Acil Stop Butonu Ve Durdurma Sistemleri

eda gül

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar merhaba; Acil stop butonu ve durdurma sistemleri ile ilgili elinde sunum pdf veya herhangi bir dosya olan var mı acaba? paylaşabilir misiniz? şimdiden teşekkür ederim.

ayyşegül

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Diğer
arkadaşlar merhaba; Acil stop butonu ve durdurma sistemleri ile ilgili elinde sunum pdf veya herhangi bir dosya olan var mı acaba? paylaşabilir misiniz? şimdiden teşekkür ederim.
Merhabalar. Benim de bu konuda desteğe ihtiyacım var. Özellikle marangozhanede çalıştığım birçok tezgahta acil stopa basınca anında durmuyor kısa bir süre çalışmaya devam ediyor. Bu konuda bilgi ve tecrübesi arkadaşlarımdan destek bekliyorum. Teşekkürler :)

osman.koyuncu

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)

Ekli dosyalar

• MAKİNE EMNİYETİ (KABUL KONTROLLERİ)-KISALTMA.pdf
    2.9 MB · Görüntüleme: 87

osman.koyuncu

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Merhabalar. Benim de bu konuda desteğe ihtiyacım var. Özellikle marangozhanede çalıştığım birçok tezgahta acil stopa basınca anında durmuyor kısa bir süre çalışmaya devam ediyor. Bu konuda bilgi ve tecrübesi arkadaşlarımdan destek bekliyorum. Teşekkürler :)
Merhaba,
Hareket iletim sistemi Kayış Kasnak olan Asi Motorlu , frenleme bulunmayan eski tip tezgahlarda maalesef bu sorun olabiliyor. Motorda elektrik kesilse de frenleme olmadığı için bir süre daha kayış sistemi dönmeye , dolayısıyla da kesici ağızlar harekete devam eder...

Bu tip tezgah/makinelerde motor revizyonu dışında Acil Stop Butonunun tam kapasite çalışmasını sağlayacak çözüm yoktur. (Bunun yapılması gerekir ayrıca !!! Yani aslında risk belirtmeniz gereken uygunsuzluktur). Frenli Motor veya sürücülü servo motorlarla değiştirerek sorunu çözebilirsiniz.

ayyşegül

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Diğer
Merhaba,
Hareket iletim sistemi Kayış Kasnak olan Asi Motorlu , frenleme bulunmayan eski tip tezgahlarda maalesef bu sorun olabiliyor. Motorda elektrik kesilse de frenleme olmadığı için bir süre daha kayış sistemi dönmeye , dolayısıyla da kesici ağızlar harekete devam eder...

Bu tip tezgah/makinelerde motor revizyonu dışında Acil Stop Butonunun tam kapasite çalışmasını sağlayacak çözüm yoktur. (Bunun yapılması gerekir ayrıca !!! Yani aslında risk belirtmeniz gereken uygunsuzluktur). Frenli Motor veya sürücülü servo motorlarla değiştirerek sorunu çözebilirsiniz.
Öncelikle cevabınız için teşekkürler. Bununla ilgili yaptığım tespitlerde maalesef ki tezgahlarımızın eski olduğu ve istenilen mekanizmanın uygulanamaz olduğuna dair geribildirimler aldım. Bu konuda alınan bazı Yargıtay kararlarını söylesem de çok ciddiye alınmıyor. Sizce yapabileceğim başka bir şey var mı? Bu durumu ciddiye alıyorum çünkü yaşanacak bir iş kazasında en iyi ihtimalle uzuv kopması yaşanır ve bu durum beni çok tedirgin ediyor.

