Acil Durum Eylem Planları

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında isgisg tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. isgisg

  isgisg TÜİSAG Üyesi  Acil durum Planı ifadesi "BİNALARIN YANGINDAN KORUNMASI HAKKINDA YÖNETMELİK" yönetmeliğinde geçiyor. Fakat çevre danışman firmaların izin belgeleri alamk için hzırlamış oldukları birde acil durum eylem planı var. Burdaki kavramlarla bianların yangından korunması hakkındaki yönetmelikteki kavramlar aynı değil. Biz ISG için ve firma için ACİL DURUM PLANLARINI neye göre hazırlayacağız.

  normalde istenen kriter sadece

  MADDE 126- (1) Yapı yüksekliği 30.50 m .'den fazla olan konut binaları ile içinde 50 kişiden fazla insan bulunan konut dışı her türlü yapıda, binada, tesiste, işletmede ve içinde 200'den fazla kişinin barındığı sitelerde aşağıdaki acil durum ekipleri oluşturulur.
  a) Söndürme ekibi,
  b) Kurtarma ekibi,
  c) Koruma ekibi,
  ç) İlk yardım ekibi.

  bunun dışındaki ekiplerde ne oluyor. Bunlar çoğaltılabilirmi ? Çevre ile ilgili arkadaşlardan destek bekliyorum.

  saygılarımla,


   
 2. Okan67

  Okan67 TÜİSAG Üyesi

  Acil Durum Planı OHSAS'da Yangın, Sel, Deprem, Terör Saldırısı, Biyolojik Zararlılar, Salgınlar vbg. risklere karşı alınacak önlemleri söyleyen dokümandır ama mevzuatta bunu nerede söylüyorlar o açık değil. Sanırım yeni çıkacak yönetmeliklerde bunu açıkça yazacaklar.

   
 3. ekinkıran

  ekinkıran TÜİSAG Üyesi

  İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik

  İş güvenliği uzmanlarının görevleri

  Madde 7 - İşyerlerinde kaza, yangın veya patlamaların önlenmesi için mevzuata uygun çalışmalar yapmak ve uygulamaları takip etmek; doğal afet, kaza, yangın veya patlama gibi durumlar için acil durum planlarının hazırlanmasını sağlamak, periyodik olark eğitimleri ve tatbikatları yaptırmak, acil durum planı doğrultusunda hareket edilmesini sağlamak.

  Görüldüğü üzere acil durum planlarının hazırlanması iş güvenliği uzmanlarının görevleri arasındadır. Ancak bu hazırlanacak acil durum planlarının içeriği konusunda ayrıntılı bilgiler verilmemiştir. Yani konunun ucu açık.

  Ben bu saydığınız ekiplerin yanında 2 ekip daha oluşturdum: Teknik ekip ve koordinasyon ekibi

  Teknik ekip firmadaki elektrikçi ve bakımcılardan oluşmakta ve olası bir acil durumda firma geneli elektrik, doğalgaz gibi hayati öneme sahip tesisatların kapatılması, kontrol altında tutulmasını sağlamakla görevlidir.

  Koordinasyon ekibi ise üst yönetim grubunda yer alan personelden oluşmakta ve görevi diğer ekiplerin koordinasyonunu, iç-dış haberleşmeyi ve planların uygulanmasını sağlamak.     

   
 4. isgisg

  isgisg TÜİSAG Üyesi

  Bu Şekilde Uygun Görüyorum ama çok iyi olmasını isteiğim için bir türlü karar veremedim. Daha iyi nasıl olabilir.?

  Söndürme Ekibi
  Kurtarma Ekibi
  Koruma Ekibi
  İlk Yardım Ekibi
  Haberleşme Ekibi
  Koordinasyon Ekibi
  Toplanma Noktası Denetçisi
  Toplanma Noktası Sorumlusu

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica