6331 Sayılı Yasaya Göre Acil Durum Ekipleri Ve Planları Neler Olacaktır? | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

6331 Sayılı Yasaya Göre Acil Durum Ekipleri Ve Planları Neler Olacaktır?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Okan67 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Okan67

  Okan67 TÜİSAG Üyesi  6331 Sayılı yeni ISG Kanununa göre Acil Durum Ekipleri ve Acil Durum Planlarının oluşturulmaması durumunda uyulmayan her yükümlülük için 1000 TL, aykırılığın devam ettiği her için aynı miktar ceza veriliyormuş.

  Acil Durum Ekipleri nasıl oluşmalı? Yangın Söndürme, Kurtama/Tahliye, Koruma Ekiplerini mi anlamalıyız?

  Acil Durum Planları nasıl olmalı? Deprem, Su Baskını, Terör Saldırısı, Salgın Hastalık gibi konular mı olmalı?


   
 2. HüseyinK

  HüseyinK TÜİSAG Üyesi

  *Acil Durum Müdahale Ekibi kurdum ben..
  *Söndürme Ekibi,İlk Yardım Ekibi,Kurtarma Ekibi ve Koruma Ekibi kurdum..

  Bu iki ekip genel olarak aynı isimlerden oluşuyor bende ama Acil Durum Müdahale Ekibimde 2 şer personel daha fazla..


  *Acil Durum Planımda ise şunlar var;
  - Bayılmalarda İlk Yardım
  -Yaralanmalarda İlk Yardım
  -Kanamalarda İlk Yardım
  -Kırıklarda İlk Yardım
  -Bel ve Boyun Kırıklarında İlk Yardım
  -Yanıklarda İlk Yardım
  -Uzuv kopmalarında ilk yardım
  -Deprem Anında ve Sonrasında Yapılması Gerekenler
  -Kimyevi Maddelerle Çalışması Anında ve Sonrasında Yapılması Gerekenler
  -Patlamalarda Yapılması Gerekenler
  -Yangınla Mücadele Esnasında Yapılması Gereken Kurallar

   
 3. sukru_ozgur

  sukru_ozgur TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar merhaba
  acil durum ekipleri senaryolu tatbikatlar yaparak ve tercihan video kaydı alınarak acil durumlara ve olası tahliyelere hazırlıklı olunmalıdır.İnsanoğlu reflekslerine göre hareket eder.Tatbikatlarda gayri ciddi davranan çalışanlar olası bir acil durumda kendilerinin ve çevrelerinin başına dert açmaları yüksek ihtimaldir.Örneğin polat yangını gibi bir acil duruma hazırlıklı olmanın sırrının teknoloji,eğitim ve tatbikatlardan geçtiğini düşünüyorum.

     

   
  FUNDA3426 bu yazıya teşekkür etti.
 4. Okan67

  Okan67 TÜİSAG Üyesi

  Bu senaryo örnekleri çok önemli. Bugün gelişmiş ülkeler sürekli senaryolarla tatbikat yapıyorlar ve acil durumlara sürekli hazır haldeler. Böyle bir eğitime katılmıştım, adamları takdir ettim. Bizde de senaryo örneklerinin çoğalması lazım.

   
 5. safetypro

  safetypro TÜİSAG Üyesi

  Okan bey bildiğiniz gibi bu konuda talimatlar, akışlar ve dokümanlar vs. var ancak 6331 sayılı kanunun ilgili maddeleri yürürlüğe girince eminim bu ekiplerin nasıl oluşacağı, neleri kapsayacağı ile ilgili ikincil mevzuatta yürürlüğe girer (yönetmelik vs.) Böylece bu konularda netliğe kavuşur.

  Halihazırda Binaların yangından korunması hakkında yönetmelikte bu ekiplerin kimler olduğu ve kaç kişiden oluştuğu belirtilmiştir. (Madde 126-130)

  a) Söndürme ekibi; binada çıkacak yangına derhal müdahale ederek yangının genişlemesine mani olmak ve söndürmek,
  b) Kurtarma ekibi; yangın ve diğer acil durumlarda can ve mal kurtarma işlerini yapmak,
  c) Koruma ekibi; kurtarma ekibince kurtarılan eşya ve evrakı korumak, yangın nedeniyle ortaya çıkması muhtemel panik ve kargaşayı önlemek,
  ç) İlk Yardım ekibi; yangın sebebiyle yaralanan veya hastalanan kişilere ilk yardım yapmak


  Söndürme ve kurtarma ekipleri en az 3'er kişiden; koruma ve ilk yardım ekipleri ise, en az 2'şer kişiden oluşur. Kurumda sivil savunma servisleri kurulmuş ise, söz konusu ekiplerin görevleri bu servislerce yürütülür.

     

   
  deryayran ve Okan67 bu yazıya teşekkür etti.
 6. Okan67

  Okan67 TÜİSAG Üyesi

  Acil Durum Planı ile Acil Kaçış/Tahliye Planı galiba karıştırılıyor. Webde araştırma yaparken Acil Durum Planı olarak Tahliye Şemaları çıkıyor karşımıza.Oysa Acil Durum Planı deyince ben Yangın, Deprem, Sel, Salgın Hastalık, Münferit Olay, Organize Saldırı, Savaş Hali gibi durumları anlıyorum.

   
  Levent ACAR, Doğan Aktaş ve deryayran bu yazıya teşekkür etti.
 7. burki_1907

  burki_1907 TÜİSAG Üyesi

  şantiye için acil durum ekipleri oluşturmam gerekiyor.Yönetici kadrosuyla beraber 61 kişiyiz..Ekipleri aşağıdaki sayılara göre mi oluşturcam yoksa daha fazla sayıda kişi mi olması gerekiyor? Şirketimdeki isg danışmanı 5'er kişi oluşturmamı söyledi ama yönetmelikte
  3 kişi yeterli diyor.Hangisi doğru acaba?
  İlgili Yönetmelik: Söndürme ve kurtarma ekipleri en az 3'er kişiden; koruma ve ilk yardım ekipleri ise, en az 2'şer kişiden oluşur. Kurumda sivil savunma servisleri kurulmuş ise, söz konusu ekiplerin görevleri bu servislerce yürütülür.
   
 8. erencalik

  erencalik TÜİSAG Üyesi

  mrb'lar 6331de acil müdahale ekiplerine kaç kişiden oluşması gerektigini daha geniş bilgiye ulaşabilecegim bi kaynak tavsiye edermisiniz. çalışan sayısına göre kaç kişiden oluşması gerekli hangi çalışma şartlarında yardımlarınız için teşekkurler   
 9. ikarateke

  ikarateke TÜİSAG Üyesi

  arkadaşlar çalıştığım firmada acil durum eylem planı kapsamlı olarak 2009 da hazırlanmış yenilemem gerekiyormu.?

     

   
 10. servet yortumluk

  servet yortumluk TÜİSAG Üyesi

  işletmenizde ve eklentilerinde değişiklik yok ise ve ekipteki kişilerden işten ayrılan yok ise planlar aynı kalır,
  Kolay gelsin,   
  ikarateke bu yazıya teşekkür etti.
 11. keskinkilic

  keskinkilic TÜİSAG Üyesi

  sayın ıkarateke....Acıl durum eylem planları da tıpkı rısk analızı gıbı tehlıke sınıfına göre 2-4-6 yıl da bir yenilenir...   
 12. EROL BÖLEK

  EROL BÖLEK TÜİSAG Üyesi

  18.06.2013 İŞYERLERİNDE ACİL DURUMLAR HAKKINDA YÖNETMELİK uyarınca

  MADDE 11 – (1) İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar;

  konularının her biri için uygun donanıma sahip ve özel eğitimli en az birer çalışanı destek elemanı olarak görevlendirir. İşyerinde bunları aşan sayılarda çalışanın bulunması halinde, tehlike sınıfına göre her 30, 40 ve 50’ye kadar çalışan için birer destek elemanı daha görevlendirir.

  (2) İşveren, ilkyardım konusunda 22/5/2002 tarihli ve 24762 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İlkyardım Yönetmeliği esaslarına göre destek elemanı görevlendirir.

  (5) 10’dan az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde birinci fıkrada belirtilen yükümlülüğüyerine getirmek üzere bir kişi görevlendirilmesi yeterlidir.

  Acil durum planının yenilenmesi

  MADDE 14 – (1) İşyerinde, belirlenmiş olan acil durumları etkileyebilecek veya yeni acil durumların ortayaçıkmasına neden olacak değişikliklerin meydana gelmesi halinde etkinin büyüklüğüne göre acil durum planı tamamen veya kısmen yenilenir.

  (2) Birinci fıkrada belirtilen durumlardan bağımsız olarak, hazırlanmış olan acil durum planları; tehlike sınıfına göre çok tehlikeli, tehlikeli ve az tehlikeli işyerlerinde sırasıyla en geç iki, dört ve altı yılda bir yenilenir.

   
 13. Gül Bahar

  Gül Bahar TÜİSAG Üyesi

  Merhaba , arama-kurtarma-tahliye, yangınla mücadele, ilk yardım ekipleri acil durum ekipleri olarak mı ayarlamak lazım? çoğu kişi farklı bir açıdan yorum yapıyor kanunda ise söndürme,kurtarma,koruma ve ilk yardım ekipleri geçiyor?..
   
 14. tower try

  tower try TÜİSAG Üyesi

  Acil durum ekipleri
  -söndürme ekibi en az 3 kişi
  -kurtarma ekibi en az 3 kişi
  -ilkyardım ekibi
  -koruma ekibi en az 2 kişi den oluşur.

  buna ilave
  arama kurtarma ve tahliye için 1
  ilkyardım için 1
  yangınla mücadele için 1 acil durum ekiplerine yardımcı destek elemanları görevlendiriliyor.

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica