolaman

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
B3 biriminde sapancılık yazıyor. Yanlışsam düzeltin. Bu halk eğitim merkezlerinden aldırdığımız sapancı-işaretçi belgelerinin boşa düşeceği anlamına geliyor ki buda çalışanlara bu işi yaptırmak iyice çıkmaza giriyor demek . Şantiye sahasında yapılan kaldırma işlemleri için sapancı belgesi dışında alternatif var mı acaba?
Tam olarak öyle.
09.04.2022 tarihinde zorunluluk da başlamış olacak

1648233125801.png

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.