osman.koyuncu

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Öncelikle cevabınız için teşekkürler. Bununla ilgili yaptığım tespitlerde maalesef ki tezgahlarımızın eski olduğu ve istenilen mekanizmanın uygulanamaz olduğuna dair geribildirimler aldım. Bu konuda alınan bazı Yargıtay kararlarını söylesem de çok ciddiye alınmıyor. Sizce yapabileceğim başka bir şey var mı? Bu durumu ciddiye alıyorum çünkü yaşanacak bir iş kazasında en iyi ihtimalle uzuv kopması yaşanır ve bu durum beni çok tedirgin ediyor.
Tekrar merhaba,
Yazımda belirttiğim gibi kalıcı ve olması gereken çözüm motor revizyonu. Maliyetlidir fakat olması gereken öncelikli tedbir budur. Bunun dışında yapabileceğiniz şeyler sınırlı ve çalışan inisiyatifi ile saha yöneticisinin kontrolüne kalıyor. Yani eğitim, disiplin ve sıkı denetim şart olur...
Yapılabilecekler ;
1) Kesici aksamın önüne çalışanın kontrolsüz müdahalesini önleyecek muhafazalar yapılabilir. Burada kesilecek, işlenecek parça boyutunun değişken olabileceği için muhafazanın boyunun ayarlanması gibi bir ihtiyaç ortaya çıkacaktır. Bu durumda da iki yolunuz var;
a) Muhafazayı , kızak klavuz içinde yukarı aşağı yaylı yapabilirsiniz. Böylece operatör parçaya göre ayarlamak için muhafazayı yukarı ittiğinde otomatik olarak min. mesafeye inerek kesici aksama müdahaleyi kısıtlar. Burada muhafazanın parçaya çarpmaması için seviye ayarı yapılabilir olmalı. Parça ile muhafaza arasında kalacak maks. mesafe , el parmağınızın girmeyeceği kadar olacak !!!
b) Açılır kapanır muhafaza kullanabilirsiniz. Bu durumda muhafazayı kapanmadığı sürece tezgahı çalıştırmayacak switch-sensör vb ile desteklemeniz gerekir. Aksi taktirde açık bırakılır ve kullanılmaz.
2) Ekipmanın tablası üzerine klavuzlu, kayar tezgah yaptırabilirsiniz. (Burada işlenecek parçanın şekli, kayar tezgahta sabitlenebilirliği, işlenme şekli gibi bir çok faktör kullanılıp kullanılamayacağını öngörmek için önemli !!!). Kayar tezgah üzerinde parçanın sabitlenmesi için ayarlı aparat kullanabilir, böylece parçayı sabitledikten sonra kesici aksama temas etmeden (kayar tezgahı itme-çekme şeklinde manuel kontrol edeceğiniz) tutamaç-kollar vb yapılabilir.
3) Kullanımı ve elin kavrama kabiliyetini etkilediği için sorun olabilir fakat çelik örme kol ve el koruyucuları kullanılabilir

Yukarıda yazdıklarım sizi yanıltmasın ! Aslında olması gereken öncelikli seçenekler değil... Hatta uygulaması, kontrolü vs çok da mümkün olmuyor. Çok fazla ihmal edilebilir çünkü çalışan ve yönetici inisiyatifi ile sağlanan risk önleme tedbirleri. (İşletmelerimden birinde bu şekilde asi motorlu Hızar ve dairesel testere kullanılıyordu. Size yazdıklarımın bir kısmını yaptırdım fakat çok fazla ihmal ediliyor. Sürekli başında durursanız anca kullanılır...)
En doğrusu tekrar edeyim hareket iletim sistemlerinin (motor, kasnak vs) revizyonu, ya da yeni çıkan güvenlik aksamları tam olan başka ekipman alımı ...

Umarım faydalı olur. Kolay gelsin.

osman.koyuncu

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bu arada son yazdıklarımı yapmaya karar verirseniz mutlaka "Güvenli Çalışma Talimatını da" beraberinde hazırlayın , size ilettiğim veya sizin proseste gözlediğiniz dikkat edilecek, kaçınılacak tüm tedbir/durumları mutlaka belirtin. Kullanılacak KKD, Kontrol edilecek kısım ve zaman (periyot) kavramları, Kullanacak kişinin eğitim gerekliliği vb unsurları mutlaka belirtin. Mümkünse bu tip tezgahların yetkilendirme usulü ile asgari sayıda kişi/kişilerce kullanılmasını talep edin, tebliğ edin... Tezgahların üzerini muhafazalar ve kullanım uyarıları ile görsel uyarıcılarla donatın...

Unutmayın, aldığınız tedbirlerin mümkün olan az sayıda kişiyi bağlaması uygulamanın kontrol altına alınabilmesi için kolaylık sağlayacaktır...

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.