Acil Durum Eylem Plani

Konu, 'Diğer İş Sağlığı ve Güvenliği Dokümanları' kısmında emineipekci tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. i.basoren

  i.basoren TÜİSAG Üyesi  mrb arkadslar yeni uzman oldum ve bir lojmana risk analizi yapıyorum ve burası çok tehlikeliye giriyor ben burada çalışan 3 kaloriferciye 'ek 1' deki eğitimleri verebilir miyim lütfen yardımcı olun.


   
 2. emrozgr

  emrozgr TÜİSAG Üyesi
  İsa Bey, eğer o lojman ile isg katip üzerinden bir sözleşme yaparak hizmet veriyorsanız ek 1 de ki eğitimleri verebilirsiniz vermelisiniz de. Ancak o eğitimler arasında İsg uzmanının uzmanlık alanına giren konularda eğitim verebilirsiniz öteki konularda eğitimi o lojman ile isg katip üzerinden sözleşme yapan İş yeri hekimi verecektir.

  İsg katip üzerinden sözleşme yapmadıysanız (bireysel ya da OSGB aracılığı ile) eğitim vermeniz "çalışanlara verilecek isg eğitimin usul ve esasları" yönetmeliğine göre usulsüzdür. Zaten bu şartlarda iseniz risk değerlendirmesini de siz yapamazsınız. Ancak işverene yardımcı olmak istiyorsanız (şu an için işverenler isg uzmanı ve hekim olmadan risk değerlendirmesi yapabiliyor) nasıl yapacağı konusunda yol gösterebilirsiniz. İyi Çalışmalar

  İsa Bey, eğer o lojman ile isg katip üzerinden bir sözleşme yaparak hizmet veriyorsanız ek 1 de ki eğitimleri verebilirsiniz vermelisiniz de. Ancak o eğitimler arasında İsg uzmanının uzmanlık alanına giren konularda eğitim verebilirsiniz öteki konularda eğitimi o lojman ile isg katip üzerinden sözleşme yapan İş yeri hekimi verecektir.

  İsg katip üzerinden sözleşme yapmadıysanız (bireysel ya da OSGB aracılığı ile) eğitim vermeniz "çalışanlara verilecek isg eğitimin usul ve esasları" yönetmeliğine göre usulsüzdür. Zaten bu şartlarda iseniz risk değerlendirmesini de siz yapamazsınız. Ancak işverene yardımcı olmak istiyorsanız (şu an için işverenler isg uzmanı ve hekim olmadan risk değerlendirmesi yapabiliyor) nasıl yapacağı konusunda yol gösterebilirsiniz. İyi Çalışmalar

   
 3. emrozgr

  emrozgr TÜİSAG Üyesi

  Yeni uzman olduğunuza göre C sınıfısınız ve resmi olarak o lojmana İsg Hizmeti veremezsiniz.

     

   
 4. kubraylmz

  kubraylmz TÜİSAG Üyesi

  Merhaba arkadaşlar distribütörlük yapan firmaya acil durum eylem planı hazırlıyorum.Saha çalışanlarıyla yani mümessillerle birlikte toplam 270 kişi var fakat merkez ofis 25 kişi.Bu durumda ekip sayılarını merkez ofise göre mi yapmalıyım.

   
 5. nil5534

  nil5534 TÜİSAG Üyesi

  merhaba arkadaşlar

  arama kurtarma ekiplerinin eğitimini nereden aldırcaz acaba bilgisi olan var mı?

     

   
 6. chemistanbul

  chemistanbul Banned

  bu eğitimleri şu kişiler verir diye bir yöönetmelik veya benzeri bir mevzuat bilgisi yok. ben bizzat istanbul itfaiyesi eğitim daire başkanlığı ile görüştüm. eğitimleri itfaiyenin belli bir ücret karşılığında verdiğini ve eğitimleri konu hakkında bilgisi olması durumunda teknik kişiler olan isg uzmanlarının da verebileceğini syledi.

   
 7. s.ay

  s.ay TÜİSAG Üyesi

   
 8. s.ay

  s.ay TÜİSAG Üyesi

  Selamlar,

  Ben hizmet sektöründe bir firmada tam zamanlı isg uzmanı olarak çalışıyorum. İsg katip üzerinden 200 sa. lik sözleşmem var, fakat sözleşmemin olmadığı projelere de eğitim verme gibi bir durumum var. Firmanın diğer projelerinde çalışan sayısı itibarı ile 50 nin altında ve şu anda tehlike sınıfına göre uzman bulundurma zorunluluğu yok firmanın. Dolayısı ile katip üzerinden sözleşme yapma zorunluluğu yok. Ben bu çalışanlara eğitim verebilir miyim? Aksi durumun mantıkla bir izahı yok, ama siz de eğitim verilebilmesi için isg katip üzerinden sözleşme olmalı demişsiniz. Yasa aşamalı olarak yürürlüğe girdiğine göre inanılmaz bir çelişki var burada.   
 9. Haldun

  Haldun TÜİSAG Üyesi


  Merhaba
  Konu üzerinden biraz zaman geçmiş ancak yinede katkıda bulunmak istedim...
  Acil Durum Planları hakkında mevzuatta saklanması ve asılması yönünde talimatlar varsa da bunun yanında tecrübelerime dayanarak planların yeri hakkında sizlerle paylaşmak istediğim şu konular bulunmakta;
  -Acil Durum Planlarının İşletmede çalışan tüm personeliniz tarafından görülmesi ve bilinmesi uygun olacaktır.
  -Planlar işletme bilgisayarlarından paylaşım dosyalarında veya ağlarında, personelin rahat ve kolay ulaşılabileceği şekilde ayarlanmasında faydası olacaktır.
  İşletmelerde meydana gelen acil durum olaylarına katılmamız sebebi ile yaşadığımız tecrübelere dayanarak;
  -Yangın çıkan işletmede çalışan personel işletme içerisine giremediğinden, Acil Durum Planlarının bir kopyasının işletmenin dışında bulunan bir bölümünde ( Güvenlik, Acil Durum İstasyonu, İdari bina,...) bulundurulmasında faydası olacaktır.
  -Acil Durum Planındaki işletme iç yerleşim Planlarının büyük ve açıklayıcı örneklerinin plan içinde olması olaya katılan İtfaiye, Polis, Arama Kurtarma, ...gibi ekiplerin işlerini kolaylaştıracaktır.
  -Acil Durum Planlarının bir kopyasının Acil Durum Komuta odasında bulundurulmasın da faydası olacaktır. Acil durumlarda Olay Komuta Merkezine (odasına) toplanan komuta personeli bu plana ihtiyaç duyacaktır. (Gittiğimiz olaylarda komuta personeli panik halinde Acil Durum Planlarını almamakta ve olaylarda ilgili ekiplere bilgi paylaşımında sıkıntı yaşan bilmektedir.)
  - ....
  Haldun S.
  İtfaiye Ekip Amiri

     

   
  irfan UĞUN, serkan55, hserap ve 7 kişi daha buna teşekkür etti.
 10. emrozgr

  emrozgr TÜİSAG Üyesi


  s.ay bunlar benim fikirlerim değil. Yönetmeliklerin söyledikleri malesef. Bahsettiğiniz firma ile isg katip üzerinden anlaşmanız yoksa eğitime katılım sertifikası düzenleyemezsiniz.   
 11. rabia.

  rabia. TÜİSAG Üyesi

  Mrb arkaşlar, elinizde taşocakları ile ilgili hazırlanmış acil eylem planı örnekleri varmı?
  yardımcı olursanız çok mutlu olurum.
  teşekkürler...   
 12. badebru

  badebru TÜİSAG Üyesi

  merhbalar....agustostakı sınavı kazandım.ve mükellefıyet acark az tehlıkelı ıs yerlerınde rısk degerlendırmesı yapacagım.acıl eylem planıda yapmam gerekıor degılmı? c sınıfı iş güvenlıgı uzmanı oldugum ıcın ve OSGB ye baglı olmadıgımdan iş güvenlıgı egıtımı veremıyorum degılmı? OSGB ıle anlaşsam onlar işveren ve işçilere sadece egıtı verse olurmu? bırde rıcam acıl eylem planı nasıl hazırlanıyor?elınde örnek olan varmı? her iş yerıne ayrı mı yapmamız gerek?benzer ış yerlerıne aynısı olaılırmı?mesela bakkal,kuaför,muhasebecı vb iş yerlerınde....teşekkürler

   
 13. Haldun

  Haldun TÜİSAG Üyesi

  Merhaba
  Konu eski ancak yaşamış olduğumuz bir olayı hatırlattığı için tecrübemi paylaşmak istedim.
  Firmanın risklerini belirleyin...Bu Taşıma kamyonları ise kamyonlardaki riskleri belirleyin ve risklere göre bir plan hazırlayın (Örnek: Gaz dolum şirketine ait firmaların tankerlerinin karayollarında karşılaştıkları olaylarına gitmekteyiz. Burada araç şoförünün yapması veya yapmaması gerekenler, olaya müdahale şekilleri, tahliyesi, haber vermesi,...gibi bir çok konuya şahit olmaktayız...Araç sahibine ilgili firma bilgilerini, ilgili kişileri sorduğumuzda cevap almamız veya ilgili evrak ve bilgileri istememiz durumunda bize bilgi verebilmesi... )
  Bu sebeple firmaların taşınmaz mülkleri ve ya eşyaları olmaya bilir. Örneğin Lojistik firmaları, Gemi firmaları,...vs İSG sorumlusu mevcutta olan tüm yapılan işler hakkında plan yapmalı ve bunu dokümante etmelidir diye düşünüyorum.
  Kolay gelsin
   
 14. Aslı Ermurat

  Aslı Ermurat TÜİSAG Üyesi

  merhabalar iş yerleriyle ilgili acil durum planlamasıyla ilgili bol bol örnek var ama ben üniversitemin fakülte binası için acil durum planı hazırlayacağım. bu konuda beni aydınlatır mısınız ya da elinizde örnek var mıdır ?

   
 15. Haldun

  Haldun TÜİSAG Üyesi

  Acil Eylem Planınızı kopyala yapıştır olarak değil kendi işletmenize uygun plan hazırlamanız daha uygun olur.
  Acil Durum Planı öncesi çalışma
  Risk çalışmalarınızı yaptınız mı?
  Ekiplerinizi bu risklere göre belirlediniz mi?
  Talimatlar hazırladınız mı?
  ......

  Bu arada OKUL TATBİKATLARI isimli hazırladığım konuyu okumanızı /bakmanızı isterim.

  Beni arayabilirsiniz.
  Haldun SEBER
  535 219 70 36   
  sanem deniz özkan ve sunwer bu yazıya teşekkür etti.
 16. melis

  melis TÜİSAG Üyesi

  haldun bey merhaba, nakliye firmaları için acil durum planı hazırlarken ekipleri vs. nasıl kuracağım işyeri yok sadece araçlar mevcut?

   
 17. Haldun

  Haldun TÜİSAG Üyesi

  Araçlara ait riskleri ve planı hazırlayın, bu risklere nasıl müdahale edileceğini anlatın, yazın. Araçları kullanacak şoförler vardır sanırım bu arkadaşlara olaylara karşı ne yapabileceklerini hazırlayın. Varsa şoförlerinize eğitimleri planlayın. İkame alanlarınız varsa Ofisler gibi bu alanlardaki riskleride aynı şekilde planınıza yazmanız gerekecektir.. Ekip personeliniz yoksa ekipler kısmını yazmanıza gerek yok. siz araçlarınız için planı ve riskleri belirleyeceksiniz o zaman.

   
  melis bu yazıya teşekkür etti.
 18. denizselcuk402

  denizselcuk402 TÜİSAG Üyesi

  iş yerinde daha önceden hazırlanmış bir plan mevcut ben yeni işe başladım tekrar yenisini hazırlamam gerekiyor mu ? aynı şey risk değerlendirmesi içinde geçerli

   
  Haldun bu yazıya teşekkür etti.
 19. Haldun

  Haldun TÜİSAG Üyesi


  İlgili yönetmelik: İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ

  http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.16925&sourceXmlSearch=&MevzuatIliski=0  Risk değerlendirmesinin yenilenmesi


  MADDE 12 – (1) Yapılmış olan risk değerlendirmesi; tehlike sınıfına göre çok tehlikeli, tehlikeli ve az tehlikeli işyerlerinde sırasıyla en geç iki, dört ve altı yılda bir yenilenir.

  (2) Aşağıda belirtilen durumlarda ortaya çıkabilecek yeni risklerin, işyerinin tamamını veya bir bölümünü etkiliyor olması göz önünde bulundurularak risk değerlendirmesi tamamen veya kısmen yenilenir.

  a) İşyerinin taşınması veya binalarda değişiklik yapılması.

  b) İşyerinde uygulanan teknoloji, kullanılan madde ve ekipmanlarda değişiklikler meydana gelmesi.

  c) Üretim yönteminde değişiklikler olması.

  ç) İş kazası, meslek hastalığı veya ramak kala olay meydana gelmesi.

  d) Çalışma ortamına ait sınır değerlere ilişkin bir mevzuat değişikliği olması.

  e) Çalışma ortamı ölçümü ve sağlık gözetim sonuçlarına göre gerekli görülmesi.

  f) İşyeri dışından kaynaklanan ve işyerini etkileyebilecek yeni bir tehlikenin ortaya çıkması.

   
 20. berwish

  berwish TÜİSAG Üyesi

  Merhaba
  Nakliye firmaları için ben de işin iiçinden çıkamayınca buraya yazmak istedim.acil durum planı yerine çalışanlara talimatlar verilip imzalatmayı düşündüm tabi eğitimleri zaten verilecek. bir de ilkyardım sertifikası problemi var 60 kişi çalışıyor ama hepsi şoför her araca ayrı ayrı ilk yardım sertifikalı eleman mı ayarlamak lazım? buna da işverenler pek sıcak bakmıyor. biilgisi olan var mı acaba?
  teşekkürler

   
  Haldun bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica