Bilgilendirme - Ağir Ve Tehlikeli Işlerde Çalişan Işçilerin Mesleki Eğitim Belgeleri | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Bilgilendirme Ağir Ve Tehlikeli Işlerde Çalişan Işçilerin Mesleki Eğitim Belgeleri

Konu, 'Güncel Duyurular' kısmında Uğur Yetiş tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Uğur Yetiş

  Uğur Yetiş TÜİSAG Üyesi  USTALIK BELGESİ HAKKINDA ARKADAŞLAR


   
  jeovolkan, hafizegönen ve carnivora bu yazıya teşekkür etti.
 2. carnivora

  carnivora TÜİSAG Üyesi

  Uğur Bey; İzlediğiniz yolun hangi yönetmeliğe dayandırıldığını belirtirseniz daha açıklayıcı olur. Yakın zamanda çok büyük bir şantiyede geçici belgelerin geçerli olmadığı ve işçi başına bakanlıktan 550 TL ceza yenildiğini öğrendim. İlgili sürecin Ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılacak işçilerin eğitimine dair tebliğin hangi maddesine dayandırıldığını açıklarsanız daha sağlıklı çalışmalar yapabiliriz.

   
  serkan şahiner bu yazıya teşekkür etti.
 3. Uğur Yetiş

  Uğur Yetiş TÜİSAG Üyesi

  ağır ve tehlikeli işlerde çalıştırılacak işçilerin mesleki eğitimlerine dair tebliği 31 mayıs 2009 tarih ve 27244 sayılı resmi gazetede yayımlanmıştır. 3308 meslek eğitim kanunu saklı kalmak kaydıyla 4857 sayılı iş kanunun 85. maddesi kapsamında. http://www.alomaliye.com/2012/2012_iskanunu_ipc.htm bu lınk ıle de cezaları görebilirsiniz.

     

   
 4. carnivora

  carnivora TÜİSAG Üyesi

  Ceza konusunda hem fikiriz ancak ağır ve tehlikeli işlerde çalışacak işçilerin mesleki eğitimlerine dair tebliğ içerisinden kaç sayılı maddenin hangi bendine dayandırıyorsunuz. İzlemiş olduğunuz yolda milli eğitim onaylı bir belge alınmıyor. Geçici ustalık belgeleri bildiğim kadarıyla yapı müteahhitlerinin kayıtları ile şantiye şefleri ve yetki belgeli ustalar hakkındaki yönetmelikte geçerli olup, ağır ve tehlikeli işlerde çalışacak işçilerin mesleki eğitimlerine dair tebliğde kabul edilen belgeler arasında yer almamaktadır. Eğer bu uygulama ile bir teftiş geçirdiyseniz ve müfettişlerden onay aldıysanız bunu da bizimle paylaşırsanız sevinirim. Ayrıca bu başlığı açmanızın çok yararlı olduğu kanaatindeyim. Özellikle inşaat şantiyelerinde yakında çok sayıda arkadaşımız teftişler sebebiyle bu konuda büyük sıkıntılar yaşayacaktır. En doğru çözüm yolu teftiş tecrübesi olan arkadaşların tecribelerini aktarması olacaktır.

   
 5. Hakan FIRAT

  Hakan FIRAT TÜİSAG Üyesi

  Ustalık yetki belgesi olarak kabul edilecek belgeler

  GEÇİCİ MADDE 1 – (1) MYK ve yetkilendirdiği kuruluşlarca standardı ve yeterliliği belirlenen konularda illerde ustalık yetki belgesi verilinceye kadar, belge verilmesine başlanıldığı tarihten itibaren beş yıl içinde bu kuruluşlarca verilecek belgelerle doğrudan değiştirilmek üzere,

  a) 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında edinilmiş diploma, ustalık belgesi, yetki belgesi, sertifika, bağımsız işyeri açma belgesi, kalfalık, ustalık belgelerinden birisi,

  b) 25/8/1999 tarihli ve 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun 4 üncü maddesi ile 31/12/2008 tarihli ve 27097 6. Mükerrer sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Türkiye İş Kurumu İşgücü Uyum Hizmetleri Yönetmeliğinin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (f) bendine göre faaliyet gösteren kurslardan aynı Yönetmeliğin 23 üncü maddesine göre alınan kurs bitirme belgeleri,

  c) Kuruluş kanunlarında veya ilgili kanunlarca yetkilendirilmiş kamu kurum ve kuruluşları ile Milli Eğitim Bakanlığının ilgili biriminin onayının alınması şartıyla kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, eğitim amaçlı faaliyet gösteren vakıf ve dernekler, işçi ve işveren kuruluşları ile bünyelerinde kurulu iktisadi işletmeler veya işveren tarafından düzenlenen eğitim faaliyetleri sonucunda verilen belgeler,

  ç) Uluslararası kurum ve kuruluşlardan alınan ve MEB tarafından denkliği sağlanan belgeler,

  d) Yukarıdaki bentlerde sayılan belgelerden herhangi birine sahip olmamakla birlikte, inşaat ve tesisat işlerinde bu Yönetmeliğin yayımı tarihinden önce çalışmış olduğunu, müteahhitten alınacak yazı veya sosyal güvenlik kuruluşundan alınacak belge ile kanıtlayıp, bu yazı veya belgelerle 1/1/2015 tarihinden önce müdürlük veya ilgili idareye başvurarak adına EK-3 Geçici Ustalık Yetki Belgesi düzenlenenlere, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşlar tarafından 32-40 saatlik eğitim sonucunda verilen belgeler,

  yetki belgesi olarak kabul edilir.

