Kitap 50 Soruda İş Kanununda Çalışma Süreleri

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yardımcısı
50 Soruda İş Kanunu’nda Çalışma Süreleri El Kitabı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurulu Başkanlığı tarafından işçilerin eğitimi ve iş mevzuatından kaynaklanan hakları konusunda bilinçlendirilmeleri amacıyla hazırlanmış el kitapları serisi içinde yer almaktadır.

El Kitabı ilk olarak 2011 yılında hazırlanmış ve o tarihten itibaren işçi eğitimi toplantılarında yaygın şekilde kullanılmış, aynı zamanda İTKB resmi web sitesi üzerinden işçilere ulaştırılmıştır.

Kitap içerisinde çalışma yaşamının önemli başlıklarından birisi olan çalışma süreleri konusunda İş Kanunu ve ilgili yönetmeliklerde öngörülen hak ve yükümlülüklere ilişkin kısa ve öz bilgilere yer verilmiştir. Zaman içinde mevzuatta meydana gelen değişiklikler sebebiyle revize ihtiyacı doğmuş ve 2017 yılı Temmuz ayı içinde kurulan çalışma grubu tarafından el kitabı revize edilerek güncel mevzuatla uyumu sağlanmıştır.

50 Soruda İş Kanununda Çalışma Süreleri El Kitabı ekte yer almaktadır.

Screenshot_1.png
 

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

Erkan FINDIKLI

TÜİSAG Çalışma Birimi
TÜİSAG Çalışma Birimi
Ülkedeki Suriyeli bolluğunu düşününce normaldir tabi arapça hazırlanması..
 

jn6zo

TÜİSAG Üyesi
6-Günlük azami çalışma süresi ne kadardır? Günlük çalışma süresi her ne şekilde olursa olsun 11 saati aşamaz. Bir işçinin bu sınırları aşan sürelerle çalıştırılması halinde, 4857 sayılı İş Kanununun fazla çalışma, zorunlu nedenlerle fazla çalışma ve olağanüstü hallerde fazla çalışmaya ilişkin madde hükümleri uygulanır.

Bu ifadeden; fazla çalışma kapsamındaki ücret ödendiği durumda çalışanın günde 11 saatten fazla çalıştırılabileceği mi anlaşılmalıdır? Çalıştırılamaz deyip çalıştırılması halinde bu kadar ücret ödenmelidir demek 11 saati aşan sürelerde çalıştırılmayı makul kabul etmek olmaz mı?
 

zamzam23

TÜİSAG Üyesi
bir kitapta renkler bu kadar mı kötü seçilir..
 
Üst

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.