Yürürlükte - 2018-2 Nolu Dış Genelge | TÜİSAG Forum | İSGforum | İSGfrm - İş Sağlığı,Güvenliği,Risk değerlendirme

Yürürlükte 2018-2 Nolu Dış Genelge

Konu, 'Yasalar, Tüzükler, Yönetmelikler ve Tebliğler' kısmında Genco tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Genco

  Genco TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi  İSG Profesyonellerinin Dikkatine  İSG PROFESYONELLERİNİN KATILDIKLARI EĞİTİM, YAYIN VE ETKİNLİKLERİN KREDİLENDİRME KRİTERLERİNİN BELİRLENMESİNE İLİŞKİN GENELGE YAYINLANMIŞTIR.

  Bu Genelge, iş güvenliği uzmanlarının, işyeri hekimlerinin ve diğer sağlık personellerinin iş sağlığı ve güvenliği alanında bilgi, beceri ve mesleki yeteneklerini geliştirmeyi, pekiştirmeyi ve uygulama ile ilgili ilişkilerini sürdürmeyi amaçlayan, mevcut iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerinin nitelik ve standartlarının artırılması için gerçekleştirilecek eğitim, yayın ve etkinliklerin kredilendirme kriterlerinin usul ve esaslarını içermektedir.

  Bu Genelge hükümleri iş güvenliği uzmanlarına, işyeri hekimlerine ve diğer sağlık personellerine bir zorunluluk getirmemekte ancak iş sağlığı ve güvenliği alanında bilgi, beceri ve mesleki gelişim açısından katkı sağlayacağı ön görülmektedir.

  Başvurular için ilave duyuru yapılacak olup, 01 Ocak 2019 tarihi itibariyle İSG-Katip üzerinden alınmaya başlanacaktır.

  Kaynak: İsgkatip


   

  Ekli Dosyalar:

  gultekin cangul, Kaan SAKA, 6666 ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. İşGüvUzman

  İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

  Anladığım kadarı ile akademik personele ilişkin bir çalışma olacak. Sahada görev yapan bir profesyonelin adı geçen başlıklarda kredi kazanması mümkün görülmemekte..

   
 3. iso9001

  iso9001 TÜİSAG Üyesi

  Anlaşılan İSG Uzmanlarının deneyim ve tecrübelerini hem paylaşmak hem de kendilerini geliştirme imkanı sunacak bir projedir. zira başkalarına para kaptırılacak bir tarza dönüştürülür ise hem sektöre hemde amaca zarar verecek nitelikte olacaktır. sektörümüze hayırlı ve uğurlu olması ümidiyle...

     

   
 4. mehmet ali çankırı

  mehmet ali çankırı TÜİSAG Üyesi

  Ben bu durumu anlamadım, ama eğitim aldığımızda kredi mi kazanacağız yada nasıl başvuruyapacağız bu kredi sistemine

   
 5. İşGüvUzman

  İşGüvUzman TÜİSAG Üyesi

  Detayları incelerseniz. Bakanlığın duyurulara devam edeceği anlaşılabiliyor. Lakin sahada koşturmaktan başka bir iş yapamayan İSG profesyonelleri yayın yapamaz, herhangi bir foruma, panele katılamaz (katılsalar bile çok cüz-i olacaktır). Kimler yayın yapar, Akademik personel. Kimler panellere oturumlara katılır, akademik personel. Neden çünkü zaten sahada değillerdir ve zamanları oldukça boldur. Oturdukları noktadan yayın, forum, makale, toplantı, panel kovalarlar. Yayın yazmak için zamanları da bol olur. Durum böyle iken. Sahada görev yapan İSG profesyoneli nasıl kredi kazansın... Hiç kazanamaz demiyorum. Detayı inceleyenler anlayacaktır. Akademisyen 1000 kredi alabilecekken. Sahadaki arkadaşım en fazla 10 puan alabilecek. Bu kredilerin (çokça kredi toplayan akademisyenlerin) zaman içerisinde kamuda da söz sahibi olabileceğini, yönlendirici olabileceğini de şimdiden görebiliyorum. Olmasında mahzur mu var ebetteki hayır... Lakin bir İSG uzmanlık kursunda paraşüt tipi emniyet kemerini izaha çalışan akademisyen arkadaşım, ''Düşüşte paraşüt gibi açılarak işçiyi koruyan düzenektir'' şeklindeki açıklamasını duyunca da şimdiden vah vah diyorum...

