Soru : 2 Yıllık İş Sağlığı Ve Güvenliği Bölümünü 4 Yıllığa Hangi Bölümlere Tamamlayabiliriz?

dexser

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
2 yıllık İş Sağlığı ve Güvenliği bölümünü mezunuyum. 4 yıla tamamlamak istiyorum. Hangi bölümleri hangi sınavlarla, hangi imkanlarla, kaçıncı sınıftan başlayarak tercih edebilirim? Örneğin açıköğretim 3. sınıf İşletme , Sosyoloji gibi bölümlere geçiş yapabilir miyim? Veya başka bir bölüme, veya uzaktan eğitim bölümlerine. Hangi bölümleri hangi eğitim sistemlerini tercih edebiliriz?

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Lisans tamamlama ile ilgili forumda daha önce de sorulmuş sorulara yazdığım gibi :
1) Öncelikle DGS sınavına hazırlanmanız ve buradan not almanız gerekiyor.
2) Paralı üniversitelerde İSG lisans tamamlama imkanları var. Bu tamamen kişinin ekonomik gücü ile doğru orantılı bir seçenek.
3) Siz İSG uzmasınız. Dolayısı ile -her zamanki şahsi fikrim- açıköğretim fakültelerinde (1.sıra Anadolu Üni.AÖF, 2-Atatürk Üni.AÖF, 3-İstanbul Üni.AÖF) Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler (ÇEKO) bölümünde lisans tamamlama yapmanız daha uygun olur. Çünkü iş ve çalışma yaşamı ile ilgili ciddi anlamda iyi bilgiler var. İşletme bölümüne ait derslerin büyük çoğunluğu bu bölümde (ÇEKO) de veriliyor. AÖF'lerin en büyük kolaylığı hem çalışıyorsunuz hem okuyorsunuz, kendi kendinizi finanse edebilme imkanı yaratıyorlar. Ayrıca açık öğretim zaten, çok bir zorluğu yok. Sadece okumak ve dikkat etmek gerekiyor. İlk sınavlarda soru tekniğine dikkat ederseniz, geriye sadece okumak kalıyor.
4) Sosyoloji bölümüne gelir isek, 3 ncü sınıfta Çalışma Sosyolojisi dersi var. Direkt olarak mesleğiniz ile ilgili.
Sonuç olarak tavsiyem, mesleğinize yönelik olarak lisans tamamlama yapın. Bunun için de en güzel ve en ucuz yol AÖF. Zaten üç tane var, bunların web sitelerine girip, bölümler ve ders içeriklerini inceleyin, mesleğinize en yakın ve en çok ders olanı seçin.
Başarılar diliyorum.

dexser

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Lisans tamamlama ile ilgili forumda daha önce de sorulmuş sorulara yazdığım gibi :
1) Öncelikle DGS sınavına hazırlanmanız ve buradan not almanız gerekiyor.
2) Paralı üniversitelerde İSG lisans tamamlama imkanları var. Bu tamamen kişinin ekonomik gücü ile doğru orantılı bir seçenek.
3) Siz İSG uzmasınız. Dolayısı ile -her zamanki şahsi fikrim- açıköğretim fakültelerinde (1.sıra Anadolu Üni.AÖF, 2-Atatürk Üni.AÖF, 3-İstanbul Üni.AÖF) Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler (ÇEKO) bölümünde lisans tamamlama yapmanız daha uygun olur. Çünkü iş ve çalışma yaşamı ile ilgili ciddi anlamda iyi bilgiler var. İşletme bölümüne ait derslerin büyük çoğunluğu bu bölümde (ÇEKO) de veriliyor. AÖF'lerin en büyük kolaylığı hem çalışıyorsunuz hem okuyorsunuz, kendi kendinizi finanse edebilme imkanı yaratıyorlar. Ayrıca açık öğretim zaten, çok bir zorluğu yok. Sadece okumak ve dikkat etmek gerekiyor. İlk sınavlarda soru tekniğine dikkat ederseniz, geriye sadece okumak kalıyor.
4) Sosyoloji bölümüne gelir isek, 3 ncü sınıfta Çalışma Sosyolojisi dersi var. Direkt olarak mesleğiniz ile ilgili.
Sonuç olarak tavsiyem, mesleğinize yönelik olarak lisans tamamlama yapın. Bunun için de en güzel ve en ucuz yol AÖF. Zaten üç tane var, bunların web sitelerine girip, bölümler ve ders içeriklerini inceleyin, mesleğinize en yakın ve en çok ders olanı seçin.
Başarılar diliyorum.

DGS girmeden 4 yıla tamamlayabileceğim bir imkan yok mu.

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Malesef yok, hatırladığım kadarı ile son iki yıldır bu uygulama başladı. Hem devlet hem özel üniversitelerde lisans tamamlama için DGS'ye girmek gerekiyor.
Devlet AÖF'lerdeki lisans tamamlama için DGS'den korkmanıza gerek yok. Şöyle bir baksanız yeterli puan alırsınız. Lisans tamamlama kontenjanları için -bir fikir vermesi açısından- bu sene yayınlanacak olan ÖSYM DGS tercih kılavuzuna bir bakın. Ben size geçen seneki kılavuzun linkini ekliyorum https://www.osym.gov.tr/TR,15015/2018-dgs-kilavuz-ve-basvuru-bilgileri.html
AÖF tercih sıralamanız ANADOLU - ATATÜRK - şeklinde olsun. Çok zorda kalmadıkça İSTANBUL ÜNİ. AUZEF (AÖF)'ten bölüm yazmayın, çok zorlar haberiniz olsun. Geçen seneye ait ÖSYM DGS tercih kılavuzu ANADOLU AÖF ilgili bölümüne ait kaba taslak bir görüntü de ekliyorum, bilgi vermesi açısından.
Son olarak, alıntılama yaptığınız mesajımda "Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler (ÇEKO) bölümünde lisans tamamlama yapanız daha doğru olur" ifadesini kullanmıştım. Fakat son iki yıldır bu bölümün dersleri değişti !!!!! Sözel ağırlıklı tercihlerinizi öne alın. İşletme en son tercihiniz olsun. Çünkü onun da dersleri değişti. İktisat temel derslerini de eklediler.
Özel üniversiteler için bir şey diyemiyorum tamamen ekonomik güce dayalı bir eğitim sistemi.
Lisans tamamlama yapılacak, o yüzden fazla zorlatmaya gerek yok. :)
Başarılar

Ekli dosyalar

• Screenshot_1.jpg
    Screenshot_1.jpg
    140.8 KB · Görüntüleme: 29

feyyaz salman

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Malesef yok, hatırladığım kadarı ile son iki yıldır bu uygulama başladı. Hem devlet hem özel üniversitelerde lisans tamamlama için DGS'ye girmek gerekiyor.
Devlet AÖF'lerdeki lisans tamamlama için DGS'den korkmanıza gerek yok. Şöyle bir baksanız yeterli puan alırsınız. Lisans tamamlama kontenjanları için -bir fikir vermesi açısından- bu sene yayınlanacak olan ÖSYM DGS tercih kılavuzuna bir bakın. Ben size geçen seneki kılavuzun linkini ekliyorum https://www.osym.gov.tr/TR,15015/2018-dgs-kilavuz-ve-basvuru-bilgileri.html
AÖF tercih sıralamanız ANADOLU - ATATÜRK - şeklinde olsun. Çok zorda kalmadıkça İSTANBUL ÜNİ. AUZEF (AÖF)'ten bölüm yazmayın, çok zorlar haberiniz olsun. Geçen seneye ait ÖSYM DGS tercih kılavuzu ANADOLU AÖF ilgili bölümüne ait kaba taslak bir görüntü de ekliyorum, bilgi vermesi açısından.
Son olarak, alıntılama yaptığınız mesajımda "Çalışma Ekonomisi ve Endüstriyel İlişkiler (ÇEKO) bölümünde lisans tamamlama yapanız daha doğru olur" ifadesini kullanmıştım. Fakat son iki yıldır bu bölümün dersleri değişti !!!!! Sözel ağırlıklı tercihlerinizi öne alın. İşletme en son tercihiniz olsun. Çünkü onun da dersleri değişti. İktisat temel derslerini de eklediler.
Özel üniversiteler için bir şey diyemiyorum tamamen ekonomik güce dayalı bir eğitim sistemi.
Lisans tamamlama yapılacak, o yüzden fazla zorlatmaya gerek yok. :)
Başarılar
Tolga bey,
İSG Lisans tamamlama bölümü olan herhangi bir özel üniversite biliyor musunuz? Bildiğiniz takdirde paylaşabilir misiniz?

Moderatör tarafında düzenlendi:

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Tolga bey,
İSG Lisans tamamlama bölümü olan herhangi bir özel üniversite biliyor musunuz? Bildiğiniz takdirde paylaşabilir misiniz?

Burada özel üniversite ismi paylaşmak pek etik olmaz.
Eğer benim önerim olabilecek bir özel üniversite olup olmadığını soruyor iseniz, yine etik olmaz.
Hangi şehirde olduğunuzu bilmiyorum ancak İstanbul için zaten belli olan özel üniversitelerin web sayfalarına girip bakmanızı tavsiye ederim. Çünkü İstanbul'da olan bir çok üniversitede İSG lisans tamamlama bölümü hemen hemen her sene açılıyor.
Açıkçası şahsi fikrimi soruyor iseniz zaten yukarıda belirtmiştim. Yeniden bir hatırlatma yapmak isterim.
Zaten ister özel üniversitede ister devlet üniversitesinde Lisans Tamamlama yapmak için DGS'ye girilmesi gerekiyor.
Özel üniversiteler tamamen paraya dayalı bir eğitim sistemi.
Atatürk Üni. AÖF İSG yüksek lisans tamamlamada dönem başına talep ettiği rakam çok çok düşük ve ödemesi daha kolay. Hem açık öğretim. Yani C sınıfı uzmanlık sınavını kazanıp, uzman olarak çalışır iken; veya İSG teknikeri olarak veya başka bir alanda çalışır iken, Açık Öğretim sisteminde hem rahat rahat İSG lisans tamamlama yapabilirsiniz, hem de ekonomik olarak kendinizi ve/veya ailenizi yormamış olursunuz.
Sonrasında yüksek lisans yapacağım dediğinizde, hiç bir üniversite size 4 yıllık ÖRGÜN isg bölümü mü, AÇIK ÖĞRETİM isg bölümü mü bitirdiğinizi sormuyor. Neticede elinizde İSG lisans diploması oluyor.
Bilgi açısından ATATÜRK Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İSG Lisans tamamlama ders müfredatına ait linki ekliyorum. https://www.ataaof.edu.tr/Program/Mufredat/104
Başarılar dilerim.

Ekli dosyalar

• Screenshot_1.jpg
    Screenshot_1.jpg
    169.4 KB · Görüntüleme: 19

feyyaz salman

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
Burada özel üniversite ismi paylaşmak pek etik olmaz.
Eğer benim önerim olabilecek bir özel üniversite olup olmadığını soruyor iseniz, yine etik olmaz.
Hangi şehirde olduğunuzu bilmiyorum ancak İstanbul için zaten belli olan özel üniversitelerin web sayfalarına girip bakmanızı tavsiye ederim. Çünkü İstanbul'da olan bir çok üniversitede İSG lisans tamamlama bölümü hemen hemen her sene açılıyor.
Açıkçası şahsi fikrimi soruyor iseniz zaten yukarıda belirtmiştim. Yeniden bir hatırlatma yapmak isterim.
Zaten ister özel üniversitede ister devlet üniversitesinde Lisans Tamamlama yapmak için DGS'ye girilmesi gerekiyor.
Özel üniversiteler tamamen paraya dayalı bir eğitim sistemi.
Atatürk Üni. AÖF İSG yüksek lisans tamamlamada dönem başına talep ettiği rakam çok çok düşük ve ödemesi daha kolay. Hem açık öğretim. Yani C sınıfı uzmanlık sınavını kazanıp, uzman olarak çalışır iken; veya İSG teknikeri olarak veya başka bir alanda çalışır iken, Açık Öğretim sisteminde hem rahat rahat İSG lisans tamamlama yapabilirsiniz, hem de ekonomik olarak kendinizi ve/veya ailenizi yormamış olursunuz.
Sonrasında yüksek lisans yapacağım dediğinizde, hiç bir üniversite size 4 yıllık ÖRGÜN isg bölümü mü, AÇIK ÖĞRETİM isg bölümü mü bitirdiğinizi sormuyor. Neticede elinizde İSG lisans diploması oluyor.
Bilgi açısından ATATÜRK Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İSG Lisans tamamlama ders müfredatına ait linki ekliyorum. https://www.ataaof.edu.tr/Program/Mufredat/104
Başarılar dilerim.

Tolga bey,
Geri bildiriminiz için teşekkür ederim. DGS sınavına girdim fakat Atatürk Üniversitesine puanım yeterli olmayabilir. Bundan dolayı puan sorunu yapmayacak İSG lisans tamamlama konusunda yardımcı olabilecek özel Üniversite aramaktayım. Yoksa dediğiniz gibi Atatürk üniversitesi tabiki düşündüğüm bir tercih.
Umuyorum İSG üzerine lisans tamamlama yapmakta olan özel okullar biliyorsunuz. Maddi açıdan da bu durumu göze almış ve sadece eğitim için gerekli hazırlıklarımı yapmış bulunmaktayım.
Sizden ricam bildiğiniz bir ya da birden fazla özellikle emin olduğunuz özel Üniversite adını paylaşabilir misiniz?
Saygılarımla.

Tolga_34

Deneyimli Üye
Vip Üye
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
"özellikle emin olduğunuz" kelimeleri benim için oldukça iddialı.
Açıkçası, benim hem devlet, hem özel üniversiteleri ve onların eğitim sistemlerini değerlendirebilecek bir özelliğim yok malesef.
Ben de iki yıllık İSG'den gelmeyim ama lisans tamamlama eğitimi açan özel üniversiteleri hiç takip etmedim, çünkü İSG lisans tamamlama gibi bir düşüncem olmadığı gibi, lisans tamamlama için daha ucuz ve kolay yol var iken, özel üniversitelere para vermeyi hiç düşünmedim.
Benim her zaman söylediğim şey : Daha kolay, daha ucuz ama aynı amaca ulaştırabilecek yollar var iken, daha zor yolları tercih etmemek.
Özel üniversiteler konusunda isg ile ilgili sosyal medyayı takip etmenizde ve bu konu ile ilgilenen arkadaşlardan bilgi edinmeniz, size daha yardımcı olacaktır.

peri erçetin

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
merhabalar ben şu an c sınıfı iş güvenliği uzmanıyım ve çalışıyorum yüksek lisans yapabilmem için önce lisans tamamlamam gerek. Dgs ile açık öğretimden sağlık yönetimi bölümünü okuyorum şu an. bu bölüm ile yüksek lisans yapıp iş güvenliği uzmanı olarak çalışma hayatıma devam edebilir miyim.yani isg den yüksek lisans yapabilr miyim.sağlık yönetimi bölümünü tercih etmekle yanlış mı yaptım sizce

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.