  (2) EK-3 Geçici Ustalık Yetki Belgesi verilebilmesi için, inşaat ve tesisat işlerinde çalıştığına ilişkin müteahhitten alınacak yazı veya sosyal güvenlik kuruluşundan alınacak belge ile bu Yönetmeliğin yayımı tarihinden itibaren en geç 1/1/2015 tarihine kadar müdürlük veya ilgili idareye başvurulması zorunludur. Bu belgelerden biri ile başvurulması halinde, müdürlük veya ilgili idarece en geç üç iş günü içinde talep sahibi adına EK-3 formu düzenlenir. İlgili idare düzenlediği EK-3 formunun bir örneğini müdürlüğe gönderir.

  (3) Müdürlük veya ilgili idare tarafından 1/1/2015 tarihinden sonra EK-3 Geçici Ustalık Yetki Belgesi düzenlenemez. EK-3 Geçici Ustalık Yetki Belgesi 1/1/2017 tarihine kadar, inşaat ve tesisat işlerinde yönetmeliğin yayımı tarihinden önce çalışmış olduğuna dair müteahhitten alınan yazı veya sosyal güvenlik kuruluşundan alınan belgeler 1/1/2015 tarihine kadar ustalık yetki belgesi yerine geçer. Bu belgeleri haiz olan inşaat ve tesisat işlerinde çalışanlardan, belgelerin geçerlilik süresi içinde ayrıca birinci fıkrada sayılan ustalık yetki belgeleri istenmez.

     

   
  hafizegönen bu yazıya teşekkür etti.
 6. Uğur Yetiş

  Uğur Yetiş TÜİSAG Üyesi

  Hakan beye teşekkür ediyorum bu geçici maddeyi paylaşmam gerekiyordu. Bu konuyu açamak bir kaç gün önce bir arkadaşımın sorusu üzerine aklıma geldi araştırdım ve bulduğum bilgiler doğrultusunda sizlerle paylaştım. Ben henüz göreve başlamadı o yüzden bir teftiş geçirmedim. konuyu biraz araştırdım ve paylaşmak istedim.

   
 7. H.Ece SÜRMEN

  H.Ece SÜRMEN TÜİSAG Üyesi

  iyi günler...
  Bu maddenin içerdiği belge sadece inşaat için mi geçerli?

  şu şekilde yazılar okuduğum için ona istinaden soruyorum;
  3194 Sayılı İmar Kanununun 28. Maddesi uyarınca, 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren, inşaat ve tesisat işlerinde çalışan ustaların yetki belgesi sahibi olmaları zorunludur.Bu kapsamda, 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren, inşaat ve tesisat işlerinde yapım işi üstlenen yapı müteahhitlerinin demir, betonarme kalıbı, çatı, duvar , boya, sıva , yalıtım vb. inşaat işleri ile sıhhi, kalorifer ve elektrik tesisatına ilişkin ustalık branşlarında yetki belgesiz usta çalıştırmalarına izin verilmeyecektir.
  Geçici Ustalık Yetki Belgesi alınabilmesi için gerekli başvuruların, inşaat ve tesisat işlerinde çalıştığına ilişkin müteahhitten alınacak yazı veya sosyal güvenlik kuruluşundan alınacak belge ile, 1 Ocak 2015 tarihine kadar Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü veya yapı ruhsatı düzenlemeye yetkili idareye yapabileceği, 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren cezalı duruma düşülmemesi için Geçici Ustalık Yetki Belgesi’nin, gerekli başvuru yapılmak suretiyle en kısa zamanda alınması gerekmektedir.
   
 8. Hakan FIRAT

  Hakan FIRAT TÜİSAG Üyesi

  Evet ece hanım sadece inşaat işleri için gerekli.   
 9. meminoz

  meminoz TÜİSAG Üyesi

  Sn HKNFRT, Ağır ve tehlikeli işlerde olan diğer işletmelerin mesleki eğitimine dair bilginiz var mı?
  biz yeni başlayan tüm çalışanlarımıza mesleki eğitim aldırdık ancak 10 yıl ve üzeri (2002 ve öncesinde işe girmiş ) çalışanlara her hangi bir şey yapmadık.??

     

   
 10. Hakan FIRAT

  Hakan FIRAT TÜİSAG Üyesi

  Eski personelizin içinde iş kalemlerine göre gerek özel eğitim kurumlarından gerekse halk eğitim veya işkur üzerinden almanız gerekmektedir.   
 11. meminoz

  meminoz TÜİSAG Üyesi

  Konu ile ilgili 10 yıl ve üzeri süredir çalışan kişilerin eğitime girmelerine gerek yoktur dendi bize, hatta SGK kayıtları ile başvurmaları durumunda yeterlilik belgesi değil ustalık velgesi alabilecekleri söylendi. Bunu da MEB Mesleki Eğitim Müdürlüğünün eğitim vermeye gelen öğretmeni söyledi. Böyle olunca konunun üstüne düşmedik.   
 12. isssssg

  isssssg TÜİSAG Üyesi

  mesleki eğitimler şu an ne durum da verilebiliyor mu ?

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica