Ağır Ve Tehlikeli Sınıfa Giren Işletme Ile Az Tehlikeli Sınıfa Giren Işletmenin Maliyet Farkları ?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında ATURAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi  Arkadaşlar bu konu hakkında bilgisi olan var mı ? meminoz arkadaşımızın bir sorusudur...

  Ağır ve Tehlikeli sınıfa giren işletme ile Az tehlikeli sınıfa giren işletmenin maliyet farkları nelerdir arkadaşlar?

  ikisi de elektrik faturası öder.
  ama ikisi de mesleki eğitim aldırmak zorunda değildir.
  bunun gibi ne tür maliyet farkları vardır?
  meminoz
  .


   
 2. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  Burada bilgi eksikliği var soran arkadaş biraz daha genelden özele yaklaşırsa kıyaslama zoraki de olsa yapılabilir bu şekilde bir mantık kurmak zor.

   
  ATURAN bu yazıya teşekkür etti.
 3. meminoz

  meminoz TÜİSAG Üyesi

  1. ATuran Bey Çabanız için teşekkürler.
  2. Sigorta Tehlike Prim Oranları(Kısa Vadeli Sigorta Kolları) tehlikeli sınıfta olan işletmeler için %2,8 iken az tehlikeli işletmeler için %1 dir.
   Tehlikeli
   sınıfta olan işletme çalışanların %10 una ilk yardım eğitimi aldırır, diğeri %5..
   daha sade nasıl anlatabilirim bilemiyorum..


     

   
 4. Ali KÖKSAL

  Ali KÖKSAL TÜİSAG Üyesi

  ATuran arkadaşım sana bir soru sorayım cevabı sen bul. Tünel kazı çalışmasında çalışan arkadaşla masa başı büro işinde çalışan arasındaki farkı yorumlayabilirsen bence mesele kalmaz.

   
 5. meminoz

  meminoz TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar konu önemli ve bu sitedeki tüm uzmanları yakından ilgilendiriyor. Şirket avukatları, mali müşavirleri vb. kişilere lütfen sorun. İşletmenin hangi gider kalemleri aşağı düşer bu sınıf farkları olduğu zaman??
  Ps. Ali bey tek cümlede konuyu özetlemiş olmanız sevindirici...:)

     

   
 6. meminoz

  meminoz TÜİSAG Üyesi

  Site yöneticisi arkadaşlardan ricam da bu konuyu güncel tutmaları. Her İSG uzmanını ve tehlikeli işler sınıfında yer alan işletmeleri etkileyen bir husus.
  teşekkürler.

   
 7. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  Bu çalışma sanki yüksek lisans programında tez hazırlayan bir arkadaşın sorusuna benziyor...

  Bu bilgilere ulaşabildiğiniz de biz neye yaradığını göreceğiz. Daha doğrusu bu bilgiler ne işe yarayacak açıklamak gerek...
   
 8. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

   
 9. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  söylemek istediğinizi anladığım kadarıyla yasal olarak maliyet farklarını soruyorsunuz.şöyle bir katkı yapayım bu unvanınızla da alakalıdır misal kooperatif olarak inşaat yaparken kdv avantajlarınız vardır yani çok tehlikeli iş bile kendi içinde ayrılabilir. çok detaylı bir şekilde araştırma yapılması incelenmesi gerek olan bir konu, yarar konusu ise tartışılabilir.

     

   
 10. meminoz

  meminoz TÜİSAG Üyesi

  ATuran Bey; çok detaya gerek olmamakla beraber;580 çalışanı olan bir işletmenin bazı bölümlerinin az tehlikeli sınıfa girmesi yani sigorta tehlike prim oranlarının %1 e düşmesi, yıllık yaklaşık 90000 TL lik tasarruf sağlamakta. Pres başında çalışan adamın prim oranları ile danışmada oturan kişinin prim oranları aynı. Bu sizce doğru mıudur? Avrupa'da (Hollanda, Almanya, Fransa) bunların sigorta prim oranları ayrı. Bu sadece prim oranları konusunda oluşan bir fark. Bunun yanı sıra yukarıda sıraladığım başlıkları "okursanız" başka kalemlerde de işletmeyi tasarrufa götürebileceğimiz aşikardır. Bununla beraber sizin aklınıza gelen bir şey var mı diye soruyorum, bana cevaben, yararı tartışılır diyorsunuz. İşletmeye yılda sırf bu sebepten her yıl 100000 tl tasarruf sağla(t)mak tartışılabilecek bir yarar mı? bakkal hesabı bile yeter bunu tespit etmeye.   
 11. meminoz

  meminoz TÜİSAG Üyesi

  Bu arada, yüksek lisansımı da endüstri mühendisliğinde yaptım ... içiniz rahat olabilir.   
 12. ATURAN

  ATURAN TÜİSAG Üyesi

  sn. meminoz sizin yaptığınız hesap burada olmaz yani şirketi bölümlere ayırarak orada çalışanları katagorize edip farklı maliyetler çıkartıp şirketinizi kara geçiremezsiniz. Ayrıca emin olun bakkal hesabı yapabilecek kadar hesap yapabiliyorum endişe etmenize gerek yok...:)

  Çünkü tehlike sınıfları iş yerlerinin yapmış olduğu ana işe karşılık bakanlık tarafından tek NACE koduyla belirlenmektedir. Yani şirketlerin tek tehlike sınıfı bulunmaktadır ( belki bilmiyorsunuzdur az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli sınıf )

  Araştırmanızı anlamsız buluyorum...byee

   
  Onur ATALAY bu yazıya teşekkür etti.
 13. meminoz

  meminoz TÜİSAG Üyesi

  Bu iş sen bilirsin ben bilirim olayı değil, olayı hala anlamamışsınız maalesef. Göbeğim çatladı...İşletmeyi şu anda tehlikeliden az tehlikeli sınıfa geçireceğim de demedim, Bu iş bakanlıkla yapılan bir çalışma öncesindeki altyapı çalışmasıdır. Neyse boş verin ya. Artık kelimelerim bitti...
   
 14. meminoz

  meminoz TÜİSAG Üyesi

  yorumsuz...

   
 15. uzman07

  uzman07 TÜİSAG Üyesi

  6331 sayılı kanuna göre MAdde 9, İş yeri tehlike sınıflarının tespitinde, o işyerinde yapılan asıl iş dikkate alınır. Benin anladığım bu kanuna göre 3 adet tehlikesınıfından biri olmalıdır iş yeri. Bu tespiti siz yapabilirsiniz. İş yeriniz ya aztehlikeli ya tehlikeli ya da çok tehlikeli sınıflarından biri olmak zorunda. Birazı az birazı çok olmuyor. İllede primler düşsün istiyorsanız 2. bir işyeri kurup az tehlikeli sınıfta çalışan çalışanlarınızı o firmaya alırsınız ve çok tehlikeli olan 2. firmaya hizmet verebilir.   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica