11.10.2013 Tarihli Igu Ile Ilgili Yönetmeliğin Iptalini Destekleyenler

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında Levent ACAR tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Levent ACAR

  Levent ACAR TÜİSAG Üyesi  Bakanlığın çıkardığı yönetmelikte İGU hizmet sürelerinin azaltılması sonucu biz İGU'ları mağdur olmaktayız. bunun önüne geçmemiz gerekiyor. herkes şimdi sınıf yükselme hayaline kapılmış gidiyor. İşin aslını göremiyoruz.


   
  Uygar Avcı, hamzabakan, selin-su ve 6 kişi daha buna teşekkür etti.
 2. yağmuryyl

  yağmuryyl TÜİSAG Üyesi

  bu iptalin sağlanması için ne yapmamız gerekiyor

   
 3. İSG_CHE

  İSG_CHE TÜİSAG Üyesi

  İş güvenliği neden önemli? Kazalar, ölümler, yaralanmalar yok olsun, en azından azalsın diye önemli. Peki çakma A sınıfı uzmanların sayılarının artması buna fayda sağlayacak mı? En tehlikeli iş yerlerinde en ucuzundan, hazır risk değerlendirmeleri kullanılarak sadece bir imza ile bu işin çözülmesi buna fayda sağlayacak mı? Yapılması gereken saatleri azaltmak ve A sınıfı iş güvenliği uzmanlarının sayısını arttırmak değildir. Ayda birkaç saatle hangi iş sağlıklı yürür ki, üstelik bir sürü firma ile çalışmak zorunda kalanlar olacak. Bakanlık çok bilinçsiz kararlar alıyor. C sınıfı uzmanlardan gerçekten bunu hakeden kaç kiş var, haketmeyen kaç kişi var? Sizce bakanlık bu sayıları inceleyerek, uygun bir filtreleme ile mi bu kararları alıyor. Hiç sanmıyorum..... Hem de hiç.........

     

   
  hamzabakan, selin-su, ilker1959 ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
 4. Ceyhun Sönmez

  Ceyhun Sönmez TÜİSAG Üyesi

  Bu sürelerin azaltılması konusu gerçekten önemli. Tehlikeli sınıftaki bir firmada ortalama 50-100 kişi olduğunu düşünürsek; firma başına 6-13 saat/ay hizmet süresi demektir. Bu da 217 saatimize 20 ya da daha fazla firma demektir. Mevcut süreler bile yetersizken ve büyük riskler alıyorken, süreleri yarı yarıya azalttıklarında tamamen yetersiz bir çalışma ortaya çıkacak ve aldığımız riskler katlanacak. Örnek olarak; 50 kişinin çalıştığı tehlikeli sınıftaki bir firmada ayda 6 saatte ne kadar sağlıklı hizmet verebiliriz?

   
  Deniz Devrim, selin-su, HSE Engineer ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
 5. Levent ACAR

  Levent ACAR TÜİSAG Üyesi

  Ben bu konuyu açtım. bu yönetmeliğin iptali için katılım önemlidir. Bu konuya katılımcıların dikkatin çekerek işe koyulmak işin başlangıcıdır.

     

   
  alibey ve HSE Engineer bu yazıya teşekkür etti.
 6. Exar_Kun

  Exar_Kun TÜİSAG Üyesi

  imza toplayalım ya da bir toplu onay yaparak bakanlığa bildirim yapalım bunun alt yapısını sağlayabilecek arkadaşlar buradan link açarak katılımları sağlayalım. Değilse aldığımız ücret ve riskler büyürken üstüne birde peşkeş çekicekler ya da bu kanun 6 ay daha ötelenicek en son söylediğim duruma bakarsak daha mantıklı geliyor

   
 7. HSE Engineer

  HSE Engineer TÜİSAG Üyesi

  Arkadaşlar, Sürelerin düşürülmesi tamamen OSGB lere yarar. Aynı sayıda uzmanını, daha fazla firmaya gönderebilecek. Muhtemelen, firmalarla yaptıkları sözleşme fiyatları düşecektir. Ama daha fazla firmayla anlaşabildiklerinden, totalde daha fazla kazanacaklarını ve bu süre düzenlemesinin tamamen OSGB ler için yapıldığını düşünüyorum. Yani yine rant var... İSG adınaysa hiçbir şey yok...
   
  alibey, Ceyhun Sönmez ve kagan uzun bu yazıya teşekkür etti.
 8. rüveyda sinan

  rüveyda sinan TÜİSAG Üyesi

  ben C sınıfı uzmanım ve prim günüm tutuyor ama bu işin bu şekilde olmasına şiddetle karşı çıkıyorum. Böyle bir uzmanlık olmaz. UZMAN lafı çok ağır bir laftır. maalesef bu hükümet herşeyde olduğu gibi bunuda eline yüzüne bulaştırdı. C sınıfı uzmanlık bile 2 ay kursla olacak iş değil   
  ali erdem, selin-su ve ilker1959 bu yazıya teşekkür etti.
 9. Serhat Selim YILMAZ

  Serhat Selim YILMAZ TÜİSAG Üyesi

  Bu yönetmelik değişikliği ile iyice anladım ki İş Güvenliği işinin de yavaş yavaş içi boşaltılıyor. Heryerde yayınlanan ama bir türlü geri dönülmeyen iş ilanlarından da iyice umudu kesmek lazım artık. Kursa, sınava zaman ve emek harcayarak kimin cebini doldursuydak artık. Yazık be.

     

   
  degiray ve selin-su bu yazıya teşekkür etti.
 10. kagan uzun

  kagan uzun TÜİSAG Üyesi

  bu yönetmeliği iptal edilmesi gerekmektedir. Çünkü belirtilen süreler ile eğitim sürelerini karşılaştırıldığında sahada uygulamada gerçekçiliği kalmıyor. tamamen hayal ürünü bir yönetmelik bu durumun en kısa zamanda düzeltilmesi gerekmektedir. Ve bu yönetmeliği neden bu tatil öncesine bırakıldığını da anlamış değilim.   
 11. hasan Akyıldız

  hasan Akyıldız TÜİSAG Üyesi

  Çok tehlikeli, Tehlikeli, Az tehlikeli= A, B, C = 12 dakika = 1000 kişi olsun.
  C de kayda değer değişiklik olmamış olur,
  B de %33 değişiklik olmuş olur.
  A da % 100 değişiklik olmuş olur.
  Zaten özellikle A ya ihtiyaç vardı. Bir kısmını B den, bir kısmını A dan, sağdan soldan tamamlanabilirdi.
  Bence.   
 12. ibrahimgül

  ibrahimgül TÜİSAG Üyesi

  iptal dilekçesi şart

   
 13. selmabstn

  selmabstn TÜİSAG Üyesi

  aysu koç bu yazıya teşekkür etti.
 14. Ceyhun Sönmez

  Ceyhun Sönmez TÜİSAG Üyesi

  50 kişilik tehlikeli sınıfta bir firmaya ayda 6-7 saat bakacağız. Bu sadece olacak kazalarda işverenin yükümlülüğünü bize pay etmeye yarar. Ayda yarım gün bir firmaya giderek ne kadar hizmet verebiliriz. Ayda yarım günle risk analizi mi yapacağız, acil durum planı mı hazırlayacağız, 8-12-16 saat eğitim mi vereceğiz, talimat mı hazırlayacağız, ne yapacağız? OSGB ler 20-30 firmaya bakmamızı bekleyecekler ki 50 kişinin altındaki firmalarda risk çok daha fazla. Verdikleri 3 kuruş paradan fazlasını tazminatlara öderiz, bir kısmımız hapse girer. Bu değişiklik kesinlikle iptal edilmeli. Yoksa bu iş artık yapılmaz hale gelir. Çantacı OSGB ler piyasayı düşürür. Hem kendilerini hem de işi doğru düzgün yapmaya çalışanları bitirirler.

   
  jeo20, degiray, HSE Engineer ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
 15. suatt_19

  suatt_19 TÜİSAG Üyesi

  C sınıfı uzmana yaşama şansı vermiyo bu yönetmelik OSGB lerin uzmanlarının %40-%50 si boşa çıktı bugün, zaten iş bulmak yeni başlayan için çok zordu, şimdi nerdeyse OSGB ye işi ögreniyim çalışayım diye para vercekler uzmanlar.   
  hamzabakan ve uzmannn bu yazıya teşekkür etti.
 16. mt_nihat

  mt_nihat TÜİSAG Üyesi

  Çalışma süreleri (6-8-12) ve Çalışan Sayısına göre Tam Zamanlı uzman bulundurma Zorunluluğu değişti.
  Çalışma süresine göre %40 Azaldı, Çalışan Sayısına Tam Zamanlı uzman bulundurma Zorunluluğu göre %100 lük bir artış oldu.
  İş Yerlerinde Çalışma süresi neredeyse %50 azaldı. AMA SORUMLULUK DEĞİŞMEDİ.
  Matamatiksel olarak örnekle açıklayayım;
  160 çalışanı olan Tehlikeli sınıfta ki bir iş yerinde
  1) değişiklikden önce;
  160*15/60=40 saat çalışma gerekirdi.
  2) Değişiklikden sonra;
  160*8/60 =21,33 saat çalışm gerekiyor

  Yani Kısaca Çalışma Süremiz %50 Azaltıldı sorumluluklarımız değişmedi.

  Her zamanki gibi işverenler kazandı.

   
  hamzabakan bu yazıya teşekkür etti.
 17. unsalun

  unsalun TÜİSAG Üyesi

  Bu yönetmeliğin iptal edilmesi gerekmedir. Tüisag derneği olarak bu konuda çalışma başlatmalı ve ilgili maddelerin iptali için Danıştay a başvuru yapmalıdır.

   
  selin-su, uzmannn ve hamzabakan bu yazıya teşekkür etti.
 18. Uygar Avcı

  Uygar Avcı TÜİSAG Üyesi

 19. ecetrgn

  ecetrgn TÜİSAG Üyesi

 20. ecetrgn

  ecetrgn TÜİSAG Üyesi

  Burdan forum yetkililerine sesleniyorum:

  C sınıfından A sınıfına kısa zamanda geçebilecek olmanın mutluluğuyla olayın vehametini anlayamadı kimse. Çalışma sürelerimizin kısaltılması demek çalışan ölümlerinin artması, bizim belgelerimizin iptal olması ve hatta hapse girmemiz demektir. Lütfen çalışma sürelerimizin kısaltılmasının iptalini isteyen örnek bi dilekçe hazırlansın ve hepimiz AYNI dilekçeyi imzalayalım. Bu durum konunun farkındalığını artıracaktır.

   
  degiray, selin-su ve uzmannn bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı PaylaşYandex.Metrica