2012 Den Beri A Sınıfı Uzmanların Hakları Gasp Ediliyor

Numeko Safety İş Güvenliği Ekipmanları

yasarcan

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
çok saçma bir tartışma içine girmişsiniz.

İskender Karpuzcu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Medeni hal
Evli
bu tartışmadaki amaç ne, birisi kuyuya taş atmış diğerleri çıkarmaya çalışıyor ,bırakın kuyunun da taşa ihtiyacı var;)

olcay altay

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Kanunun çıkması dışında hayırlı hiç bir iş yapılmadı ..
Dünyanın hiç bir yerinde bir kanun 2012 de çıktıktan sonra sürekli değiştirilmemiştir.
Dünyanın hiçbir yerinde görülmemiştir bir kanunun 2012 yılından 2023 yılına ertelendiği,
Bunu yaratanlar İş Güvenliği Uzmanları değil.
Türkiye de insanlar anca birbirine laf söylüyor.
Bu sebepten dolayı durmadan iş kazaları gerçekleşiyor.
İş güvenliği uzmanı bir olay da kök nedeni bilmiyorsa iş güvenliği uzmanı değildir.
Aynı iş güvenliği uzmanlığında ki sorunun kök nedeninin bilinmemesi gibi...
Sorunu yaratana bir kere bir şey söyleyin.

uzmknn

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Arkadaşlar artık tartışmayı bırakın. Sonu olmayan bir tartışma bu.

Hamdin35

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
İlk olarak 2011-2012 yılında ve daha eski dönemlerde İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümü Pamukkale Üniversitesinde yer almaktaydı, ayrıca siz 220 saatlik bir eğitimden sonra ben iş güvenliği uzmanı oldum diye inandıysanız ve 220 saatlik eğitim iş güvenliği uzmanı için yeterlilik teşkil ettiğini düşünüyorsanız benim için herhangi bir problem yoktur. Şahsınızın belirttiği gibi ''220 saatlik eğitim alıp uzman olanlar'' olarak başarılarınızın devamını dilerim.

İyi çalışmalar, kazasız günler dilerim.
Saygılarımla..
mühendis yada farklı bir teknik bölüm mezunu olup 220 saatlik kurs sonrası uzaman olan kişilerin dayanağı sadece 220 saatlik kurs ile sınırlı değildir... bu teknik bölüm mezunu kişiler zaten kendi alanlarında isg riskleri ile yeterince bilgi sahibidirler ve kurs alarak isg uzmanı olduklarında emin olun direk isg bölümü mezunu olanlardan çok daha yetkin olurlar özellikle de kendi branşlarıyla ilgili.. örneğin bir inşaat mühendisi aynı zamanda kurs alıp uzman da olsa ve inşaat projesinde uzaman olarak çalışsa sen 2 yıllık veya 4 yıllık isg bölüm mezunu olarak ben inşaat projelerinde bu kişiden daha fazla yetkinliğe sahibim diyebilir misin(?)

Uzmanasor

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ne 4 yıllık üniversite okumakla ne de 220 saat kurs almakla bu iş öğrenilir. Bu iş sahada uygulmayla öğrenilir. İkiside sadece pusula görevi görür. Pusulanın nasıl kullanacağını bilmiyorsan ikisininde bir anlamı yok. İkisinide birbirinden farkı yok. Yaptığınız işi bu kadar büyütmeyin. Uzmanlık yaparak dünyayı kurtarmıyorsunuz. Bazen kahkaha atarak okuyorum. 14 tane osgb ile çalışıyorum. Gelen uzmanlar arasına bölüm okuyanda var yüksek lisans yapanda. Gelen uzman o kadar kalifiye o kadar kalifiye anlatamam :) Ne kadar iş bulamamış kalifiye arkadaş varsa hepsi uzman olmuş. Yani böyle pırlanta gibi çoçuklar. :D

Hamdin35

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Ne 4 yıllık üniversite okumakla ne de 220 saat kurs almakla bu iş öğrenilir. Bu iş sahada uygulmayla öğrenilir. İkiside sadece pusula görevi görür. Pusulanın nasıl kullanacağını bilmiyorsan ikisininde bir anlamı yok. İkisinide birbirinden farkı yok. Yaptığınız işi bu kadar büyütmeyin. Uzmanlık yaparak dünyayı kurtarmıyorsunuz. Bazen kahkaha atarak okuyorum. 14 tane osgb ile çalışıyorum. Gelen uzmanlar arasına bölüm okuyanda var yüksek lisans yapanda. Gelen uzman o kadar kalifiye o kadar kalifiye anlatamam :) Ne kadar iş bulamamış kalifiye arkadaş varsa hepsi uzman olmuş. Yani böyle pırlanta gibi çoçuklar. :D
biz yaptığımız işi büyütmüyoruz yaptığımız işi önemsiyoruz ve bundan dolayı da burada tartışıyoruz sorunlara çözüm bulmaya çalışıyoruz... sonuçta fikir fikirden üstün olabilir diye...sizin deyimlerinize gelince OSGB'lerin yeni mezun olmuş arkadaşlarımızı tercih ettiğini biliyoruz ...neden?.. çünkü daha düşük maaş daha kolay yönlendirilebilir vs... yeni mezun olmuş bir uzmandan neyin kalifiyeliğini bekliyorsunuz ki? ...adı üstünde yeni mezun ...bu insanların mağduriyetine kahkaha atacağınıza iki olumlu bilgi/beceri paylaşın herkes faydalansın.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar,

Yorumlar, tartışmalar bambaşka yöne evrilmeye başlamış. Ben bu konudaki düşüncelerimi daha evvel paylaşmıştım. Sektör can çekişiyor, halen ben beyazım sen daha siyahsın şeklinde yorumları maalesef ki üzüntü ile okuyorum.. Günün sonunda belgesini alan almış öyle yada böyle. Önemli olan gelecek şekillesin. Var olan herkes yani sektördeki herkes, nasıl daha fazla katkı sağlarım İş Kazalarını ve meslek hastalıklarını önlemek adına neler yapalım, bu işi yapanlar için nasıl hukuksal mücadele ederim, OSGB yönetimlerini nasıl Sorumluluğa ortak ederim. Bunların tartışmaları yapılmalı. Bazı arkadaşlar bana kızabilir. Ama sorumluluğu paylaşmayacaksak başımızın üzerinde taşıdığımız ağır yük, mutlak bir gün kollarımızdan aşağı kayacaktır vede taşıyana zarar verecektir.

Saygılar.

Burak Bilen

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Mantıklı olan bu 4 yıl isg okumak gerçekten zaman kaybı. Hiç bir anlamı yok.
Mesela asbest söküm uzmanı yada periyodik kontrol uzmanı olma hakkı falan tanınsa 4 yıl isg okuyanlara belki mantıklı derim. Hiç bir avantajı yok. Para herşekilde kazanılır. Ama gereksiz yere harcanan zaman geri gelmiyor. Mesela biyoloji okuyup uzman olunsa,
Biyolog olarak hastanede, laboratuvarda, gıda tesisnde çalışabilirsin. İlaçlama firmasında mesül müdürlük yapabilirsin. Bununla birlikte uzmanda olabilirsin.
Ama sadece isg bölümü okursan, sadece uzman olabiliyorsun oda sınava girerek.
Tamam öyle olsun zaten, tek bir alanda ki bu alan İSG, uzmanlaşalım kardeşim. Ne diye hem biyolog hem çevre mühendisi hem bilmem ne oluyoruz?

Burak Bilen

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
Ancak bu kadar itici olunabilirdi, noktayı koymuşsunuz. Bravo!

Uzmanasor

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sebebi şu elinizde bir tek uzmanlık alanınız var ise iş bulmanız zorlaşır. Maaşınız da keza ona göre olur. Ben iş güvenliği uzmanı ve çevre mühendisiyim. Sınavı geçebilseydim TMGD de olacaktım. Şuan 4 yere biryesel danışmanlık yapıyorum. 4 yerden de sgk yatıyor.

Tabi tercih meselesi

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.