Acil Çıkış Kapıları (konut Yapılarında Ofis İşyeri)

alikirancho

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Katılım
4 Nis 2013
Mesajlar
2
Tepki puanı
3
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
Selamlar,

Konut yüksekliği 30.5 m altındaki yapılarda ikinci çıkış aranmaz maddesi gereği 1. katta kiralanmış bölge ofisimde sadece 1 adet acil çıkış bulunmakta.

Binaların yangından korunması yönetmeliğinin ek5a ve b tablolarına göre yağmur sistemli tek çıkışlar en uzak noktandan 30 m olabilmesi şartı (ofisimizde 45m'dir) ve 550 m2 alan içerisinde olan ofisin 10 m/ kişi oranına göre 50 rakamanı geçmesi nedneiyle 2. acil çıkış kapısı gerektirmektedir.

Çözüm bulamadığım sorularım; konut olarak değerledirip 2. çıkış gerekmediğini mi varsayıcam yoksa diğer verdiğim teknik bilgiler ve karşılaştırmalara göre mevcut mekanın ofis olması nedeniyle (konut yapısı olarak değerlendirmenden) 2. çıkışın yapılmasının gerektiğini rapor edicam.

Son olarak, ofis içerisinde bulunan pencere kapı olarak değiştirildiğinde kot farkı olmadan 1. katta bulunan bulunan kaçış yolu ve devamında merdivenleri kullanarak toplanma yerlerine ulaştırmaktadır.

Bu pencereyi kapı olarak dışarı açılmasını, yangına dayanıklı ve duman sızdırmaz özelikte olmasını sağlayarak acil çıkış olarak gösterebilir miyim ?

Teşekkür ederim.
 
Üst
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.