  Duruma ilişkin eleştirisel bakış açım budur.

  Saygılar.

     

   
  Erkan FINDIKLI ve Genco bu yazıya teşekkür etti.
 6. Tolga_34

  Tolga_34 TÜİSAG Üyesi

  Bugün yine bu genelgeyi okudum.
  Yukarıda yazılan görüşe katılıyorum, sahada çalışan bir isg personeli doğal olarak bilimsel çalışma ve yayın yapamaz. Ancak sahada çalışan bir isg personeli mesleki gelişimi için sertifikasyon kurslarına katılabilir.

  Ancak dikkatimi çeken dört konu var =
  1) Md.6, 2), a'da : "Bakanlıklar tarafından tescillenmiş sertifikalı ileri mesleki eğitimlere kredilendirme yapılır"
  c'de ise : "Genel Müdürlük tarafından düzenlenen sertifikalı ileri mesleki eğitimlerde kazanılan" diye bir ifade var.

  2) Md.6, 2), d'de
  "Katılım belgeli ve uzaktan eğitim yöntemiyle ileri mesleki eğitimleri verebilecek kuruluşlar:
  (1) Kamu kurum, kuruluşları ve üniversiteler,
  (2) Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları,
  (3) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim
  vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri,
  (4) Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumlarıdır." diye bir tanımlama var.

  Şimdi,
  1) "Bakanlıklar tarafından tescillenmiş sertifikalı" ifadesi acaba hangi eğitimleri kapsıyor ya da kapsayacak? Kapsar ise neye göre kapsayacak? Çünkü "alınan eğitimlerin İSG ile ilgili olması" diye bir ifade var. Mesela 9001 ve 14001 sertifikasyon eğitimleri İSG ile ilgili değil mi ??? Kaynak inspektörü, yük kaldırma yöneticisi vb. eğitimler İSG ile ilgili mi değil mi ? gibi gibi.

  2) Md.6, 2), d'de belirtilen kuruluşlar haricinde, yangın eğitici eğitimi, yüksekte çalışma eğitimi, kapalı alan çalışma eğitimi vb. eğitimler veren ancak "bakanlıkça yetkilendirilmemiş" piyasadaki eğitim kurumlarından alınan belgeler geçersiz olacak. Alınmış belgeler de bu ifadeye göre geçersiz sayılacak.
  3) "uzaktan eğitim yöntemi" diye bir ifade var. Aç bilgisayarı eğitim çalışsın, sen işine gücüne bak. Sonra uzaktan eğitimin uzaktan sınavını da bilgisayarda yap, sonuç ? Eğitim alındı. :) Katılım belgesi de PDF olarak indirildi. :) Yolla gitsin, al kredileri topla (mı?)

  Diğer konu ise genelgenin ek'inde "etkinlik" bölümünde " ı " ve " i " bentleri "katılım sağlanması" diye bir ifade ile bitiyorlar.
  Nasıl yani ? Ben her ulusal ve uluslararası İSG panel, sempozyum, konferans vs. vs. vs. hepsine katılıyorum, bir dünya da katılım belgem var, bunlar geçerli mi ? (Ah gençler ah! :) :) Ben size hep diyorum, fuar bile olsa, ilk ara verildiğinde hemen gidip bir katılım belgesi alın, diye :) :) )

  Yoksa, benim de hasbel kader, kazaren (abdurrahman çelebi misali) :) :) :) sunum yapmak için katıldığım bir kaç panel, bir kaç sempozyum var, buralarda nasıl bir katılım yaptığım mı istenecek ? Yoksa katılım belgeleri yeterli olacak mı ? (Heyecan yaptım bir an :) :) )

  Özetle, eğitim alınacak ise ÇASGEM'den alınacak ya da yukarıda belirtilen kuruluşlardan alınacak. Peki, bu zamana kadar bu genelge kapsamında olmayan eğitim kurumlarına bir dünya para döküp alınmış belgeler ne olacak ? Yazık, bu zamana kadar (2011 >>> 2018) bu eğitimlere harcanan para ve emeğe.

  Uluslararası iş güvenliği eğitim sistemi içinde alınmış sertifikalar ne olacak? Mesela NEBOSH'un OSHA'nın IPAF'ın, Bureau Veritas'ın, TÜV'lerin, IRATA vb. tüm belgeleri bu genelgeye göre geçersiz. gibi gibi. Belki bu konuyu Md.6, 5) kapsamında değerlendirirler?? (mi?)

   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica