170 Tane A Sınıfı

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Onur ATALAY tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi  Mevcut çalışabilir durumda kamu dışında toplamda 170 tane A sınıfı uzman bulunmaktaymış B sınıfı sayısını bilen söyleyebilirse sevinirim ayrıca. Esasında mesele bu kadar az uzman bulunmaktayken nasıl olacakta Çok Tehlike iş yerlerine A ve B sınıfı uzmanlar bakacak, sayıları yeterli mi ? Bu konuda net bilgisi olan var mı? Ayrıca bu kadar azsa bu belgelere sahip kişiler, bu iş karaborsaya düşmeyecek mi?


   
 2. charlesdexter

  charlesdexter TÜİSAG Üyesi

  Geçende bir hesap yapmıştım Akaryakıt İstasyonları hakkında Yönetmliğe göre Akaryakıt istasyonları çok tehlikeli sınıfa girmekte Türkiyede 12.000 istasyon ve buralarda çalışan 200.000 kişi bulunmakta Bu durumda 2.000 civarı bir A sınıfı uzman gerekli Bu durumda nasıl olacak bu iş ?

   
 3. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  B sınıfı uzman sayısınında çok fazla olduğunu düşünmüyorum, nasıl olacak bende anlamış değilim bilen varsa bizi aydınlatır umarım.

     

   
 4. harrysen

  harrysen TÜİSAG Üyesi

  Kesin sayıları hatırlamamakla beraber toplam A sınıfı uzman sayısı 350'nin biraz üstü, B sınıfı ise 180 civarı. Geçtiğimiz ay yapılan bir sempozyumda İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdür Yardımcısının verdiği sayılardır bunlar.

   
 5. Onur ATALAY

  Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

  kamuda çalışanlarla beraber o sayıdır. çünkü bugün çalışma bakanlığı temsilcisinin söylediği rakam bu 170 tane çalışabilir A sınıfı bulunmaktaymış.Kamudakilerin biraz daha fazla olduğunu söyledi ama esas mesele bu kadar işe bunlar nasıl bakacaklar?

     

   
 6. jeo20

  jeo20 TÜİSAG Üyesi

  Bu sayılar hakkında net bir bilgisi olan var mı acaba ?

   
 7. oğuz han

  oğuz han TÜİSAG Üyesi

  sorunu bende merak ettim ve google baktım. Net bir bilgi bulamadım hatta hiç bir bilgi yok.
   
 8. jeo20

  jeo20 TÜİSAG Üyesi

  Yani, özellikle merak ettiğim bir konu bu.
  Sayın devletimizin ve sevgili bakanlığımızın iş sağlığı ve güvenliği mevzusunu AB nin dayatmasıyla yaptığı,bir altyapısı olmadığı,ezbere iş yapıldığı,fizibilitesi olmadığı herşeyde kendini gösteriyor.Ör; Maden sektörü,Sadece denizlide irili ufaklı 200 e yakın belkide fazla maden ocağı-mermer fab. var.ve bunların hepside yönetmeliklere göre çok tehlikeli kapsamında.Yani sorumlu kişiler sadece a ve b sınıfı meslektaşlarımız.
  Bu sınıftaki meslektaşlarımızın sayısını çok az olduğunu biliyorum.Şimdi ben jeoloji mühendisiyim.Benim ilgi alanım,hedef kitlem maden sektörü olması gerekirken,uzmanlığım ve ilgi alanım olmayan tekstil vs... sektöründe bu işi yapmak zorundayım.Zorundayım çünkü ilgi alanım olan sektörde bulunabilmem için saygıdeğer bakanlığımız bana, sen önce farklı sektörde tecrübe kazan sonra bu işe girersin' diyor.Bu konu hakkında çok şey konuşulur da duyması gerekenler duymaz..

  Neyse merak ettiğim konu, sayılar =)   
Yüklüyor...

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica