6331 Sayılı Kanun Ceza Uygulama Tarihleri

Konu, 'Yasalar, Tüzükler, Yönetmelikler Hakkında' kısmında seday tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. seday

  seday TÜİSAG Üyesi  Merhabalar,,,

  Ben Temmuz 2013 itibari ile 50'den fazla calisani olan az tehlikeli sinifta yer alan bir firmada İSG uzmani olarak calismaya basladim. Aynı tarihlerde bir işyeri hekimi de görev yapmaya basladı. Ancak henüz görevlendirilmiş bir, diğer sağlık personeli bulunmamaktadır. 6331 sayili kanun Madde-26'da belirtilen cezaların uygulanma tarihleri ile ilgili sormak istediklerim var.

  Bir örnek üzerinden gidersek; mesela 6331 sayılı kanun Madde 6 (1-a)' ya göre ''Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren; Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirir.'' diyor.Buna ilişkin cezalarla ilgili olarak ta ''6 ncı maddesinin birinci fıkrası gereğince belirlenen nitelikte iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi görevlendirmeyen işverene görevlendirmediği her bir kişi için beş bin Türk Lirası, aykırılığın devam ettiği her ay için aynı miktar, Diğer sağlık personeli görevlendirmeyen işverene iki bin beş yüz Türk Lirası, aykırılığın devam ettiği her ay için aynı miktar'' diyor. Cezaların uygulama tarihleri ile ilgili olarak is 6331 sayılı kanun Madde 38'e göre:
  Bu Kanunun; 6, 7 ve 8 inci maddeleri;
  1) Kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren iki yıl sonra,
  2) 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için yayımı tarihinden itibaren bir yıl sonra,
  3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,
  olarak belirtilmiş...

  Bu durumda calistigim sirket icin açısından bakarsak; Temmuz 2013 itibariyle İSG uzman ve işyeri hekimi bulundurması ancak diğer saglik personeli bulundurmaması sebebiyle cezai durumu olacaktir saniyorum. Ama Ocak 2014'e kadar diğer sağlik personelini görevlendirmesi durumunda herhangi bir cezai durum olacak midir? Olacaksa hangi tarih itibariyle olacaktir..
  Bilgilendirirseniz memnun olurum...

  Seda Yelkenci
  C Sınıfı isg Uzmanı
  Jeofizik Yüksek Mühendisi


   
 2. Cumhur ALBAYRAK

  Cumhur ALBAYRAK TÜİSAG Üyesi

  Çalıştığınız firma 50' den fazla çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer aldığı için kanunun yayımı tarihinden 6 ay sonra kanun kapsamına girecek. Ocak 2014 tarihine kadar cezai bir yaptırım olmaz.

   
  seday bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica